کلمبیا در جام جهانی

حق نشر عکس AP

با توجه به میزبانی و صعود مستقیم برزیل به جام جهانی ۲۰۱۴، در این دوره ۹ تیم در گروه مقدماتی آمریکای جنوبی حضور داشتند، که کلمبیا بعد از ۱۶ بازی با ۳۰ امتیاز بعد از آرژانتین در جای دوم قرار گرفت و به جام جهانی بیستم صعود کرد.

رادامل فالکائو با ۹ گل زده بهترین گلزن کلمبیا در دور مقدماتی بود. کلمبیا با دریافت تنها ۱۳ گل، در میان تیم‌های گروه بهترین عملکرد دفاعی را داشت. این تیم در حال حاضر در رده‌بندی فیفا در جای چهارم است، و در قرعه‌کشی جام جهانی برزیل نامش در گلدان سرگروه‌ها قرار خواهد داشت.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

کلمبیا در جام‌های جهانی گذشته عملکرد چندان درخشانی نداشته، و بهترین نتیجه آن به سال ۱۹۹۰ برمی‌گردد که با هدایت فرانسیسکو ماتورانا توانست با وجود شکست مقابل یوگسلاوی، با پیروزی بر امارات متحده عربی و تساوی با آلمان به‌عنوان تیم سوم از گروهش صعود کند.

کلمبیا در یک‌هشتم نهایی آن مسابقات در وقت اضافه مقابل کامرون ۲-۱ شکست خورد و حذف شد. گل دوم کامرون روی اشتباه رنه هیگوئیتا، دروازه‌بان ماجراجوی کلمبیا، زده شد که توپ را در میانه زمین به روژه میلا، مهاجم کامرونی، تقدیم کرد. حضور در جمع ۱۶ تیم پایانی ایتالیای ۹۰ بهترین نتیجه کلمبیا در جام‌های جهانی بوده است.

سرمربی

خوزه نستور پکرمن

این مربی ۶۴ ساله آرژانتینی که با کلمبیا دومین جام جهانی‌اش را تجربه خواهد کرد، در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان سرمربی تیم ملی کشورش بود و با این تیم تا مرحله یک‌چهارم نهایی پیش رفت.

پکرمن که بعد از چند سال بازی در باشگاه‌های آرژانتینیوس جونیورز و ایندیپندینته مدلین (کلمبیا) بازنشسته شد، کار مربیگری را با رده جوانان آغاز کرد و در سال ۱۹۹۴ سرمربی تیم ملی جوانان آرژانتین شد. او با این تیم در سال‌های ۱۹۹۵، ۱۹۹۷ و ۲۰۰۱ قهرمان جهان شد.

پکرمن پس از جام جهانی ۲۰۰۶ به مکزیک رفت و چند سال در فوتبال باشگاهی این کشور مربیگری کرد. او که از ابتدای سال ۲۰۱۲ هدایت کلمبیا را بدست گرفته، بعد از رساندن این تیم به جام جهانی ۲۰۱۴ خواهان دریافت تابعیت کلمبیایی شد و رئیس جمهوری کلمبیا یک روز بعد با این درخواست موافقت کرد.

ستاره افسانه‌ای

کارلوس والدراما

حق نشر عکس AFP

شماره ۱۰ ابدی تیم ملی کلمبیا در اواخر دهه ۱۹۸۰ و کل دهه ۱۹۹۰، علاوه بر تکنیک و قابلیت بازیسازی فوق‌العاده‌اش، شخصیت و ظاهری منحص بفرد داشت که او را از هم‌تیمی‌های نامداری نظیر فردی رینکون متمایز می‌کرد.

والدراما تأثیر چندان پررنگی بر فوتبال باشگاهی اروپا نداشت، و حضورش در اروپا به سه فصل بازی در مون‌پلیه فرانسه و یک فصل بازی در رئال وایادولید خلاصه شد. اما او در کشورش و همچنین آمریکای لاتین یک قهرمان بود. والدراما با ۱۱۱ بازی ملی (و ۱۱ گل ملی) باسابقه‌ترین بازیکن تاریخ تیم ملی کلمبیاست.

او در جام‌های جهانی ۱۹۹۰، ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸ کاپیتان تیم ملی کشورش بود. والدراما در سال‌های ۱۹۸۷ و ۱۹۹۳ به‌عنوان بهترین بازیکن سال آمریکای جنوبی انتخاب شد و تا پس از ۴۰ سالگی در لیگ حرفه‌ای آمریکا (MLS) بازی می‌کرد.

چهره شاخص این دوره

رادامل فالکائو

حق نشر عکس AFP

ستاره بلامنازع فوتبال کلمبیا در سال‌های اخیر رادامل فالکائو است. این مهاجم ۲۷ ساله که از سوی طرفدارانس "ببر" لقب گرفته، در فوتبال باشگاهی اروپا با اف ث پورتو به شهرت رسید و سپس به اتلتیکو مادرید ملحق شد.

او تابستان امسال در یکی از گران‌ترین نقل و انتقالات فوتبال جهان از اتلتیکو مادرید جدا شد و به موناکو پیوست. فالکائو در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ با ۹ گل بهترین گلزن کشورش بود.

حضور او و جکسون مارتینز (مهاجم اف ث پورتو) خط حمله کلمبیا را به یکی از خطرناک‌ترین زوج‌های تهاجمی فوتبال جهان تبدیل کرده است. ویژگی اصلی فالکائو سرعت و شم گلزنی اوست. او در ۴ فصل اخیر در حدود ۱۳۰ بازی باشگاهی بیش از ۱۰۰ گل به ثمر رسانده است.

سابقه در جام‌های جهانی

کلمبیا تابحال تنها در چهار جام جهانی شرکت داشته است. پیش از سال ۱۹۹۰، تنها حضور کلمبیا در عرصه جهانی به جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی بازمی‌گردد. از اواخر دهه ۱۹۸۰، با ظهور نسلی که کارلوس والدراما نماد آن بود، کلمبیا در فوتبال آمریکای لاتین جایی برای خود دست و پا کرد و در جام جهانی ۱۹۹۰ به یک‌هشتم نهایی رسید.

کلمبیا با داشتن بازیکنانی نظیر فاستینو آسپریا، آدولفو والنسیا، فردی رینکون، و البته والدراما با امیدهای فراوانی پا به جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا گذاشت، اما دو باخت پیاپی مقابل رومانی و آمریکا آرزوهای این تیم را در همان دور اول بر باد داد.

آخرین حضور کلمبیایی‌ها در جام‌های جهانی در جام ۱۹۹۸ فرانسه بود که آنجا هم در همان دور مقدماتی به انگلستان و رومانی باختند و حذف شدند.