قرعه کشی جام جهانی برزیل؛ نیم ساعت پر هیجان

Image caption هیجان قرعه‌کشی این دوره از جام جهانی در کاستا دو سایپه کمتر از یک مسابقه فوتبال نیست

نام ساحل تفریحی کاستا دو سایپه برای همیشه در اذهان باقی خواهد ماند. اگر روزی به آنجا سر زدید و بعد از مسافرت از شما پرسیدند کجا رفته بودید پاسخ ساده است: جایی که قرعه کشی بیستمین دوره جام جهانی در آن برگزار شد و ایران با تیم‌های X همگروه شد.

به جرات می توان گفت هیجان مراسم این دوره کمتر از یک مسابقه فوتبال نخواهد بود. مجموعه ای از حوادث مختلف باعث شده تا علاقمندان فوتبال در سراسر دنیا منتظر اتفاقاتی جالب در طول نیم ساعتی باشند که گوی‌ها از گلدان‌ها بیرون می آیند.

سرگروه‌ها

نحوه تعیین سرگروه ها با اتکا به رده بندی ماه اکتبر فیفا از جمله موارد بحث برانگیز بوده است. اگر قرار باشد همین فردا جام جهانی برگزار شود کمتر کسی است که روی پیروزی سوئیس جلوی هلند یا ایتالیا شرط می بندد.

ساعت سازهای اروپا در مرحله انتخابی در گروهی ضعیف که تیم دوم آن ایسلند بود اول شدند. سوئیس به همراه بلژیک و کلمبیا ( تیمهای که در دو دوره گذشته جام جهانی غایب بوده اند ) سرگروه هایی هستند که در ذهن هوادار عادی فوتبال آن صلابت لازم را ندارند.

به علاوه عدم حضور برزیل در جمع هشت تیم برتر رده بندی فیفا ولی انتخابش به عنوان سرگروه به دلیل میزبانی باعث شده تا به صورت بالقوه جای یکی از قدرتهای فوتبال در گلدان سرگروه ها گرفته شود (۷ تیم اول رده بندی فیفا سرگروه شدند). به این ترتیب این از معدود دوره های جام است که همه مدعیان سنتی آن از مزایا سرگروهی برخوردار نیستند.

کوسه های اروپا

گوی های ۹ تیم باقی مانده اروپایی در گلدان چهارم ریخته می شود و نگاهی سریع به نامها نشان می دهد به جز بوسنی - هرزگوین و یونان تقریبا همگی خطرناک هستند.

هلند، ایتالیا، انگلستان، پرتغال، فرانسه، روسیه و کرواسی در روز خوبشان قادرند هر حریفی را شکست دهند. و اگر این کافی نبود یکی از این جمع به گلدان بعدی که شامل باقی مانده‌های آمریکای جنوبی و آفریقاست اضافه می شود.

ولی طبق قانون "ممانعت قاره ای" تیم‌های یک قاره نمی توانند با هم در مرحله گروهی روبرو شوند مگر آنگه از اروپا باشند.

گلدان هفت تیمی

گلدان ناقص را پنج نماینده آفریقا : ساحل عاج ، نیجریه ، غنا ، کامرون و الجزایر به همراه شیلی و اکوادور خواهند بود.

چهار تیم از جمع ۵ آفریقایی در جام جهانی قبلی که در قاره خودشان برگزار شد حاضر بودند ولی به جز غنا بقیه همگی در مرحله گروهی حذف شدند.

بعید است استخوان بندی این تیم‌ها بعد از چهار سال تغییر اساسی کرده باشد و این مساله فقط باعث قوی تر شدن آنها خواهد شد.

سالهاست که دنیای فوتبال منتظر است تیمی از آفریقا به نیمه نهایی جام برسد و این بار می تواند آغازگر راه روشن فوتبال در قاره سیاه باشد.

توازن قوای قاره ای

۴ نماینده آسیا و ۴ نماینده آمریکای شمالی و مرکزی (کونکاکاف) این گلدان را تشکیل می دهند. همچنان در دنیای فوتبال بحث بر سر زیاد بودن سهمیه کونکاکاف و کم بودن سهمیه آسیا به عنوان پرجمعیت ترین قاره وجود دارد.

حتی سپ بلاتر رئیس فدراسیون جهانی هم اشاره هایی کرده که از دوره آینده سهمیه آسیا بیشتر خواهد شد. اما فارغ از این مسائل تیم‌های این گلدان مکزیک از حاضران دائمی جام در سال‌های اخیر بوده و معمولا تا مرحله حذفی بالا می آید این بار تحت الشعاع همسایه شمالی اش آمریکا قرار گرفته است.

آمریکا درست مثل دوره قبل به سختی شکست خواهد خورد. هندوراس و کاستاریکا اگر بیشتر از یک امتیاز بگیرند دستاورد بزرگی است و انتظار نمی رود رقبا را زیاد آزار دهند.

از جمع تیم‌های قاره کهن ژاپن و کره جنوبی قصد دارند تا مثل دوره قبل حداقل تا مرحله حذفی برسند. استرالیا اما با توجه تغییر مربی در حساساترین مقطع به اندازه همیشه قوی به نظر نمی رسد.

ایران هم مثل همیشه همچون هندوانه ای دربسته خواهد بود. فقط روز پنجم تیرماه وقتی بازی‌های مرحله گروهی به پایان می رسد خواهیم فهمید هنداوانه ایران شیرین در آمده یا نه؟