آلمان در جام جهانی

حق نشر عکس Reuters

چگونه به بازی ها راه یافتند

به راحتی صعود کردند. با ۲۸ امتیاز از ۱۰ بازی و تفاضل گل مثبت ۲۶ در کنار هلند موفق‌ترین نمایش را در منطقه انتخابی اروپا داشتند و فقط یک بار مساوی کردند.

دو نتیجه عجیب در مقابل حریف اصلی‌شان، سوئد داشتند. در خانه در کمال ناباوری به نتیجه پر گل ۴ بر ۴ تن دادند. اما در بازی آخر که البته تاثیری در سرنوشت دو تیم نداشت، با نتیجه ۵ بر ۳ میزبان‌‎شان را شکست دادند.

از چند بازی مانده به پایان رقابت‌های گروهی، صعودشان به عنوان یکی از نخستین تیم های صعود کننده مسجل شده بود.

بهترین نمایش جهانی

پس از برزیل و ایتالیا، پرافتخارترین تیم جهان هستند. نخستین بار در سال ۱۹۵۴ در قالب تیم آلمان غربی ۱۹۵۴ پیش از آنکه برزیل قهرمانی را تجربه کند، جام جهانی را بالای سر بردند پس از ایتالیا دومین تیم اروپایی بودند که قهرمان جهان می‌شدند.

در سال ۱۹۷۴ مغرور از نخستین قهرمانی‌شان در جام ملت‌های اروپا در سال ۱۹۷۲، در حالیکه از امتیاز میزبانی هم برخودار بودند، با در اختیار داشتن ستارگانی مانند زپ مایر، پل برایتنر، ولفگنگ اوورات، برتی فوگتس و فرانتس بکن بائر و گل‌های سرنوشت‌ساز گرد مولر دومین قهرمانی خود را جشن گرفتند.

در سال ۱۹۹۰ پس از پیوند دو آلمان، برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم در قالب یک تیم به جام جهانی رسیدند. در فینال دوره پیش از آن ۳ بر ۲ مغلوب آرژانتین شده بودند. این فینال در سال ۱۹۹۰ هم تکرار شد و این بار آلمان با تک گل آندریاس بره‌مه از روی نقطه پنالتی انتقام شکست چهار سال پیش را را گرفت و به جمع سه ستاره‌های جام جهانی (برزیل و ایتالیا) پیوست.

مربی

یواخیم لوو

زمانی که یورگن کلینزمن در سال ۲۰۰۶ هدایت تیم آلمان را برعهده گرفت، سیستم بازی آلمان را تا حد زیادی تغییر داد و آلمان را به تیمی هجومی‌تر تبدیل کرد. یواخیم لوو، دستیارش که جایگزین او شد، روش کلینزمن را ادامه داد.

"یوگی" حالا وارد هشتمین سال سرمربی‌گری خود در تیم آلمان شده است که از این نظر یکی از پرسابقه‌ترین مربیان آلمان محسوب می‌شود. با این حال در این سال‌ها انتقادات زیادی از او شده است. منتقدان او می گوید که او تیم را دچار رخوت کرده و هواداران او می‌گویند با توجه به دخشش آلمان در مسابقات انتخابی فعلا هیچ کسی بهتر از او در آلمان وجود ندارد.

او در نزدیک به هشت سال هدایت تیم ملی آلمان در هیچ تورنمنت بین المللی برنده نشده است. نایب قهرمانی و رسیدن به نیمه نهایی در دو جام ملت‌های اروپا و کسب مقام سومی در دوره قبلی جام جهانی بهترین دستاورد او با تیم آلمان در سال‌های اخیر بوده است.

این مربی ۵۳ ساله تا سال ۲۰۱۴ با تیم ملی آلمان قرارداد دارد.

ستاره

مسعود اوزیل

تا پیش از جام جهانی ۲۰۱۰ تقریبا ناشناخته بود٬ اما نقش او در راه یابی آلمان به نیمه نهایی چشم‌ها را خیره کرد و برای دریافت عنوان بهترین بازیکن جام نامزد شد.

از وردربرمن به رئال مادرید رفت و پس از چند فصل، امسال را با آرسنال آغاز کرد.

حرکت های انفجاری او هر تیمی را به حرکت وا می‌دارد. به خصوص اگر گلزنانی مثل میروسلاو کلوزه و ماریو گومز منتظر فرصت‌هایی باشند که او فراهم می‌کند. هر چند خودش در حال حاضر بهترین گلزن آلمان محسوب می‌شود و با ۸ گل زده گلزن برتر گروه C در مسابقات انتخابی بود.

اما مصدومیت سامی خدیرا همبازی سابق اوزیل در رئال شاید کمی از بُرّش خط میانی آلمان بکاهد.

اوزیل از موثرترین بازیکنان آلمان در جام جهانی زیر ۲۱ در سال ۲۰۰۹ بود که همراه این تیم به قهرمانی رسید.

بازیکن افسانه‌ای

فرانتس بکن بائر

حق نشر عکس AP

فرانتس بکن بائر یک بار با بازوبند کاپیتانی (۱۹۷۴) و یک بار در لباس سرمربی تیم آلمان (۱۹۹۰) به قهرمانی جام جهانی رسیده است و تنها بازیکن جهان است که هم به عنوان کاپیتان و هم به عنوان سرمربی قهرمان جام جهانی شده‌اند.

او که در آلمان به قیصر مشهور است این افتخار را دارد که زمانی که آلمان برای نخستین بار قهرمان اروپا شد (۱۹۷۲) کاپیتان تیم ملی باشد.

بکن بائر دو بار نیز به عنوان بازیکن برتر سال اروپا برگزیده شده است.

حضور در جام جهانی

۱۹۳۴ (سوم) ، ۱۹۳۸ (دور اول) ، ۱۹۵۴ (قهرمان) ، ۱۹۵۸ (چهارم) ، ۱۹۶۲ (یک چهارم نهایی) ، ۱۹۶۶ (دوم) ، ۱۹۷۰ (سوم) ، ۱۹۷۴ (قهرمان) ، ۱۹۷۸ (دور دوم) ، ۱۹۸۲ (دوم) ، ۱۹۸۶ (دوم) ، ۱۹۹۰ (قهرمان) ، ۱۹۹۴ (یک چهارم نهایی) ، ۱۹۹۸ (یک چهارم نهایی) ، ۲۰۰۲ (دوم) ، ۲۰۰۶ (سوم) و ۲۰۱۰ (سوم