دستگیری دی‌جی کمبل و پنج نفر دیگر در ارتباط با تبانی در فوتبال انگستان

Image caption دی‌جی کمبل در طول سیزده سال بازی در لیگ‌ها و تیم‌های مختلف ۳۹۲ بار به میدان رفته و ۱۶۲ گل زده است

دی‌جی کمبل بازیکن سابق لیگ برتر انگستان و پنج بازیکن دسته‌های پایین‌تر فوتبال این کشور در ارتباط با تبانی دستگیر شده‌اند. پلیس هویت پنج نفر دیگر را فاش نکرده است.

باشگاه بلکبرن که در لیگ قهرمانی (دسته دو) فوتبال انگلیس رقابت می‌کند امروز در بیانیه‌ای بازداشت دی جی کمبل را تایید و اعلام کرد چون روال قانونی در جریان است در این باره فعلا اظهار نظری نخواهد کرد.

کمبل مهاجم ۳۲ ساله انگلیسی بلکبرن (لیگ قهرمانی) سابقه بازی برای بیرمنگام، بلکپول و کوئینزپارک رنجرز را در لیگ برتر انگستان دارد.

این موضوع پس از آن در رسانه‌ها مطرح شد که روزنامه ساندی سان انگستان دیروز (یکشنبه ۱۷ آذر) در گزارشی، چند مورد تبانی را در فوتبال انگستان افشا کرد.

این روزنامه موضوع را زمانی پیگری کرد که سام سوجی بازیکن سابق پورتسموث و تیم ملی نیجریه به گزارشگری گفت می‌تواند در ازای پول، ترتیب اخطار گرفتن یا اخراج بعضی بازیکنان را بدهد.

سام سوجی مدافع ۳۴ ساله متولد لندن چهار بازی برای تیم ملی نیجریه انجام داده است. تیم فصل پیش او یعنی پورتسموث در آخر فصل گذشته از لیگ یک به لیگ دو (رده چهارم فوتبال انگلستان) سقوط کرد.

روزنامه ساندی سان انگستان هم بطور مخفیانه از مشت زدن سوجی به صورت یک بازیکن در دقیقه پنجاه بازی پورتسموث و اولدهام اتلتیک در فصل گذشته رقابتهای دسته سوم (لیگ یک) فیلم‌برداری کرد. این مشت یک کارت قرمز و هفتاد هزار پوند عاید سوجی می‌کرد.

کالین فارمری سخنگوی باشگاه پورتسموث هم گفت : "اگر این اتهامات سنگین درست باشد ما بشدت متعجب و متاسف خواهیم شد چون ضرر تبانی به هر شکل، به اصل سلامت این ورزش بر می‌گردد."

"بازیکن مورد بحث دیگر برای این باشگاه بازی نمی‌کند و مقامات مسئول هم با ما تماس نگرفته‌اند اما ما با هر گونه تحقیقاتی نهایت همکاری را خواهیم کرد."

ساندی سان همچنین گزارش داد کریستین مونتانو بازیکن اولدهام به دلیل اینکه در بازی این تیم با ولورهمپتون موفق نشده بود در نیمه اول کارت زرد بگیرد، از سوجی عذرخواهی کرده بود.

اولدهام اتلتیک، باشگاه مونتانو، هم اعلام کرده بلافاصله بررسی‌های داخلی خود را آغاز کرده است.

علاوه بر این، گفته شده آکپو برادر ۳۳ ساله سوجی که در باشگاه ترنمیر روورز در رده سوم فوتبال انگلستان بازی می‌کرده حاضر بوده در ازای پول اخطار بگیرد.

باشگاه ترنمیر هم اعلام کرد از "اتهامات روزنامه سان مطلع است" اما از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

گزارش ساندی سان باعث شد تا دستگاه قضایی بریتانیا، تحقیقات خود را با همکاری فدراسیون فوتبال انگلستان و کمیسیون نظارت بر قمار آغاز کند.

اداره ملی مبارزه با جرائم در بیانیه‌ای اعلام کرد "بازجویی از شش نفر آغاز شده اما در این مرحله نمی‌توانیم اظهار نظر دیگری کنیم."

کلارک کارلایل رئیس سابق اتحادیه بازیکنان حرفه‌ای به بی‌بی‌سی گفت افزایش مراکز شرط‌بندی در سال‌های اخیر "تقلب موردی را بسیار ساده کرده است."

"پیش از این تغییر نتیجه بازی کار پیچیده‌ای بود چون برای این کار باید با ۲۲ بازیکن - یا اگر داورها را هم حساب کنیم با ۲۵ نفر- طرف شد."

"اما حالا با چیزی به سادگی یک اخطار یا کارت قرمز می‌توان نتیجه شرط‌بندی را دستکاری کرد."

مارک پالیوس رئیس سابق فدراسیون فوتبال انگلستان هم گفت شاید یک راه حل این باشد که کاری کنیم که بازیکنان بتوانند در امنیت این موارد را افشا کنند.

سازمان لیگ فوتبال انگلستان هم اعلام کرد هر نوع فعالیت مجرمانه را "با جدیت تمام" پیگیری و با پلیس کاملا همکاری خواهد کرد.

در بیانیه اتحادیه بازیکنان حرفه‌ای آمده اگر صحت این اتهام‌ها ثابت شود نشان می‌دهد "فوتبال واقعا با مسئله فساد مواجه است."

"این موضوع اهمیت آموزش بازیکنان را از حیث آگاهی به خطراتی که در مقابلشان قرار می‌گیرد نشان می‌دهد."

"ما سلامت این ورزش را بسیار جدی می‌گیریم و تلاش خود را برای ریشه کن کردن مفسده از این ورزش خواهیم کرد."

هفته گذشته و در جریان رسیدگی به یک مورد دیگر، اداره ملی مبارزه با جرم، دو بازیکن دیگر را که در دسته های پایین فوتبال انگلستان بازی می‌کردند به فساد مالی متهم کرد.

در بریتانیا همواره این باور وجود داشته که فوتبال در این کشور از فساد و تبانی در امان است اما در چند هفته اخیر موارد تبانی هر چه بیشتر به سطح اول فوتبال یعنی لیگ برتر نزدیک شده است.

مطالب مرتبط