شکست قهرمان کشتی المپیک، زیر سایه قرعه‌کشی جام جهانی فوتبال

Image caption محمدرضا آذرشکیب در وزن ۱۲۰ کیلوگرم مردا گتسالوف قهرمان المپیک و دارنده گنج مدال طلای جهان را شکست داد

لیگ برتر کشتی آزاد ایران در حالی به روزهای پایانی نزدیک می‌شود که برتری محمدرضا آذرشکیب مقابل قهرمان جهان در هفته چهارم، شگفتی بزرگ مسابقات امسال بوده. رقابت‌هایی که به خاطر ممنوعیت حضور ملی‌پوشان ایران، از هیجان و طراوت سالیان قبل برخوردار نیست.

با این حال حتی غیاب اعضای تیمی که پس از ۴۸ سال در خارج از خانه به قهرمانی جهان رسیده‌ نیز مانع از رقم خوردن مبارزاتی مهیج با کیفیات فنی چشمگیر نبوده. خصوصاً که قهرمانان سرشناس جهان و المپیک از روسیه، اوکراین، ترکیه و گرجستان، رونق لیگ کوتاه مدت ایران را حفظ کردند.

تیم استیل‌آذین در هفته چهارم مقابل ثامن‌الحجج سبزوار به پیروزی ۵-۲ دست یافت تا برتری خود در دور رفت را تکرار کند. این مسابقه در سالن قدیمی هفتم تیر پارک‌شهر تهران برگزار شد و استیل آذین ضمن تثبیت صدرنشینی، خود را به عنوان یکی از مدعیان کسب عنوان قهرمانی مطرح کرد.

آخرین دیدار این دو تیم در وزن ۱۲۰ کیلوگرم، گل کشتی‌های لیگ برتر بود. گرچه کمیل قاسمی ملی‌پوش این وزن به حکم فدراسیون کشتی مانند بقیه مسافران مسابقات جهانی بوداپست، اجازه حضور در لیگ ندارد اما محمدرضا آذرشکیب نگذاشت جای خالی او حس شود.

آذرشکیب در برابر حاجی مراد گاتسالوف به روی تشک رفت. کسی که امسال در بوداپست روی سکوی نخست وزن ۱۲۰ کیلوگرم جهان ایستاده. در جمع مردان آزادکار و فرنگی‌کار، او یگانه ورزشکاری بود که سال ۲۰۰۵ نیز در همین سالن پاپ لاسلو به مدال طلا رسیده بود.

گاتسالوف دارنده پنج طلای جهانی است و مدال طلای المپیک آتن را هم به گردن آویخته. او بارها با حریفان ایرانی سرشاخ شده و در دوره‌های مختلف لیگ نیز برای تیم‌های جویبار لوله، نفت تهران و ثامن الحجج سبزوار به روی تشک رفته اما با وجود رویارویی‌های متعدد، تاکنون به ایرانیان نباخته بود.

حمید سیفی و علیرضا سلیمانی در لیگ سال ۸۴ به گاتسالوف باختند. او دوبنده تیم جویبار لوله را به تن داشت.

سعید ابراهیمی سه بار مغلوب گاتسالوف شده. فینال جهانی باکو ۲۰۰۷، فینال کاپ زیلکوفسکی ۲۰۰۹ در لهستان و نیمه نهایی مسابقات جهانی ۲۰۰۹ در هرنینگ دانمارک. جعفر دلیری هم در فینال ۲۰۰۷ ارتش‌های جهان به میزبانی حیدرآباد هند مغلوب رقیب روس خود شد.

امیر گنجی (جام جهانی ۲۰۰۷ کراسنویارسک) و جعفر شمس ناتری (زسکا کاپ ۲۰۰۸) به گاتسالوف باختند. رضا یزدانی هم در فینال لیگ سال ۸۸ که گاتسالوف برای تیم نفت کشتی می‌گرفت مقابل او تسلیم شد. عرفان امیری نیز دوبار مغلوب او شده؛ در نیمه نهایی لیگ برتر سال ۸۸ و همچنین در نیمه نهایی مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو.

