سپاهان- استقلال بازی بزرگ هفته

Image caption استقلال و سپاهان در یکی از مهمترین بازی‌های هفته هفدهم مقابل در اصفهان هم قرار می‌گیرند

هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال ایران از روز پنج شنبه و جمعه در شهرهای محتلف پی گیری می شود. از مهمترین رویدادهای این هفته لیگ داربی های تبریز و گیلان است، تراکتورسازی در تبریز با گسترش فولاد و در رشت داماش میزبان ملوان است.

پس از تعطیلات نیم فصل موضوعی که تا حدودی مایه امیدواری شده است برگزاری منظم بازی‌ها در روزهای پایانی هفته است که می تواند موجب افزایش تعداد تماشاگران در بازیهای لیگ شود. نکته مثبت دیگر فاصله زمانی مناسب بین بازی‌ها است که مطمئنا بر کیفیت بازی‌های لیگ می افزاید.

فاصله زمانی شش روز بین بازی‌ها بهترین فرصت برای مربیان لیگ است تا بتوانند ضعف های تاکتیکی تیم خود را برطرف کنند. برگزاری بازی‌ها در روزهای آخر هفته و در ساعات مناسب یکی از مهمترین عوامل افزایش تماشاگران در همه جای دنیا است. اگر مسئولین برگزاری لیگ بتوانند درصورت امکان به همین روند ادامه دهند در نیم فصل دوم شاهد بازیهای پرتماشاگرتر و با کیفیت تری خواهیم بود.

سپاهان- استقلال

سپاهان پنج شنبه دراصفهان با استقلال دیدار می‌کند. هر دو تیم با سیستمی کاملا مشابه بازی می کنند. ۲-۴-۴ لوزی از سیستم‌های مورد علاقه کرانچار و قلعه نویی است. در بازی گذشته هر دو تیم با این سیستم تیم‌های خود را روانه میدان کردند.

با توجه به کمبود بازیکنان کلیدی در ترکیب هر دو تیم سیستم مورد نظر کارایی چندان مطلوبی برای آنان ندارد. یکی از مهمترین خصوصیات این سیستم داشتن بازیکنی خلاق در پشت دو مهاجم است.

سپاهان در غیاب نویدکیا و استقلال با از دست دادن جباری فاقد چنین بازیکنانی در این پست است. از مهمترین ویژگی‌های این سیستم داشتن مدافعان کناری قدرتمند در دفاع و حمله است. هر دو تیم از کمبود چنین مدافعانی رنج می برند.

حیدری در استقلال مصدوم است و بیگ زاده از روزهای خوبش فاصله گرفته، در سپاهان حمودی برخلاف هفته های ابتدایی لیگ شرایط خوبی ندارد و حاج صفی در نقش مدافع کناری ضعف‌های عمده ای در پوشش‌ها دارد.

سپاهان در بازی گذشته در دفاع تا حدودی موفق بود اما کمبود بازیکنی تمام کننده در پیشانی خط حمله سپاهان یکی از بزرگترین مشکلات این فصل زردپوشان اصفهانی است. محمد غلامی و آرش افشین تا به حال نتوانسته اند وظیفه گلزنی را بخوبی انجام دهند.

سپاهان در نیم فصل هیچ بازیکن جدیدی جذب نکرده است در این صورت کرانچارباید بیشتربه افشین اعتماد کند. استقلال در بازی گذشته بسیار ناهماهنگ به نظر می رسید. مشکل استقلال به مانند سپاهان نبود بازیکنی طراح در میانه میدان است.

جواد نکونام در نقش هافبک طراح در یک سوم دفاعی وظیفه خود را به‌ خوبی انجام می دهد اما در میانه میدان و در یک سوم حمله فاقد بازیکنی موثر در این منطقه است.

احمد جمشیدیان می توانست بهترین گزینه در این پست باشد اما مصدومیت‌های متوالی این بازیکن یکی دیگر از مشکلات فراوان استقلال در فصل جاری است. سپاهان در شش بازی گذشته موفق به پیروزی نشده است و با شکست استقلال می‌تواند یکبار دیگر در صف مدعیان قهرمانی قرار گیرد.

پرسپولیس- ذوب آهن

پرسپولیس جمعه در آزادی به دیدار ذوب آهن می رود. در بازی گذشته ذوب آهن بازی بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشت. بی دقتی مهاجمان و درخشش دروازه بان استقلال خوزستان از مهمترین عوامل اصلی شکست ذوب آهن بود.

