ملی‌پوشان افغانستان از باشگاه‌های هند چه می‌آورند؟

Image caption پنج تن از بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان در حال حاضر در لیگ هند بازی می‌کنند

صد و چهل و هشتم در رده‌بندی جهانی و بیست و هفتم در رده‌بندی آسیایی؛ این جایگاه هند، دومین کشور پرجمعیت دنیا در فوتبال جهان است.

هند در حال حاضر، در رده‌بندی جهانی ۱۹ پله پایین‌تر از افغانستان قرار دارد. در آسیا نیز این کشور ۹ پله از تیم ملی افغانستان پایین‌تر است.

نگاهی به آمار فوتبال هند نشان می‌دهد که این تیم به نسبت سال‌های گذشته در رده‌بندی جهانی افت داشته است.

مقایسه آماری فوتبال افغانستان و هند، نشان می‌دهد که افغانستان جایگاه بهتری نسبت به هند دارد. میانگین جایگاه دو تیم در جدول جهانی نشان می‌دهد که به طور اوسط در یک‌سال گذشته افغانستان پنج پله و در شش‌ماه اخیر، سیزده پله بالاتر از هند بوده است.

هند و لیگ شش‌سالۀ فوتبال

در سال ۲۰۰۷ برای نخستین بار تصمیم گرفته شد تا بازی‌های فوتبال باشگاهی در هند، در قالب لیگ موسوم به "آی‌لیگ" برگزار شود.

این لیگ چهارده تیم دارد و تا کنون فقط سه‌تیم توانسته اند در آن قهرمان شوند. "دمپو" با سه قهرمانی، "چرچیل برادرز" با دو قهرمانی از جمله آخرین فصل و سلگاوکار، با یک قهرمانی.

با این همه هند در حال حاضر میزبان پنج بازیکن کلیدی تیم ملی افغانستان است. اسلام امیری ۲۶ ساله نخستین لژیونر افغانستان در لیگ‌ هند بود. کاپیتان بیست‌ و‌ شش ساله‌ که با بازی‌های درخشانش در رقابت‌های جنوب آسیا، از مربیان باشگاه "ممبیی اف‌سی" دل برد و بعنوان نخستین بازیکن افغانستانی، در لیگ فوتبال هند به‌میدان رفت.

اسلام امیری توانسته‌است لقب "بازیکن مورد پسند هواداران" در سال ۲۰۱۳ را نیز از هم‌تیمی‌های هندی و خارجی‌اش برباید. هواداران تیم ممبیی در سایت رسمی این باشگاه، او را به‌عنوان بهترین بازیکن فصل نیز برگزیده‌اند.

پس از قهرمانی افغانستان در جنوب آسیا، مسئولان این تیم سه بازیکن دیگر افغانستان را نیز به‌ شهر ممبیی آوردند تا در کنار اسلام‌ امیری، توپ بزنند.

سنجر احمدی؛ مهاجم جوان و پرسرعت و گول‌زن افغانستان که در قهرمانی تیم ملی کشور در جنوب آسیا، نقش بزرگی ایفا کرد. احمدی ۲۱ ساله، در نیمه‌نهایی مسابقات قهرمانی جنوب آسیا، تک‌گول برتری افغانستان را به نیپال زد و در بازی فینال نیز در حالی که افغانستان با یک گول از هند جلو بود، گول دوم را به ثمر رساند و فشار بی‌امان مهاجمان هند را از روی تیم ملی افغانستان برداشت.

آرش هاتفی، دیگر بازیکن افغانستان در تیم ممبیی است. او از آمریکا به هند آمده است و پیراهن شماره‌ ۲ یک تیم هندی را به تن کرده است. آرش بیست و هفت سال عمر دارد و در پست میانی بازی می‌کند.

آرش، درس‌خواندۀ پزشکی ورزشی در دانشگاه "دیویس" است و برای سال‌ها، بازوبند کاپیتانی تیم فوتبال این دانشگاه، که یکی از ده تیم برتر فوتبال در آمریکا است، را بر بازو بسته است.