محمدرضا آذرشکیب اما این طلسم را شکست و تکنسین سرشناس جهان کشتی را در دیداری پر افت و خیز تسلیم کرد تا ابراهیم مهربان ملی‌پوش سابق این وزن و مربی استیل آذین، از این نتیجه به عنوان شاهکار یاد کند.

عبدالله موحد دارنده ۶ طلای جهان و المپیک، محمد نصیری قهرمان وزنه‌برداری المپیک مکزیکوسیتی و ابراهیم جوادی‌ دارنده چهار مدال طلای جهانی از جمله تماشاگران این مسابقه در سالن هفتم تیر بودند. گرچه این پیروزی، تحت‌الشعاع تمرکز رسانه‌های ورزشی بر روی مراسم قرعه‌کشی جام جهانی فوتبال قرار گرفت و بازتاب چندانی نیافت.

لیگ کشتی امسال غیر از تقابل قهرمانان بزرگ و درج نتایج دور از انتظار، حاشیه‌هایی هم داشته . مثلاً سرپرست تیم رستم‌کلا مدعی شد کشتی‌گیران خارجی تیمش مقابل ثامن‌الحجج سبزوار تبانی کرده‌اند تا تیم‌شان مغلوب شود.

اسماعیل انواری به خبرگزاری فارس گفت: "متاسفانه مبلغ قابل توجهی از هزینه‌های تیم را خرج کشتی‌گیران خارجی کردیم، در حالی ‌که به هیچ عنوان انتظارات ما را برآورده نکردند."

در این تیم، ابراگیم آلداتوف در هفته نخست بر اسماعیل نجاتیان غلبه کرد و آلن زاسیف هم آذرشکیب را شکست داد. آلداتوف همین امسال برای دومین بار قهرمان جهان شد و زاسیف نیز در ۱۲۰ کیلو با نمایشی درخشان، فقط به گاتسالوف باخت و نقره گرفت.

اما سرپرست این تیم درباره عملکرد این دو در تیمش می‌گوید: "چطور آلداتوف در هفته سوم، نادر حامدی‌پور که به همه باخته بود را به زحمت ‌برد! زاسا‌یف هم که مدال نقره جهان را دارد به پرویز هادی باخت. ما نسبت به عملکرد این کشتی‌گیران مشکوک بودیم و بعد از بازبینی فیلم، یقین پیدا کردیم که با تیم حریف تبانی کرده‌اند."

سرپرست تیم رستم‌کلا گفت مدارکی را برای اثبات این موضوع به فدراسیون کشتی ارسال کرده اما هنوز اقدامی برای رسیدگی به پرونده آنها صورت نگرفته. او مدعی است کشتی‌گیران خارجی را به تیمش تحمیل کرده‌اند.

انواری با اعتراض به فدراسیون کشتی می‌گوید: «در فدراسیون فوتبال ظرف ۴۸ ساعت به تخلفات انضباطی رسیدگی می‌شود، اما با گذشت دو هفته از اعتراض ما، فدراسیون کشتی هنوز واکنشی نشان نداده.»

پژمان درستکار سرمربی تیم ثامن الحجج در رد این اظهارات گفته: «کسی را که تهمت می‌زند به خدا واگذار می‌کنیم. به جای این فرافکنی‌ها و توجیه ناکامی‌هایی که در لیگ داشته‌اند، پول کشتی‌گیران‌شان را بدهند. این توهمات نخ‌نما شده و خریداری ندارد. از طرفی پیروزی ما در آن دیدار قطعی شده بود و نیازی به برتری در دیدار ۱۲۰ کیلو نداشتیم، ضمن اینکه اگر می‌خواستیم چنین کاری انجام دهیم، کشتی‌گیر وزن ۸۴ کیلوگرم آنها را می‌خریدیم.»

مسابقات نیمه نهایی و فینال لیگ برتر کشتی آزاد، صبح و عصر روز پنجشنبه پنجم دی در سالن ۱۲ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار خواهد شد. در گروه نخست، استیل آذین و ثامن الحجج سبزوار مدعی صعود هستند. در گروه دوم نیز خونه به خونه بابل در صدر ایستاده و رقابت نزدیکی هم بین شهدای زنجان، گاز مازندران وثامن الحجج مشهد در جریان است.