کی‌روش: صعود ایران به مرحله دو جام جهانی 'ماموریت غیر ممکن' است

Image caption تیم ملی ایران به گفته آقای کی‌روش قرار است پیش از اعزام به برزیل، دو مرحله اردوی آماده سازی در آفریقا و اروپا داشته باشد

سرمربی تیم ملی ایران معتقد است که صعود ایران به مرحله دوم جام جهانی برزیل درست مثل فیلم " ماموریت غیر ممکن" است.

کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران که برای حضور در مراسم قرعه کشی جام جهانی به برزیل سفر کرده بود، پس از بازگشت از برزیل درباره هم گروهی با آرژانتین، نیجریه و بوسنی و هرزگوین گفت: "با تیم‌هایی از سه قاره همگروه شدیم. این سه تیم، سه سطح مختلف و سه مکتب متفاوت دارند. یکی از آفریقا، یکی آمریکای جنوبی و یکی هم از اروپا. البته اگر بخواهیم از لحاظ تکنیکی صحبت کنیم، باید بگویم گروه بسیار سختی است. می‌شود کار ما را به فیلم "ماموریت غیرممکن" تشبیه کرد اما اگر با گروه‌های دیگر مقایسه کنیم می‌بینیم در گروه‌های دیگر هم این شرایط وجود دارد."

در همین حال سرمربی تیم ملی ایران همگروهی با این سه تیم را "هدیه" و "پاداش" دانسته و گفته است: "هدف ما حضور در جام‌جهانی بود و این رویایی است که به آن رسیده‌ایم. هدف حضور در کنار بهترین‌های دنیا بود. حالا زمانی است که باید از بازی در کنار بهترین‌ها لذت ببریم."

کی روش با تاکید بر اینکه همه "خانواده فوتبال" باید در زمان باقیمانده تا جام جهانی متحد باشند، گفت: "از ماه ژوئن تا حالا را از دست دادیم و حالا نیز در حال از دست دادن فرصت ها هستیم. ما شش ماه دیگر پیش رو داریم و باید در این مدت باهوش باشیم و به سختی کار کنیم تا زمان از دست رفته را جبران کنیم."

کارلوس کی روش برنامه آماده سازی تیم ملی ایران برای حضور در جام جهانی برزیل را به دو مرحله تقسیم کرده است، او در این‌باره گفته است: "تیم ملی فروردین ۹۳ و در پایان لیگ برتر سیزدهم نخستین اردوی آماده سازی خود را در آفریقای‌جنوبی برپا خواهد کرد. هدف‌مان این است که در این اردو بازیکنان داخلی را در اختیار داشته باشیم. نام این اردو، اردوی توسعه و پیشرفت است. در آنجا با باشگاه‌هایی از آفریقا بازی خواهیم کرد."

گفته می‌شود با توجه به توافق تیم ملی کویت برای برگزاری زودتر از موعد، ایران در روز فیفا و پیش از برگزاری اردوی آفریقای جنوبی با یک تیم آفریقایی بازی خواهد کرد.

به گفته سرمربی تیم‌ملی ایران، مرحله دوم آماده‌سازی تیم ملی قرار است در اروپا انجام شود، کارلوس کی‌روش درباره اردوی آماده سازی اروپا گفت: "پس از بازگشت از اردوی آفریقا و چند روز استراحت در ایران، به اروپا می‌رویم و در آنجا سه یا چهار بازی دوستانه خواهیم داشت. دوباره به تهران بازخواهیم گشت و تلاش داریم با یک تیم آفریقایی در تهران بازی کنیم؛ دیداری که بازی خداحافظی تیم ملی با هوادارانش خواهد بود. پس از این بازی به برزیل سفر خواهیم کرد تا اردوی نهایی‌مان را برگزار کنیم."

سرمربی سابق تیم ملی پرتغال در توضیح اینکه تیم ملی ایران در اروپا با چه تیم‌هایی بازی خواهد کرد گفته است: "در اروپا سعی می‌کنیم چهار بازی داشته باشیم: سه بازی با تیم‌های اروپایی که سبک بازیشان با آمریکای جنوبی، اروپای شرقی و تیم‌های آفریقایی نزدیک باشد. سعی می‌کنیم در اروپا بازی‌های دوستانه‌ای داشته باشیم که با ردیف بازی‌هایمان در جام‌جهانی برابری کند. اول با یک تیم آفریقایی، دوم با یک تیم آمریکای جنوبی و سوم با یک تیم اروپایی."

تیم ملی ایران به گفته آقای کی‌روش قرار است روز دوم ژوئن، به برزیل برود.