سوئیس در جام جهانی؛ تازه وارد در جمع بزرگان

حق نشر عکس AFP

چگونگی راهیابی به مسابقات

سوئیس در مرحله مقدماتی در گروه ۵ قاره اروپا با ایسلند، نروژ، اسلوونی، آلبانی و قبرس هم‌گروه شد. سوئیسی‌ها به‌خوبی از قرعه خوب و آسانی نسبی گروهشان استفاده کردند و از بازی دوم به بعد هیچگاه صدر جدول را از دست ندادند.

سوئیس نهایتا در حالی با ۲۴ امتیاز مسافر برزیل شد که تیم دوم، یعنی ایسلند، تنها ۱۷ امتیاز داشت.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

سوئیسی‌ها در دوره‌های آغازین جام‌های جهانی یکی از تیم‌های بالنسبه مطرح این مسابقات بودند و در جام‌های ۱۹۳۴، ۱۹۳۸ و ۱۹۵۴ سه بار به یک‌چهارم نهایی راه یافتند.

حضور در جمع ۸ تیم پایانی بهترین نتیجه این کشور در جام‌های جهانی بوده است.

سرمربی

اوتمار هیتسفلد

این مربی ۶۴ ساله آلمانی که از سال ۲۰۰۸ هدایت تیم ملی سوئیس را بدست گرفته، یکی از پرافتخارترین مربیان جهان در رده باشگاهیست.

"ژنرال" که با بوروسیا دورتموند و بایرن مونیخ لیگ قهرمانان اروپا شده، یکی از تنها ۴ مربی‌ایست که با دو تیم مختلف معتبرترین تورنمنت باشگاهی اروپا را فتح کرده‌اند (۳ نفر دیگر ارنست هاپل، ژوزه مورینیو و یوپ هاینکس هستند).

او علاوه بر بایرن و دورتموند، هدایت باشگاه گراس‌هاپرز سوئیس را هم برعهده داشته، و مجموعا ۱۸ عنوان قهرمانی را کسب کرده است.هیتسفلد علاوه بر فوتبال، از دانشگاهی در آلمان مدرک تدریس ریاضی و ورزش را اخذ کرده است.

او به‌عنوان بازیکن در باشگاه‌هایی نظیر اشتوتگارت آلمان و بازل و لوگانوی سوئیس بازی کرد. هیتسفلد که در پست مهاجم بازی می‌کرد، در تیم ملی آلمان هم ۶ بازی و ۵ گل ملی بنام خودش ثبت کرده است.

ستاره افسانه‌ای

استفان چاپویسات

او که فرزند پیر، آلبرت چاپویسات، مدافع تیم ملی سوئیس در دهه ۱۹۷۰ است، یکی از مهره‌های اصلی تیمی بود که در سال ۱۹۹۴ بعد از ۲۸ سال غیبت به نمایندگی از سوئیس در جام جهانی حاضر می‌شد.

چاپویسات بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۲۰۰۴ مجموعا ۱۰۳ بار با پیراهن تیم ملی کشورش به میدان رفت و ۲۱ گل برای این تیم زد.

او بیشتر دوران فوتبالش را در باشگاه بوروسیا دورتموند و تحت هدایت اوتمار هیتسفلد سپری کرد، و با این تیم دو قهرمانی بوندسلیگا و یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا (۱۹۹۷) را تجربه کرد.

چاپویسات در سال‌های پایانی فوتبالش به لیگ سوئیس بازگشت و در سال ۲۰۰۱ با تیم گراس‌هاپرز زوریخ قهرمان لیگ این کشور شد. او ۴ بار به‌عنوان بهترین بازیکن سال سوئیس انتخاب شد.

چهره شاخص این دوره

گوخان اینلر

حق نشر عکس AP
Image caption گوخان اینلر ترک‌تبار است و در باشگاه ناپل ایتالیا بازی می‌کند

این هافبک تنومند ۲۹ ساله مرکز ثقل خط میانی تیم ملی سوئیس است. اینلر ترک‌تبار است و در باشگاه ناپل ایتالیا بازی می‌کند.

او که سابقه یک بازی با پیراهن تیم ملی زیر ۲۱ سال ترکیه را هم دارد، اولین بار در سال ۲۰۰۶ با پیراهن تیم ملی سوئیس به میدان رفت و تاکنون ۷۰ بازی ملی برای این کشور انجام داده است.

او در جام جهانی ۲۰۱۰ هم حاضر بود و در بازی مقابل اسپانیا، که به شکست ۱-هیچ قهرمان نهایی آن دوره جام منجر شد، بازوبند کاپیتانی سوئیس را بر بازو داشت. اینلر در سال ۲۰۱۲ با ناپل جام حذفی ایتالیا را فتح کرد.

سابقه در جام‌های جهانی

سوئیس بعد از غیبت در اولین دوره جام جهانی، بین سال‌های ۱۹۳۴ و ۱۹۶۶ یکی از پاهای ثابت این مسابقات بود و بغیر از جام جهانی ۱۹۵۸، در بقیه دوره‌ها حاضر بود.

سوئیس در این سال‌ها ۳ بار تا جمع ۸ تیم پایانی پیش رفت، که یک بار آن به سال ۱۹۵۴ مربوط می‌شود. در آن سال سوئیس که میزبان جام جهانی بود، در مرحله یک‌چهارم نهایی ۵-۷ به اتریش باخت و حذف شد.

این بازی پرگل‌ترین بازی تاریخ جام‌های جهانیست. سوئیس بعد از جام جهانی ۱۹۶۶ برای سه دهه در راهیابی به این مسابقات ناکام بود، اما در سال ۱۹۹۴ توانست با حضور در این مسابقات تا یک‌هشتم نهایی بالا بیاید.

این کشور در سال ۲۰۰۶ با فرانسه، توگو و کره جنوبی همگروه بود و توانست به‌عنوان تیم اول از گروهش صعود کند، اما در یک‌هشتم نهایی در ضربات پنالتی به اوکراین باخت.

جالب اینکه دروازه سوئیس در این ۴ مسابقه در جریان وقت عادی و اضافه بازی بسته ماند و این تیم رکوردی بی‌نظیر در تاریخ جام‌های جهانی را بنام خود ثبت کرد.

سوئیسی‌ها در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی در بازی اول تنها شکست اسپانیا در کل تورنمنت را به این تیم تحمیل کردند، اما با وجود پیروزی بر تیمی که نهایتا قهرمان جام شد، با شکست مقابل شیلی و تساوی با هندوراس در همان مرحله گروه با جام خداحافظی کردند.

این تیم با توجه به نتایج خوبش در مسابقات مقدماتی، در رده‌بندی ماه اکبتر ۲۰۱۳ فیفا در جای هفتم قرار گرفت و به این ترتیب در جام جهانی آینده سرگروه یکی از گروه‌های هشت‌گانه خواهد بود.