مدعیان قهرمانی بدنبال تراکتور صدرنشین

Image caption مس کرمان این هفته در ورزشگاه باهنر میزبان، پرسپولیس تهران است

لیگ برتر فوتبال ایران به روزهای نسبتا حساس خود نزدیک می شود. بعد از گذشت ۱۷ هفته از لیگ نمی توان بطور مشخص مدعی اصلی قهرمانی را پیش‌بینی کرد.تراکتور و نفت با امتیاز برابر صدرنشینان لیگ هستند.

نفت به‌دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به تراکتور در رده دوم جدول جای گرفته است.تراکتورسازی بدون تردید نسبت به نفت از پتانسیل بیشتری برای قهرمانی برخوردار است.

هواداران پرشمار و بازیکنان نسبتا با تجربه ای این تیم که در چند سال گذشته در کورس قهرمانی قرار داشته اند، شانس این تیم را نسبت به رقیب تهرانی‌اش بیشتر می کند.

به‌دنبال این دو تیم فولاد خوزستان ،پرسپولیس، استقلال و سپاهان قرار دارند. چهار تیم ذکر شده می‌توانند حریفان بسیار سختی برای دو تیم صدرنشین درکسب مقام قهرمانی باشند.

فولاد بعد ار درخشش در بازی‌های نیم فصل نتوانست به روند رو به رشد خود ادامه دهد. این تیم در ۶ بازی گذشته موفق به پیروزی نشده است. پرسپولیس به رغم داشتن بازیکنان موثر و آماده هنوز نتوانسته در بازی‌های خارج از خانه امتیازات لازم را کسب کند.

تیم پرسپولیس اگر به‌دنبال قهرمانی است باید بر این مشکل غلبه کند. استقلال درگیر مشکلات اقتصادی است و مشکلات تاکتیکی این تیم بعد از گذشت ۱۷ هفته هنوز پا برجاست.

استقلال با تمامی این مشکلات توانسته خود را در صف مدعیان قهرمانی قرار دهد. نبود تعادل در بازی استقلال و کمبود بازیکنی که بتواند این تعادل را در دفاع و حمله برقرار کند از مشکلات اساسی استقلال در فصل جاری است.

سپاهان نیز دقیقا به مانند استقلال از نبود بازیکنی مدیر و خلاق درمیانه میدان رنج می برد. مشکل استقلال و سپاهان دقیقا به مانند یکدیگر است. رینوس میشل مربی بزرگ هلندی معتقد است که حتی کمبود یک بازیکن نیز می‌تواند تمامی تاکتیک‌های تیم را تحت تاثیر قرار دهد.

بازی‌های این هفته لیگ برتر فوتبال ایران:

پرسپولیس – مس کرمان

پرسپولیس در بازی خارج از خانه به دیدار مس کرمان می رود. مس با پرویز مظلومی در نیم فصل دوم با ترکیبی متفاوت وارد مسابقات شده است.

با اضافه شدن شیث رضایی در خط دفاع و محمد آبشک و کیانوش رحمتی در خط میانی مس قصد دارد مشکلات تیمی خود را برطرف کند.

استراتژی آقای مظلومی در تیم‌هایی که مربیگری کرده، بیشتر تهاجمی است. بکارگیری محمد آبشک که از معدود بازیکنان خلاق و بازیساز فوتبال ایران در یک سوم حمله است و همینطور کیانوش رحمتی که تاکتیک تیمی را از جلوی خط دفاعی به تیم‌های مقابل دیکته می‌کند نشان از تغییر استراتژی مس در نیم فصل دوم است.

مظلومی به‌خوبی می داند که پرسپولیس در بازی‌های خارج از خانه تا بحال موفق به پیروزی نشده و بیشتر بازی‌هایش را نیز واگذارکرده است. این موضوع می‌تواند از لحاظ روانی به مس کمک کند تا در این بازی فقط به پیروزی بیاندیشد.

پرسپولیس در بازی گذشته به لطف درخشش خلعتبری به پیروزی رسید. قرمزپوشان در جناح چپ خط دفاعی با مشکلاتی دست به گریبانند. بکارگیری حمید علی عسگر در بازی گذشته و یا ماهینی درچند بازی گذشته نشانگر این موضوع است.

در نیم فصل اول میثم حسینی مرد اول این پست بود و به‌دلیل مصدومیت پرسپولیس نتوانسته جانشین مناسبی برای او پیدا کند.

در بازی گذشته این بازیکن در دقایق پایانی به بازی گرفته شد. این خبر می‌تواند دغدغه های دایی را در این جناح برطرف کند. نقطه مثبت پرسپولیس در میانه میدان است.

رضا حقیقی و مهرداد کفشگری در نقش هافبک‌های دفاعی با دوندگی بی امان و قدرت جوانی خود فضای مناسب را در اختیار خلعتبری، مسلمان و صادقیان قرار می دهند.

