ایران در جام جهانی

حق نشر عکس AFP

چگونه به برزیل رسیدند

با آنکه شروع تقریبا نا امید کننده‌ای داشتند٬ اما در پایان فقط معجزه می‌توانست آنها را مستقیما به برزیل برساند که این معجزه در ماه ژوئن رخ داد.

در پنج بازی اول در گروه A منطقه آسیا فقط هفت امتیاز به دست آورند. برای نخستین بار در تاریخ فوتبال ایران مقابل لبنان شکست خوردند٬ شکستی که کار را برای ایران بسیار دشوار کرد و همه چیز به بازی‌های آخر کشیده شد.

در ماه ژوئن ۲۰۱۳ سه بازی حساس داشتند که در آخرین و مهمترین آنها کره جنوبی٬ پر افتخارترین تیم آسیایی در جام جهانی را مانند دور رفت یک بر صفر (این بار در خانه کره ای ها) شکست دادند و به عنوان تیم اول گروه برای چهارمین بار به جام جهانی راه یافتند.

بهترین نمایش جهانی

تا پیش از این سه بار در جام جهانی حضور داشتند. در هر سه دوره در دور مقدماتی حذف شدند. اما بهترین نمایش‌شان در سال ۱۹۹۸ بود که در دومین بازی‌شان با دو گل حمید استیلی و مهدی مهدوی‌کیا دو بر یک آمریکا را شکست دادند. اما در مقابل یوگسلاوی و آلمان شکست خوردند.

در نخستین و آخرین حضور در جام جهانی هم در سه بازی مقدماتی در هر دوره یک امتیاز (تساوی مقابل اسکاتلند و آنگولا) به دست آورند.

یک برد و دو تساوی٬ ۵ امتیاز٬ ۶ گل زده٬ ۱۸ گل خورده در ۹ بازی حاصل کار مردان فوتبال ایران در سه دوره جام جهانی بوده است.

مربی

کارلوس کی‌روش

سرمربی سابق رئال مادرید و پرتغال٬ برای دومین بار و این بار با تیم ایران حضور در جام جهانی را تجربه می کند.

مانند تمام مربیان خارجی و ایرانی دیگر تیم ملی ایران در سال های اخیر زیر فشار رسانه ها و همکاران ایرانی اش بود٬ اما پس از آنکه ایران را در کمال ناباوری مستقیما به جام جهانی و چند ماه بعد به جام ملت های آسیا رساند٬ کمی فشارها از روی دوشش برداشته شد.

او در مدت حضور سه ساله خود در راس تیم ملی ایران٬ کارنامه نسبتا قابل قبولی داشته است. حالا او فقط به جام جهانی فکر می‌کند و امید دارد بتواند افتخار اولین صعود تیم ایران از مرحله مقدماتی را به نام خود ثبت کند.

کی‌روش با بازیکنانی چون لوئیز فیگو، روی کوشتا و فرناندو کوتو دوبار تیم جوانان پرتغال را به قهرمانی در رقابت‌های جهانی‌ سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۱ رساند.

ستاره

رضا قوچان نژاد

حق نشر عکس AFP
Image caption رضا قوچان‌نژاد، بعد از گل به قطر در جریان بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴

وقتی سرنوشت ایران در بازی‌های ماه ژوئن مشخص شد بدون شک گل‌های رضا قوچان نژاد٬ نقشی اساسی در صعود مستقیم ایران داشت. او در سه بازی آخر سه گل زد که دو گل آن منجر پیروزی یک بر صفر ایران مقابل قطر و کره جنوبی شد.

این بازیکن ۲۶ ساله چارلتون در ده بازی ملی‌اش هشت گل زده که رکورد خوبی محسوب می‌شود. در هر شش بازی اخیر رسمی ایران او زننده یک گل بوده است.

با بازگشت دوباره اشکان دژاگه٬ بازیکن تیم فولام پس از مصدومیت٬ هماهنگی و نمایش درخشان این دو بازیکن در بازی های آخر ایران در مرحله انتخابی جام ملت های آسیا٬ نوید زوج موفقی را می‌دهد که می‌توانند چهره تازه ای از ایران را در برزیل به نمایش بگذارند.

بازیکن افسانه‌ای

علی دایی

اگر تعداد بازی ملی و گل زده را ملاک قرار دهیم٬ این عنوان نصیب علی دایی می‌شود که ۱۴۹ بازی ملی و ۱۰۹ گل زده ملی دارد در صدر این دو فهرست تاریخ فوتبال ایران قرار دارد. او همچنین برترین گلزن ملی تاریخ فوتبال مردان جهان است.

او یک بار به عنوان بازیکن سال آسیا و بارها به عنوان بهترین گلزن سال این قاره انتخاب شده است.

کاپیتان و مربی سابق تیم ملی ایران٬ به عنوان بازیکن دو بار در جام جهانی و سه بار جام ملت های آسیا حضور داشته است.

حضور در جام جهانی

۱۹۷۸ ۱۹۹۸ و ۲۰۰۶ (حذف در دور مقدماتی)