پرتغال در جام جهانی؛

چگونه به برزیل رسیدند

در گروه رقابت تنگاتنگی با روسیه داشتند. فقط یک بار به روسیه باختند. اما امتیازهای حساسی که در تساوی در دو بازی با اسرائیل از دست دادند٬ آنها را پائینتر از روسیه، در رده دوم قرار داد و با یک امتیاز کمتر از صعود مستقیم باز ماندند.

در مرحله پلی آف حریف سوئد شدند. بازی اول را با تک گل رونالدو بردند. در بازی دوم میهان سوئدی‌ها بودند و در یک بازی حساس با هت تریک رونالدو مقابل دو گل زلاتان ابراهیموویچ٬ جای خود را در میان ۳۲ تیم مرحله نهایی به دست آوردند.

بهترین نمایش جهانی

در مجموع پنج بار در مرحله نهایی جام جهانی حضور داشته‌اند. در دو دوره به نیمه نهایی رسیدند. در سال ۱۹۶۶ با شکست دادن شوروی به مقام سومی دست یافتند.

سالی که پرتغال در یک چهارم نهایی مقابل کره شمالی که با شگفتی سازی خود به توفان زرد معروف شد٬ قرار گرفت و در ۲۵ دقیقه سه گل خورد. اما وقتی موتور اوزه بیو روشن شد و چهار گل از پنج گل پرتغال را زد٬ شیرین ترین خاطره پرتغالی ها در تاریخ جام جهانی رقم خورد.

پرتغال در سال ۲۰۰۶ هم به نیمه نهایی رسید که پس از شکست مقابل فرانسه از راهیابی به فینال باز ماند و در رده بندی مغلوب آلمان٬ میزبان بازی ها شد. در آن سال پرتغال هم گروه ایران بود که این تیم را دو بر صفر شکست داد.

مربی

پائولو بنتو

مربی جوانی که فقط هشت سال بعد از خداحافظی از تیم ملی به عنوان بازیکن، هدایت تیم کشورش را عهده دار شد. بازیکن سابق اسپورتینگ لیسبون، بلافاصله پس از بازنشستگی مربی‌گری را آغاز کرد.

از تیم جوانان اسپورتینگ آغاز کرد و یک سال بعد مربی بزرگسالان شد و این تیم را در چندین تورنمنت مختلف در پرتغال به قهرمانی رساند.

در سال ۲۰۱۰ در چهل سالگی جایگزین کارلوس کی‌روش، مربی فعلی تیم ملی ایران شد.

دستاورد چشمگیری در جام ملت های اروپا ۲۰۱۲ نداشت و راهیابی پرتغال در آخرین فرصت به برزیل بزرگترین افتخارش به عنوان سرمربی تیم ملی پرتغال بوده است.

او امید دارد تا با بهره گیری از ستارگانی چون رونالدو و پوشتیگا (بهترین گلزن پرتغال در مرحله انتخابی) بتواند ناکامی اش را در جام ملتهای ارووا جبران کند.

ستاره

کریستیانو رونالدو

به راحتی می توان گفت که حالا نام رونالدو به تنهایی بزرگتر از تیم ملی پرتغال باشد. این روزها که مسی در مصدومیت به سر می برد٬ سخت نیست که عنوان بهترین بازیکن جهان را به او داد.

قطعا رسیدن پرتغال به برزیل مدیون هنرنمایی رونالدو به خصوص در دو بازی آخر مقابل سوئد بود که هر چهار گل پرتغال را در مرحله پلی آف به ثمر رساند و پرتغال را برای ششمین بار راهی جام جهانی کرد.

او در مجموع ۸ گل در مرحله انتخابی برای پرتغال زد٬ گل هایی که او را با ۴۷ گل به صدر جدول بهترین گلزن ملی تاریخ فوتبال پرتغال (مشترک با پائولتا) فرستاد.

بازیکن افسانه ای

اوزه بیو

پرتغالی ها با آنکه بازیکنانی مثل فیگو و رونالدو داشته اند، اما هنوز اوزه بیو را از یاد نبرده‌اند.

در جام ۱۹۶۶ اگر امتیاز میزبانی انگلستان نبود، شاید اکنون آنها به لطف جادوی این بازیکن یک جام قهرمانی در کارنامه خود داشتند. ۹ گلی که اوزه بیو در جام جهانی ۱۹۶۶ زد، پرتغال را به مقام سومی رساند.

بسیاری از نسل های قدیمی پرتغالی ها هنوز شیرینی برد پرگل کشورشان مقابل برزیل، مدافع قهرمانی که در آن اوزه بیو دو گل زد را زیر زبان شان حس می‌کنند. بردی منجر به حذف قهرمان جهان در مرحله مقدماتی شد.

حضور در جام جهانی

۱۹۶۶ (سوم) ، ۱۹۸۶ (دور اول) ، ۲۰۰۲ (دور اول) ، ۲۰۰۶ (چهارم) و ۲۰۱۰ (یک هشتم پایانی)