نماینده اصفهان با تلفیقی از بازیکنان با تجربه مانند قاسم حدادی فر و بازیکنان جوان و آینده داری مانند اکبر ایمانی در میانه میدان تیمی منظم و تاکتیک پذیر است. در خط حمله مرتضی تبریزی جوان در کنار شاهین بیاتی نیا زوجی مناسب را تشکیل داده اند اما هر دو این بازیکنان به رغم دوندگی بی امان در زدن ضربات اخر کمی تعلل می کنند که این مشکل می تواند یکبار دیگر آینده مربیگری لوکا را دچار خطرکند.

پرسپولیس در دیدار مقابل تراکتور تا پیش از گل تیمی کاملا منظم و با انضباط بود. قدرت حفظ توپ در میانه میدان و کارهای ترکیبی چند نفره از نقاط مثبت تیم دایی بود. پرسپولیس در بیشتر بازی‌ها با پنج هافبک میانه میدان را از آن خود می کند.

در این دیدار جنگ هافبک‌های دو تیم بسیار دیدنی خواهد بود. وجود پیام صادقیان و محسن مسلمان در ترکیب پرسپولیس که باید در مقابل هم تیمی های سابق خود قرار گیرند از نکات دیدنی این بازی است.

مشکل این روزهای پرسپولیس که در هفته های گذشته نیزشاهد آن بودیم نبود بازیکنی تمام کننده در خط حمله است که بتواند درشرایط پرفشار توپ را با تور آشنا کند.

سیدصالحی و حاتمی بازیکنانی هستند که قدرت تمام کنندگی خوبی دارند اما نشان داده اند که نمی توانند تحت هر شرایطی توانایی های خود را بروز دهند برای تیمی که می خواهد قهرمان شود بازیکنی در خط حمله که بتواند تحت بدترین شرایط تیم خود را نجات دهد از مهمترین عوامل قهرمانی است.

تراکتورسازی- گسترش فولاد

تراکتورسازی صدرنشین فعلی فوتبال ایران داربی سختی را درتبریز با گسترش فولاد در پیش دارد. تراکتور در شروع نیم فصل بخوبی توانست مشکلات خط دفاعی خود را برطرف کند.

قرارگرفتن فرشید طالبی در مرکز خط دفاعی تا حدود زیادی ضعف خط دفاعی تراکتور را نسبت به بازی‌های گذشته پوشش داد. طالبی در بازی گذشته مرد برتر میدان بود.

در کنار طالبی میلاد فخرالدینی مدافع راست تراکتور یکی دیگر از بازیکنان تاثیرگذار این تیم است و بیشتر حملات تراکتور ازاین جناح طرح ریزی می شود.

گسترش فولاد با داشتن بازیکنانی سریع در خط حمله می‌تواند خط دفاعی تراکتور را دچار مشکل کنند. طالبی و اسدی بازیکنانی نسبتا کندی هستند و حضور همیشگی فخرالدینی در حمله و فضای پشت آنان بهترین منطقه برای ایمان موسوی سرعتی است تا بتواندگسترش را صاحب موقعیت کند.

تراکتور دراین بازی گلزنی اصلی خود را دراختیارندارد. غیبت کریم انصاریفرد به دلیل محرومیت خبرخوبی برای صدرنشین لیگ برتر نیست.

ملوان- داماش

از دیگر بازی‌های مهم این هفته داربی دو تیم گیلانی در رشت است. داماش در کنار گسترش فولاد از تیم‌های نسبتا بومی و کم هزینه ای است که تا به حال به نتایج خوبی نیز دست پیدا کرده است.

وجود سیف اللهی جوان در کنار افشین چاووشی و امین متوسل زاده که ذخیره طلایی داماش است خط حمله ای خطرناک را در این تیم تشکیل داده اند.

مشکل عمده داماش وجود فضای زیاد در پشت مدافعان این تیم است که بازی گذشته چند صحنه مورد توجه سایپا قرارگرفته بود و سایپایی ها توانسته بودند با پاسهای بلند از این فضابه گل نیز برسند.

وجود مازیار زارع در میانه میدان ملوان که قدرت فراوانی در پاس‌های بلند دارد و بازیکنانی سرعتی مانند امیرحسین فشنگچی و محسن یوسفی میتوانند از این منطقه داماش را دچار دردسرکنند.