کامرون در جام جهانی؛ شیرهای رام ناشدنی

حق نشر عکس AFP

چگونگی راهیابی به مسابقات

تیم ملی کامرون، ملقب به "شیرهای رام ناشدنی"، برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ باید در میان پنج تیم برتر آفریقا قرار می‌گرفت. این تیم با توجه به نتایج سوابق درخشانش، و به‌عنوان یکی از مدعیان اصلی راهیابی به برزیل از شرکت در دور اول مرحله مقدماتی معاف بود.

در دور دوم این مرحله، کامرون در گروه نهم از گروه‌های ده‌گانه آفریقا قرار گرفت. در این گروه، بغیر کامرون، تیم‌های لیبی، جمهوری دموکراتیک کنگو و توگو هم حضور داشتند. کامرون برای صعود از این گروه کار چندان دشواری نداشت، و با وجود شکست در زمین نزدیک‌ترین رقیبش، یعنی لیبی، با پیروزی در هر سه بازی خانگی و کسب چهار امتیاز خارج از خانه در دو بازی مقابل توگو و کنگو، راهی دور سوم شد.

ر بازی رفت و برگشت پلی‌آف، شیرهای رام ناشدنی باید مقابل تونس قرار می‌گرفتند. تونسی‌ها که در رده‌بندی فیفا ۱۵ پله بالاتر از کامرون قرار داشتند، حریفی به‌مراتب سخت‌تر از حریفان قبلی به‌حساب می‌آمدند. اما کامرونی‌ها بعد از گرفتن یک تساوی بدون گل در زمین حریف، در بازی برگشت با پیروزی ۴-۱ عقاب‌های کارتاژ را به‌زیر کشیدند و خود مسافر برزیل شدند.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

کامرون از حیث حضور در جام‌های جهانی باسابقه‌ترین کشور آفریقاست. شیرهای رام ناشدنی از ۸ جام جهانی قبلی در ۶ جام حاضر بوده اند. بهترین نتایج کامرون در جام‌های جهانی به سال ۱۹۹۰ برمی‌گردد.

در آن جام که در ایتالیا برگزار می‌شد، کامرون در بازی افتتاحیه با تک‌گل فرانسوا اومام بیئیک، دیگو مارادونا و یارانش را، که مدافع عنوان قهرمانی بودند، شکست داد. کامرون در آن سال تا یک‌چهارم نهایی جام پیش رفت، ولی در این مرحله با ضربه پنالتی گری لینکر در وقت اضافی ۲-۳ به انگلستان باخت و حذف شد.

سرمربی

فولکر فینکه

حق نشر عکس AFP

این مربی ۶۵ ساله آلمانی از ماه مه ۲۰۱۳ هدایت تیم ملی کامرون را بدست گرفته است. او دهمین کسی است که در هشت سال اخیر سکان هدایت این تیم را در اختیار می‌گیرد. آقای فینکه شهرت در عالم مربیگری را بیش از همه مدیون باشگاه فرایبورگ است.

او بین سال‌های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۷ به‌مدت ۱۶ سال سرمربی این باشگاه آلمانی بود که از این نظر در باشگاه فرایبورگ و بوندس‌لیگای آلمان رکورد دار است. بزرگ‌ترین افتخار تاریخ باشگاه فرایبورگ، یعنی رسیدن به مقام سوم بوندس‌لیگا در فصل ۹۵-۱۹۹۴ و راهیابی به جام یوفا، در این دوران بدست آمد. آقای فینگه سابقه سرمربیگری باشگاه اوراوا رد دایموندز ژاپن را هم دارد.

ستاره افسانه‌ای

روژه میلا

در دو دهه اخیر کامرون بازیکنان برجسته زیادی را به فوتبال جهان معرفی کرده، اما اولین فوتبالیستی که فوتبال کامرون، و شاید آفریقا را در سطح جهان مطرح کرد، روژه میلر، معروف به آلبرت روژه میلر (روژه میلا) بود.

میلا که در جام جهانی ۱۹۸۲ عضو تیم ملی کامرون بود، بعد از سال‌ها بازی در باشگاه‌های فرانسه، در اواخر دهه ۱۹۸۰، بعد از خداحافظی از تیم ملی، به جزیره رئونیون (تحت حاکمیت فرانسه) در اقیانوس هند کوچ کرده، و در یک تیم محلی بازی می‌کرد.

اما در آستانه جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا، پل بیا، رئیس جمهوری وقت کامرون، از او خواست که به تیم ملی بازگردد.

