ویتالی کلیچکو؛ خداحافظی از بوکس به خاطر سیاست

Image caption ویتالی قهرمان سنگین وزن بوکس جهان، به خاطر تمرکز بر روی مبارزات سیاسی علیه دولت ویکتور یانوکوویچ بوکس حرفه‌ای را کنار گذاشت

ویتالی کلیچکو قهرمان سنگین وزن بوکس جهان بازنشسته شد تا با نیروی بیشتری در فعالیت‌های سیاسی شرکت کند.

این اوکراینی ۴۲ ساله به عنوان «قهرمان بازنشسته» می‌تواند به دنیای حرفه‌ای بازگردد، اما خودش این احتمال را بعید می‌داند: «در حال حاضر تصوری از بازگشت ندارم. تمرکز من روی سیاست اوکراین است و به نظرم مردم آن‌جا بیشتر به من نیاز دارند.»

کلیچکو که قهرمان سنگین وزن جهان از منظر WBC (یکی از چهار سازمان معتبر بوکس جهان) است، صاحب رکورد ۴۵ پیروزی (شامل ۴۲ ناک اوت) و تنها ۲ شکست است.

او که در حال حاضر نماینده مجلس اوکراین و رهبر حزب « UDAR» به معنای «مشت» است، خودش را برای رقابت با ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهوری کنونی اوکراین برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۵ آماده می‌کند.

رهبر مخالفان

کلیچکو که پیش از این اوکراین را فاسدترین کشور اروپا نامیده بود، در حال حاضر تبدیل به رهبر مخالفان دولت شده است، او گفته است: «جدال سیاسی در اوکراین نبردی بدون قانون است.»

شمار زیادی از مردم اوکراین چندی پیش و به دنبال خودداری رئیس جمهوری از امضای قرارداد همکاری با اتحادیه اروپا به خیابان‌های این کشور سرازیر شدند. آن طور که گفته می‌شود، ویکتور یانکوویچ به دلیل فشارهای روسیه از امضای این قرارداد امتناع کرد.

حالا ویتالی کلیچکو که مدرک دکتری‌اش در «علم ورزش» موجب شده او را «دکتر مشت‌آهنین» بنامند، از تغییر حرف می‌زند: «دیدگاه و ذهنیت در سیاست اوکراین باید تغییر کند، چون آن‌ها فقط به فکر خودشان هستند.»

او با اشاره به دانشجویان و خبرنگارانی که به دنبال اعتراضات اخیر زندانی شده‌اند، می‌گوید: «این یک کشور دموکراتیک است؟ مبارزه ما یک راند یا دو راند نیست، شاید دوازده راند باشد؛ نمی‌دانم. تا وقتی نجنگید، بردی هم در کار نخواهد بود. برای همین هم هست که مردم آن‌جا مانده‌اند.»

تقاضا از ارتش

کلیچکو که محبوبیت زیادی بین اوکراینی‌ها دارد از ارتش این کشور خواست که پاسخ اعتراضات مسالمت آمیز مردم را با اسلحه ندهد: «من از یک خانواده نظامی آمده‌ام. پدرم ارتشی بود. می خواهم از کسانی که برای محافظت از مردم سوگند خورده‌اند، تقاضا کنم دنبال‌رو هموطنان‌شان باشند. نیروهای نظامی نباید برای اجرای افکار شرم آوری که در سر برخی از دولتمردان است، دست به اسلحه ببرند."

او در بخش دیگری از نطق‌هایش در میان معترضان گفته است: "اوکراین حالا محتاج بسیجی عمومی است؛ نیازمند تمام افرادی که می‌دانند کشور احتیاج به تغییر دارد و این تغییر تا حد زیادی به تک تک ما وابسته است. از شما خواهش می کنم که نماینده‌هایتان را پیش فرماندهان نظامی قسمت خودتان بفرستید، تا آن‌ها هم با اهداف و موقعیت ما آشنا شوند. کاری که ارتش در حال حاضر به هیچ عنوان نباید انجام دهد، استفاده از اسلحه است. امیدوارم که روحیه‌ای قوی داشته باشید. ما با اتحاد پیروز می‌شویم.»

فرصت مناسب برای برادر کوچک‌تر

ویتالی کلیچو، پیش از این نیز یکبار در سال ۲۰۰۵ و به دنبال مصدومیت شدید زانویش از دنیای حرفه‌ای بوکس کناره‌گیری کرده بود.

هرچند که این غول دو متری بار دیگر به رینگ بازگشت و در سال ۲۰۰۸ با پیروزی جلوی ساموئل پیتر عنوان‌اش را پس گرفت.

این خداحافظی اما شاید فرصتی مناسب را در اختیار ولادیمیر کلیچکو، برادر کوچک‌تر ویتالی قرار دهد. ولادیمیر ۳۷ ساله که پیش‌تر گفته بود به هیچ عنوان حاضر نیست با برادرش مبارزه کند، قهرمان سنگین وزن بوکس جهان از منظر سه سازمان IBF، WBO و WBA است و حالا می‌تواند با کسب قهرمانی WBC، تبدیل به فاتح بی رقیب بوکس سنگین وزن جهان شود.

آخرین مبارزه ویتالی کلیچکو به سپتامبر ۲۰۱۲ باز‌می گردد. آن مبارزه به خاطر جراحت مانوئل چار متوقف شد و کلیچکو به عنوان برنده مبارزه از رینگ بیرون آمد.