یونان در جام جهانی

چگونگی راهیابی به مسابقات

یونان در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در گروه هفتم اروپا در کنار بوسنی و هرزگوین، اسلوواکی، لیتوانی، لتونی و لیختن‌اشتاین قرار گرفت.

یونان در این گروه در دو بازی مستقیم با رقیب اصلی‌اش، بوسنی و هرزگوین، تنها ۱ امتیاز بدست آورد، اما هر ۸ بازی دیگر خود مقابل سایر تیم‌های گروه را برد.

اما این ۲۵ امتیاز هم برای صعود مستقیم کافی نبود و یونانی‌ها که هم‌امتیاز با بوسنی در گروه دوم شده بودند، راهی بازی پلی‌آف مقابل رومانی شدند. پیروزی ۳-۱ در بازی رفت در آتن تا حد زیادی خیال آنها را از راهیابی به جام جهانی راحت کرد.

بازی برگشت دو تیم در رومانی هم ۱-۱ مساوی شد تا یونان هم مسافر برزیل شود.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

یونان با اینکه یک بار در جام ملت‌های اروپا قهرمان شده (سال ۲۰۰۴)، سابقه چندان درخشانی در سطح جهانی ندارد. پیروزی بر۲-۱ بر نیجریه در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی تنها نتیجه خوب این کشور در جام‌های جهانی بوده است.

البته یونان در آن مسابقات هم با دو شکست مقابل کره جنوبی و آرژانتین در گروهش سو شد و خیلی زود به خانه بازگشت.

سرمربی

فرناندو سانتوس

Image caption خوشحالی فرناندو سانتوس از راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۴

این مربی ۵۴ ساله پرتغالی در سال ۲۰۱۰ جانشین اوتو رهاگل، سرمربی افسانه‌ای یونانی‌ها شد که با این تیم در سال ۲۰۰۴ قهرمان اروپا شده بود.

آقای سانتوس بیشتر دهه ۲۰۰۰ را در فوتبال باشگاهی یونان فعالیت می‌کرد و هدایت باشگاه‌های مطرح آ.ا.ک. آتن، پاناتینایکوس و پائوک را برعهده داشت.

او در سال ۲۰۱۰ از سوی سازمان لیگ فوتبال یونان به‌عنوان بهترین مربی دهه ۲۰۰۰ این کشور انتخاب شد.

آقای سانتوس که مهندس برق هم هست، چهار بار عنوان مربی سال یونان را کسب کرده، و در اواخر دهه ۱۹۹۰ در کشور خودش با پورتو ۱ قهرمانی لیگ ۲ قهرمانی در جام حذفی پرتغال را تجربه کرده است.

ستاره افسانه‌ای

دیمیتریس دومازوس

فوتبال یونان در سال‌های اخیر بیشتر با بازیکنان قدرتی و تاکتیک‌های دفاعی‌اش شناخته می‌شود. اما در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، بازیکنی تکنیکی بنام "میمیس" دومازوس معروف‌ترین چهره فوتبال این کشور بود.

دومازوس از سال ۱۹۵۹، یعنی در ۱۷ سالگی، وارد تیم ملی شد و تا سال ۱۹۸۰ در این تیم بازی کرد. او از سال ۱۹۷۰ به‌مدت ۱۰ سال بازوبند کاپیتانی را هم در اختیار داشت.

دومازوس همه دوران فعالیت باشگاهی‌اش بجز یک فصل را در پاناتینایکوس گذراند و بیش از ۵۰۰ بار برای این تیم به میدان رفت، و از جمله در سال ۱۹۷۱ در بازی فینال جام قهرمانان اروپا (سلف لیگ قهرمانان) مقابل آژاکس آمستردام حضور داشت و به مدال نقره آن مسابقات دست یافت.

اما با توجه به ضعف تیم ملی یونان در آن سال‌ها، هیچگاه نتوانست در یک تورنمنت ملی بزرگ شرکت کند.

چهره شاخص این دوره

کنستانتینوس میتروگلو

این مهاجم ۲۵ ساله که در باشگاه المپیاکوس بازی می‌کند، در حال حاضر آماده‌ترین مهره تهاجمی یونان است، و باشگاه‌های انگلیسی بزرگی در پی جذب او هستند. "میتروگل" گلزنی در تیم ملی از حدود یک سال پیش شروع کرده، اما در همین مدت ۸ گل برای یونان زده است.

او در بازی‌های پلی‌آف مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در دو بازی رفت و برگشت مقابل رومانی ۳ گل از ۴ گل تیمش را زد و نقش پررنگی در راهیابی یونان به جام جهانی داشت.

سابقه در جام‌های جهانی

یونان سابقه چندان درخشانی در جام‌های جهانی ندارد. این کشور برای اولین بار در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا حضور در این مسابقات را تجربه کرد. البته تجربه اول این تیم با دو شکست ۴-هیچ مقابل آرژانتین و بلغارستان، و باخت ۲-هیچ به نیجریه همراه بود.

به این ترتیب، یونان در اولین تلاشش با ۳ باخت، بدون گل زده و با ۱۰ گل خورده در همان دور مقدماتی حذف شد و در میان ۲۴ تیم حاضر در مسابقات، ضعیف‌ترین عملکرد را داشت.

دومین و آخرین تجربه این کشور به جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی برمی‌گردد؛ جایی که با دو شکست ۲-هیچ مقابل کره جنوبی و آرژانتین، و برد ۲-۱ مقابل نیجریه در همان مرحله گروهی از جام حذف شد.