حشمت‌الله بارکزی، آقای گول چندبارۀ لیگ فوتبال کابل، چهارمین ملی‌پوش افغانستان است که در این تیم هندی، بازی می‌کند و پیراهن شماره ۱۰ این تیم را برتن کرده است. او بیست و شش سال عمر دارد و از مهاجمان پرسرعت و موقع شناس است.

بلال‌ آرزو نیز ده‌ هفته مانده به پایان فصل پیشین آی‌ـ‌لیگ، از تیم اسکار در نروژ به تیم چرچیل برادرز هند پیوست. در پایان همان فصل، با این تیم قهرمانی لیگ را جشن گرفت.

بلال در حال حاضر بهترین گول‌زن ملی افغانستان است که بسیاری از کارشناسان فوتبال او را، بهترین بازیکن کنونی فوتبال افغانستان می‌دانند.

آسیب‌های بازی در هند

حضور بازیکنان افغانستان در یک لیگ خارجی، از یک‌سو، تجربه‌ جدید و خوب است، اما می‌تواند آسیب‌هایی را نیز داشته باشد. مهم‌ترین پرسشی که در بارۀ بازی یک بازیکن در لیگ خارجی پیش می‌آید، این است که او کجا بازی می‌کند؟

و در مورد بازی ملی پوشان افغانستان در لیگ هند، پرسش این است که نتیجه بازی در این لیگ برای ملی پوشان افغانستان چه خواهد بود؟

سطح کیفی لیگ هند اگر بدتر از سطح فوتبال در افغانستان نباشد، بدون شک بهتر از آن نیست. حالا از این‌ بگذریم که در فصل جاری، تیم‌هایی ممبیی و چرچیل برادرز که بازیکنان افغانستانی در ترکیب‌آن‌ها بازی‌ می‌کنند، در نیمۀ پایین جدول حضور دارند و حتی چرچیل برادرز پس از پایان هفتۀ دهم به قعر جدول سقوط کرد.

تردیدی نیست که امکانات مالی و رفاهی بازیکنان ما در هند، بهتر از افغانستان است. اما آیا این ارزش به‌مخاطره‌ انداختن فوتبال این بازیکنان را دارد؟ آیا آنها، در این زمینه انتخابی هوشمندانه داشته اند؟ شما بازیکنی را ـ هندی یا غیر هندی ـ سراغ دارید که از لیگ هند به یک باشگاه معتبر دنیا رسیده باشد؟

جدا از اسلام امیری و حشمت‌الله بارکزی که از کابل به این لیگ پیوسته اند، سه بازیکن دیگر ما از اروپا و آمریکا به هند آمده اند. بلال آرزو از نروژ، سنجر احمدی از آلمان و آرش هاتفی از آمریکا.

بی‌هیچ تردیدی سطح بازی در لیگ برتر هند، پایین‌تر از سطح بازی در لیگ‌های درجه چند کشورهای اروپایی است. فوتبال هند فاقد تکنیک و علم امروزی فوتبال است و جو فوتبال در این کشور، به‌هیچ وجه با اروپا، بخش اعظم کشورهای آسیایی ـ و حتا افغانستان ـ قابل قیاس نیست.

نگارنده به این باور است که لیگ هند، هیچگاه میزبان خوبی برای بازیکنان فوتبال ما نخواهد بود و پولی را که بازیکنان ما دریافت می‌کنند ـ حتی اگر درشت باشند ـ دلیل قانع کننده ای برای حضور بازیکنان ما در لیگ هند، یا کشوری در سطح هند نخواهد بود و بازیکنان ما می‌توانند دنبال گزینه‌های بهتری برای بازی باشند. در بدترین حالت، بازی در افغانستان نیز، سطح بهتری نسبت به هند دارد.

مطالب مرتبط