آرژانتین؛ سفید و آبی آسمانی‌

حق نشر عکس Reuters

آرژانتین که یکی از پرافتخارترین تیم‌های ملی جهان است، در مرحله مقدماتی در آمریکای جنوبی یک بار دیگر یکی از مدعیان اصلی صعود به جام جهانی بود.

آلبی‌سلسته‌ها (سفید و آبی آسمانی‌ها) در بازی‌های خانگی با ۶ پیروزی و ۲ مساوی بهترین عملکرد را داشتند و نهایتا با ۳۲ امتیاز از ۱۶ بازی و کسب مقام اول گروه، مستقیما به جام جهانی ۲۰۱۴ راه یافتند.

آرژانتین با تکیه بر مهاجمان فوق‌العاده‌ای نظیر لیونل مسی، گونزالو هیگواین و سرجیو آگوئرو با زدن ۳۵ بهترین خط حمله مرحله مقدماتی را در گروهش داشت.

این تیم با توجه به نتایج خوبش در سال‌های اخیر، در رده‌بندی فیفا هم به رده سوم صعود کرده، در قرعه‌کشی جام جهانی ۲۰۱۴ نامش یک بار دیگر در گلدان سرگروه‌ها قرار خواهد داشت.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

آرژانتین در سال‌های ۱۹۷۸ و ۱۹۸۶ قهرمان جهان شده است. از این دو عنوان قهرمانی، از دید برخی از کارشناسان فوتبال، این تیم در جام جهانی ۷۸ در مقایسه با دیگر تیم‌های حاضر

قهرمانی آلبی‌سلسته‌ها در سال ۱۹۷۸ در خانه بدست آمد و به اعتقاد بسیاری، تیم‌هایی نظیر برزیل و هلند شایستگی بیشتری برای فتح آن جام داشتند.

اما در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک، بازیکنان کارلوس بیلاردو، و در رأس آنها دیگو آرماندو مارادونا، جذاب‌ترین تیم جام بودند و با نمایش‌هایی دیدنی جام را فتح کردند.

سرمربی

آلخاندرو سابیا

این مربی ۵۹ ساله از سال ۲۰۱۱ هدایت تیم ملی کشورش را بدست گرفته است. او که سابقه ۸ بازی برای تیم ملی آرژانتین را دارد، در سال ۱۹۸۹ کفش‌هایش را آویخت و وارد عرصه مربیگری شد.

البته او در بیشتر دوران مربیگری‌اش به‌عنوان دستیار دانیل پاسارلا، کاپیتان و سرمربی سابق آرژانتین، فعالیت کرده است.

آقای سابیا در سال ۲۰۰۹ سرمربی باشگاه استودیانتس آرژانتین شد و این تیم را به قهرمانی جام لیبرتادورس آمریکای جنوبی رساند.

استودیانتس سال بعد در آپرتورا (نیم فصل اول لیگ آرژانتین) هم قهرمان شد. سابیا بعد از نتایج ضعیف آرژانتین در کوپا آمریکای ۲۰۱۱، جانشین سرجیو باتیستا شد.

ستاره افسانه‌ای

دیگو آرماندو مارادونا

حق نشر عکس PA

آرژانتین همیشه جمعی از بهترین ستاره‌های فوتبال جهان را در اختیار داشته است؛ از گی‌یرمو استابیله، آقای گل اولین دوره جام جهانی گرفته، تا لیونل مسی، پرافتخارترین بازیکن حال حاضر فوتبال جهان و برنده جایزه بهترین بازیکن جهان در ۴ سال اخیر.

اما اسطوره‌ای که فوتبال ملی آرژانتین بیش از هر کسی با آن شناخته می‌شود، دیگو مارادونا است. "ال دیگو" که به اعتقاد بسیاری بهترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان است، بیشترین نقش را در قهرمانی آرژانتین در جام جهانی ۱۹۸۶ داشت.

او در این مسابقات ۵ گل زد، که در میان آنها دو گلی که، یکی با دست، و دیگری با عبور از ۷ بازیکن حریف، به انگلستان زد، از بقیه به‌یاد ماندنی‌تر بودند.