جابجایی دائمی این سه بازیکن در یک سوم حمله تمامی تیم‌ها را به دردسر می اندازد. مس بدنبال پیروزی در این دیدار است و همین موضوع می‌تواند به پرسپولیس کمک کند تا با انتخاب تاکتیکی مناسب به اولین پیروزی خارج از خانه دست پیدا کند.

سپاهان – گسترش فولاد

سپاهان در این بازی و در اصفهان به چیزی جز پیروزی فکر نمی‌کند. زردپوشان اصفهانی ۶ هفته نتوانسته‌اند به پیروزی برسند و این بازی بهترین فرصت برای شاگردان کرانچار است تا بتوانند از این بحران خارج شوند.

سپاهان با تیمی کاملا سخت کوش روبرو است. گسترش فولاد در شرایطی تحت شرایط بازی قرار می گیرد.نبود تجربه کافی موجب شده است تا این تیم در زمان‌هایی از بازی بی محابا به تیم مقابل حمله کند و در این شرایط خط دفاعی این تیم بسیار ضربه پذیر نشان می دهد. اگر سپاهان در این بازی به گل اول برسد می تواند به پیروزی امیدوار باشد.

استقلال – فجر‌سپاسی

فجر در تهران با استقلال بازی می کند. تیم سخت کوش شیرازی در آزادی به‌دنبال حداقل امتیاز است. این تیم بیشتر بازیکنان کلیدی خود را از دست داده و تنها محمد نزهتی از نفت به آنها اضافه شده است.

امیر قلعه نویی در تعطیلات نیم فصل نتوانست به‌دلیل مشکلات اقتصادی بازیکن مورد نظر خود را در میانه میدان جذب کند. استقلال تیمی خسته و فرسوده نشان می دهد.

نبود بازیکنان جوان و پرانرژی در ترکیب تیمی استقلال موجب شده تا این تیم از طراوت لازم برخودار نباشد. خبر خوب برای استقلال بازگشت خسروحیدری است.

استقلال در دو بازی گذشته نتوانست دروازه حریفان را باز کند. حیدری با ارسال‌های بی نقص و خطرناک خود می تواند مشکلات استقلال را در گل زنی تا حدودی برطرف کند.

آبی‌پوشان استقلال کار سختی را در تهران پیش رو ندارد و گل اول بازی کلید پیروزی پرگل استقلال در این دیدار خواهد بود، در غیر اینصورت فجر با دوندگی میتواند استقلال را به دردسربیاندازد.

تراکتورسازی- ذوب آهن

ذوب آهن در تبریز به دیدار صدرنشین لیگ می رود. ذوب آهن تیمی با تجربه است و بازیکنان با کیفیتی نیز در ترکیب این تیم بازی می کنند.

مشکل اصلی تیم اصفهانی در ساختار دفاعی آنان است. ذوب آهن در این دوره از لیگ با ۲۵ گل خورده ضعیف‌ترین خط دفاعی را دارد. بازیکنان و مدافعان این تیم در دفاع منطقه‌ای مشکلات فراوانی دارند.

عدم پوشش مناسب و نبود بازیخوانی مناسب در نزد مدافعان از مشکلات عمده این تیم است. نبود بازیکنی تخریبی در جلوی خط دفاعی که بتواند منفذهای بوجود آمده را پوشش دهد نیز یکی دیگراز مشکلات اصلی آنان است.

تراکتور در بهترین شرایط قرار دارد .میل به پیروزی در نزد بازیکنان این تیم موج می زند. تراکتور در دو فصل گذشته از مدعیان اصلی قهرمانی بود و در فصل جاری به‌نظر می رسد که بازیکنان این تیم توانسته اند تا حدود زیادی بر استرس ناشی از قهرمانی غلبه کنند.

باید منتظر بود و دید که آیا بازیکنان این تیم در هفته های پایانی و حساس لیگ می توانند به همین روند ادامه دهند.تراکتور در پنج بازی گذشته توانسته پیروز میدان باشد.

بازیکنان این تیم در بهترین شرایط روانی قرار دارند و به‌خوبی توانسته اند با تفکرات مجید جلالی خود را تطبیق دهند. بازگشت کریم انصاریفرد در خط حمله و بازی‌های درخشان میلاد فخرالدینی در جناح راست می تواند کلید پیروزی تراکتور در این بازی باشد.

فولاد – صبا

فولاد در اهواز میزبان صبا است. مرفاوی در دو بازی گذشته نتوانسته به نتایج خوبی دست پیدا کند.

باخت بیشتر بازی‌ها در دقایق پایانی از نقاط ضعف صبا است و همچنین خستگی و ضعف بدنی می تواند یکی از دلایل اصلی شکست صبا دردقایق پایانی باشد و مرفاوی باید هرجه زودتر این مشکل را برطرف کند.

فولاد در ۶ هفته گذشته به پیروزی نرسیده است.بازگشت آرش افشین به ترکیب فولاد می تواند خبر خوبی برای هوادارن فولاد باشد. این بازی بهترین فرصت برای آقای فرکی است تا بتواند از شرایط موجود خارج شود و خود را یکبار دیگر به صف مدعیان اصلی قهرمانی نزدیک کند.