برزیل در جام جهانی؛ پرافتخارترین تیم جهان

حق نشر عکس AP

چگونه به بازی ها راه یافتند

به عنوان میزبان بیستمین دوره جام جهانی نیازی به حضور در مسابقات انتخابی نداشتند. برزیل یک بار دیگر در سال ۱۹۵۰ میزبان جام جهانی بوده است.

بهترین نمایش جهانی

پرافتخارترین تیم جهان. برنده پنج جام جهانی و جام ژول ریمه. نخستین تیمی بودند که در سال ۱۹۷۰ تعداد قهرمانی خودشان را به عدد سه رساندند و برنده جام ژول ریمه شدند.

اما بین سومین قهرمانی در سال ۱۹۷۰ تا چهارمین قهرمانی در سال ۱۹۹۴ لقب بازنده بزرگ را گرفته بودند و در این فاصله فقط دو بار به نیمه نهایی رسیدند.

در سال ۱۹۹۴ با درخشش بازیکنانی چون دونگا، روماریو و به‌به‌تو پس از ۲۴ سال به فینال رسیدند که با شکست ایتالیا در ضربات پنالتی چهارمین قهرمانی خود را جشن گرفتند.

در دوره بعدی نیز آنها یک پای فینال بودند که یک بار دوم (۱۹۹۸) و بار دیگر قهرمان (۲۰۰۲) شدند. در دوره پیشین برزیل نتوانست به نیمه نهایی راه یابد.

برزیل تنها کشوری است که در همه دوره ها حضور داشته و تنها تیم غیر اروپایی است که توانسته در اروپا قهرمان جام جهانی (۱۹۵۸ سوئد) شود.

مربی

فلیپه لوئیز اسکولاری

حق نشر عکس AFP

یک سال پیش وقتی مانو منزس از سرمربی گری برزیل اخراج شد، بسیاری از برزیلی ها که هنوز خاطره خوش سال ۲۰۰۲ را در یاد دارند، از بازگشت اسکولاری خوشحال شدند. با این تفاوت که این بار کسی را به عنوان دستیار فنی در کنار خود دارد که خود تجربه به قهرمانی رساندن برزیل در جام جهانی را در کارنامه اش دارد: کارلوس آلبرتو پریرا.

اسکولاری ۶۵ ساله حالا همه چیز را در اختیار دارد که عنوان دومین مربی ای که دوبار قهرمان جام جهانی شده (پس از ویتوریو پوتزو مربی ایتالیا در سال های ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸) را کسب کند.

او پس از پیروزی بر اسپانیا در فینال جام کنفدارسیون ها در سال ۲۰۱۳ گفت که دوره اسپانیا پایان یافته است و حالا همه چیز برای قهرمانی برزیل مهیاست.

ستاره

نیمار

حق نشر عکس AFP

هر چند برزیل برای این دوره مانند سال های ۱۹۹۴ و ۲۰۰۲ مجموعه ای از ستارگانی چون روماریو، به‌به‌تو، رونالدو، روبرتو کارلوس رونالدینیو ندارد، اما تک ستاره ای مانند نیمار کافی است که چشمان هموطنانش را در خانه خیره کند.

بازیکن ۲۳ ساله ای که امسال با بارسلونا آغاز کرده، در ۴۶ بازی ملی ۲۷ گل زده و با توجه به راه درازی که تا بازنشستگی دارد، امیدوار است که بتواند در جمع گلزنان برتر تاریخ فوتبال برزیل جای گیرد و نام خود را در کنار په‌له، رونالدو و روماریو ثبت کند.

او که در ۱۰۳ بازی برای سانتوس ۵۴ گل زده و حالا با تجربه ای که در مسابقات جام کنفدارسیون های برزیل به دست آورده، امید اول برزیل برای تکرار این تجربه شیرین است.

بازیکن افسانه‌ای

په‌له

حق نشر عکس Getty Images

چندین دهه است که بسیاری از کارشناسان فوتبال جهان، وقتی صحبت از برترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان می کنند، نام په‌له را در صدر فهرست قرار می دهند.

تنها بازیکن تاریخ جام جهانی که سه بار همراه تیمش قهرمان جهان شده است و بهترین گلزن تاریخ فوتبال برزیل با ۷۷ گل زده ملی.

او رکوردهای جهانی دیگری هم دارد: جوانترین بازیکن یک مسابقه فینال جام جهانی (۱۷ سالگی)، بیشترین گل زده در بیشترین تعداد بازی (۱۲۸۳ گل در ۱۳۶۳ بازی) و بیشترین هت تریک (۹۲ بار)

این ستاره ۷۳ ساله جهان ورزش روزهای شلوغی در جام جهانی ۲۰۱۴ و دو سال پس از آن در المپیک ریودوژانیرو خواهد داشت.

حضور در جام جهانی

۱۹۳۰( دور اول) ، ۱۹۳۴ (دور اول) ، ۱۹۳۸ (نیمه پایانی) ، ۱۹۵۰ (مقام دوم) ، ۱۹۵۴ (یک چهارم پایانی) ، ۱۹۵۸ (قهرمان) ، ۱۹۶۲ (قهرمان) ، ۱۹۶۶ (دور اول) ، ۱۹۷۰ (برنده) ، ۱۹۷۴ (مقام چهارم) ، ۱۹۷۸ (مقام سوم) ، ۱۹۸۲ (دور دوم) ۱۹۸۶ (یک چهارم پایانی) ، ۱۹۹۰ (دور دوم) ، ۱۹۹۴ (قهرمان) ، سال ۱۹۹۸ (مقام دوم) ، ۲۰۰۲ (قهرمان) ، ۲۰۰۶ (یک چهارم پایانی) و ۲۰۱۰ (یک چهارم پایانی)