پس از پیروزی کامرون بر آرژانتین، میلای ۳۸ ساله با دو گلی که به رومانی زد، تیمش را به پیروزی و سرگروهی رساند. او در یک‌هشتم نهایی هم در وقت اضافه دو گل به کلمبیا و رنه هیگوئیتا، دروازه‌بان معروفش زد تا قاره آفریقا برای اولین بار نماینده‌ای در جمه هشت تیم برتر جهان داشته باشد.

میلا در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا هم یک گل به روسیه زد (هرچند که کامرون آن بازی را ۱-۶ باخت) تا با ۴۲ سال سن، مسن‌ترین گلزن در تاریخ جام‌های جهانی باشد.

چیزی که شاید بیش از همه در ذهن طرفدارانش مانده باشد، رقص معروفش در کنار پرچم کرنر بعد از گلزنی بود.

چهره شاخص این دوره

ساموئل اتوئو

حق نشر عکس AFP

این مهاجم ۳۲ ساله بدون شک پرافتخارترین فوتبالیست کامرونی و شاخص‌ترین مهره تیم ملی کامرون در یک دهه اخیر بوده است.

اتوئو که با ۵۵ گل در ۱۱۲ بازی ملی، بهترین گلزن تاریخ شیرهای رام ناشدنی است، در حال حاضر کاپیتان تیم ملی هم هست.

او که تابحال ۴ بار مرد سال آفریقا شده، و بهترین گلزن تاریخ جام ملت‌های آفریقا هم هست، در بارسلونا و اینتر به شهرت رسید و با این دو تیم لیگ قهرمانان اروپا را فتح کرد.

او پس از همه این افتخارات، دو فصل پیش با قراردادی که او را به پردرآمدترین فوتبالیست جهان تبدیل می‌کرد به باشگاه ثروتمند، ولی نه‌چندان مطرح آنژی ماخاچ‌کالا (ماخاچ قلعه) پیوست، و از سطح اول فوتبال اروپا فاصله گرفت.

اتوئو که امسال با پیراهن چلسی به میدان می‌رود، درخشش و بخصوص سرعت و چالاکی سابقش را ندارد، و در تیم ملی هم با برخی هم‌تیمی‌هایش اختلاف دارد و اخیرا آنها را متهم کرده که عمدا به او پاس نمی‌دهند.

اما این شیر پیر هنوز هم شامه تیزی دارد و در محوطه جریمه خطرناک‌ترین بازیکن کشورش به‌حساب می‌آید.

سابقه در جام‌های جهانی

کامرونی‌ها پیش از ۶ بار در جام‌های جهانی شرکت کرده اند. آنها که حضور در صحنه جهانی را از سال ۱۹۸۲ و جام جهانی اسپانیا شروع کردند، در آن تورنمنت با ایتالیا (قهرمان جام)، لهستان (تیم سوم جام) و پرو همگروه بودند، و با وجود کسب سه تساوی، به‌خاطر گل زده کمتر نسبت به لهستان به خانه برگشتند.

آنها بعد از یک وقفه در سال ۱۹۸۶، در سال ۱۹۹۰ دوباره به جام جهانی راه پیدا کردند و با صعود به جمع هشت تیم پایانی، بهترین نتیجه تاریخشان را ثبت کردند. کامرون پس از آن بجز سال ۲۰۰۶، در همه جام‌های جهانی حضور داشته، ولی هنوز نتوانسته نتایج سال ۱۹۹۰ را تکرار کند.

تیم ملی کامرون در جام جهانی برزیل ۲۰۱۴:

ماکسیم لویی فئودجو (۱)، بنویت آسو-اکوتو (۲)، نیکولا انکولو (۳)، سدریک جوگوئه (۴)، دنی نونکئو (۵)، الکساندر سانگ (۶)، لاندری انگیمو (۷)، بنجامین موکانجو (۸)، ساموئل اتوئو (۹)، وینسنت ابوبکر (۱۰)، ژان ماکون (۱۱) ، هنری بدیمو (۱۲)، اریک ماکسیم چومپو-موتینگ (۱۳)، اورلین چدجو (۱۴)، پیر وبو (۱۵)، چارلی ایتانژه (۱۶)، استفان امبیا (۱۷)، ایونگ انو (۱۸)، فابریس اولینگا (۱۹)، ادگار سالی (۲۰)، ژوئل متیپ (۲۱)، آلن انیوم (۲۲)، سامی انژوک (۲۳)