مارادونا در جام جهانی ۱۹۹۰ هم تا به مدال نقره دست یافت. او همانقدر که به‌خاطر مهارت‌های فنی‌اش مشهور بود، خارج از زمین فوتبال هم پرحاشیه بود و در سال‌های آخر دوران بازی‌اش گرفتار مصدومیت و محرومیت ناشی از دوپینگ شد.

مارادونا در باشگاه‌های مختلفی از جمله بوکا جونیورز آرژانتین و بارسلونا و سویای اسپانیا بازی کرده، اما بیشتر شهرتش را مدیون ۷ سالیست که در باشگاه ناپولی ایتالیا بازی می‌کرد.

او ناپل را به تنها دو قهرمانی‌اش در لیگ ایتالیا رساند و با این تیم جام یوفا را هم فتح کرد. پیراهن شماره ۱۰ ناپل در سال ۲۰۰۰ به افتخار او بازنشسته شد.

او بعد از آویختن کفش‌هایش مدتی گرفتار عوارض ناشی از مصرف کوکائین بود، اما در سال ۲۰۰۸ هدایت تیم ملی آرژانتین را برعهده گرفت و با این تیم در جام جهانی ۲۰۱۰ تا مرحله یک‌چهارم نهایی پیش رفت.

مارادونا بعد از آن مدتی هم سرمربی باشگاه الوصل امارات بوده است.

چهره شاخص این دوره

لیونل مسی

حق نشر عکس Getty Images

ستاره ۲۶ ساله بارسلونا در ۴ سال اخیر همه جوایز فردی و باشگاهی ممکن را به خود اختصاص داده و رکوردهای زیادی را شکسته است.

این ستاره ۱۶۹ سانتی‌متری که از ۱۳ سالگی به بارسلونا پیوسته، قاعدتا تازه در نیمه راه دوران فوتبالش است، و در ۸ سالی که برای تیم بزرگسالان باشگاه بازی کرده، ۶ قهرمانی در لیگ اسپانیا، ۲ قهرمانی در جام حذفی، ۳ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، ۲ سوپر جام اروپا و ۲ جام باشگاه‌های جهان را بدست آورده، و ۴ فصل پیاپی آقای گل لیگ قهرمان شده است.

مسی در فصل ۱۲-۲۰۱۱ مجموعا ۷۳ گل زد و از نظر بیشترین گل زده در طول یک فصل هم در اروپا رکورد دار شد.

او که در ۴ سال اخیر به‌عنوان مرد سال فوتبال جهان انتخاب شده ولی در بازی‌های ملی به اندازه بازی‌هایش با پیراهن بارسلونا درخشش نداشته است.

با این وجود، در سال ۲۰۰۵ با تیم جوانان آرژانتین قهرمان و آقای گل جام جهانی زیر ۲۰ سال شده، و در سال ۲۰۰۸ هم در پکن مدال طلای المپیک را بر گردن آویخته است.

او در ۸۳ بازی ملی ۳۷ گل زده، و در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ با ۱۰ گل بهترین گلزن آرژانتین بود. مسی از دو سال پیش بازوبند کاپیتانی تیم ملی را هم بر بازو می‌بندد.

سابقه در جام‌های جهانی

آرژانتین بعد از برزیل، آلمان و ایتالیا پرافتخارترین کشور در تاریخ جام‌های جهانی است. این کشور که سال آینده برای شانزدهمین بار در این مسابقات حاضر می‌شود، در سال‌های ۱۹۷۸ و ۱۹۸۶ جام قهرمانی را فتح کرده، و در سال‌های ۱۹۳۰ (اولین دوره) و ۱۹۹۰ هم نایب قهرمان شده است.

همچنین در سال‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۷۸ هم آقای گل مسابقات از تیم ملی آرژانتین بوده است (گی‌یرمو استابیله و ماریو کمپس).

آرژانتین همچنین با ۱۴ قهرمانی در مسابقات جام ملت‌های آمریکا (کوپا آمریکا) پرافتخارترین تیم این مسابقات است. این کشور در حال حاضر در رده سوم رده‌بندی فیفاست و در جام جهانی برزیل یکی از سرگروه‌ها خواهد بود.