مسابقات تکواندوی قهرمانی منچستر؛ تیم مهماندوست بالاتر از تیم ایران

Image caption رضا مهماندوست سرمربی سابق تیم ملی تکواندوی ایران از اردبهشت امسال سرمربیگری تیم ملی تکواندوی تایوان را بر عهده گرفته است

تیم ملی تکواندوی ایران در مسابقات جایزه بزرگ انگلستان با کسب سه مدال برنز به کار خود پایان داد اما چین تایپه با سرمربیگری رضا مهماندوست، یک طلا و یک نقره کسب کرد.

در آخرین روز از این پیکارها که به میزبانی منچستر برگزار شد، بهنام اسبقی قهرمان سال ۲۰۱۳ جهان در وزن ۶۸ کیلوگرم، در نیمه نهایی با حریفی از روسیه رویارو شد و ۵ بر ۴ شکست خورد تا به مدال برنز بسنده کند.

در همین وزن محمد باقری معتمد نایب قهرمان المپیک لندن هم در نیمه نهایی به نماینده کانادا باخت تا او نیز برنز بگیرد. پیش از این در دومین روز مسابقات، هادی مستعان در ۵۸ کیلوگرم نخستین مدال برنز را به گردن آویخته بود.

این رقابت‌ها با شرکت ۵۹ کشور در دو بخش مردان و زنان برگزار شد و از ترکیب کامل تیم اعزامی ایران، میثم باقری، سجاد مردانی، حسین تاجیک، فرزاد عبداللهی و علیرضا نصر آزادانی از دور مسابقات حذف شدند تا تیم ایران حتی یک فینالیست هم نداشته باشد.

در همین رقابت‌ها تیم ملی چین تایپه که رضا مهماندوست سرمربی اسبق تیم ملی تکواندوی ایران را در اختیار داشت توانست یک مدال طلا و یک نقره کسب کند و بالاتر از ایران قرار بگیرد. مهماندوست از ماه می ۲۰۱۳ مسئولیت سرمربیگری این تیم را پذیرفته است.

این مربی سرشناس ورزش ایران، در سال ۱۳۹۱ نیز با کارنامه درخشانش خبرساز شد. هم با کنار گذاشته شدن ناگهانی‌اش از سرمربیگری تیم ملی، هم مرگ فرزند بیمارش و هم مصاحبه‌های انتقادی‌ او درباره مسئولین فدراسیون، نحوه برکناری و نوع برخوردهایی که با او صورت گرفت تا سرانجام، چنانچه خودش گفت، ناگزیر شود هدایت یک تیم خارجی را به عهده بگیرد.

او قبل از المپیک لندن از جانب فدراسیون جهانی تکواندو به عنوان بهترین مربی جهان معرفی شد، زیرا برای اولین بار پس از چهل سال به قهرمانی کره‌ای‌ها در جهان خاتمه داد.

در حالی که او باید شاگردانش را مهیای حضور در المپیک لندن می‌کرد، حکم برکناری خود را در آستانه المپیک دریافت کرد. تکواندوی ایران هم در لندن با یک مدال نقره به کار خود خاتمه داد.

قبل و بعد از برکناری، مهماندوست خواستار دریافت مطالباتش شد تا پیگیر درمان فرزند بیمارش باشد، نکته‌ای که بارها در مصاحبه‌هایش به آن اشاره کرد اما همواره تاکید می‌کرد، موفق به وصول حقوقش از فدراسیون تکواندو نشده است.

پس از مرگ فرزندش، در حالی که فرزند بیمار دیگری دارد، گفت:" اگر از گرفتاری‌های من فیلمی درست شود، زار زار گریه خواهید کرد. باید حتما زیر تابوت‌مان بروند تا مشکلات‌مان را باور کنند."

مهماندوست همچنین به روزنامه اعتماد گفته بود:«چه پیشنهادهایی به من شد و قبول نکردم. چه پول‌هایی می‌دادند و به خاطر مملکتم جواب منفی دادم. باز هم پیشنهاد دارم اما دخترم بیمار است و باید بمانم و به او رسیدگی کنم. اگر به پیشنهاد خارجی‌ها جواب مثبت بدهم، چه حرف‌هایی که نخواهند زد و به عنوان یک خائن که مملکت خود را گذاشت و رفت از من یاد خواهند کرد.»

اما حتی مرگ فرزند مهماندوست، منجر به دلجویی از برترین مربی تکواندوی جهان نشد و او که فرزند بیمار دیگری دارد، سرانجام در حالی که یوسف کرمی کاپیتان تیم ملی هم اردوی این تیم را ترک کرده بود، به یکی از پیشنهادهای خارجی‌اش پاسخ مثبت داد.

سرمربی اسبق تیم ملی تکواندوی ایران در این باره به ایسنا گفته بود: "شاید تا المپیک ۲۰۱۴ برزیل در تایوان بمانم. آنها خیلی مشتاق هستند که من آنجا حضور داشته باشم. در یکی از مفاد قراردادم تدریس دانش مربیگری به مربیان تایوانی نیز گنجانده شده است."

مبلغ قرارداد مهماندوست طبق گفته او، حدود ۱۰ هزار دلار در ماه است. اختلاف نظر او با فدراسیون تکواندوی ایران، خودداری این فدراسیون از پرداخت حقوق دو و نیم میلیون تومانی او بود. هنگامی که مهماندوست از ایران رفت، معادل ارزی این مبلغ، کمتر از ۷۰۰ دلار می‌شد!

کمیته ملی المپیک قبل از المپیک لندن به رضا مهماندوست، محمد بنا، غلامرضا محمدی و کوروش باقری به عنوان «مربیان ویژه المپیک» حقوق ماهانه می‌پرداخت و فدراسیون‌های این رشته‌ها نیز موظف بودند به تعهدات پیشین خود در قبال آنها عمل کنند. فقط فدراسیون تکواندو حاضر به پذیرش این تصمیم نشد.

قهرمانی رقابت‌های جهانی ۲۰۱۱ آن هم در خاک کره جنوبی، اوج درخشش مهماندوست به عنوان سرمربی تیم ملی ایران بود.

کره جنوبی که از سال ۱۹۷۳ و نخستین دوره مسابقات جهانی در تمام ادوار به قهرمانی رسیده بود، این بار در خانه ناکام ماند و جام قهرمانی را به ایران داد. یوسف کرمی، فرزاد عبداللهی و علیرضا نصرآزادانی هم سه مبارز طلایی ایران بودند.

مدال طلای هادی ساعی در المپیک پکن، یک قهرمانی و یک عنوان نایب قهرمانی در جام جهانی و دو دوره مقام قهرمانی آسیا از دیگر افتخاراتی هستند که با سرمربیگری رضا مهماندوست در تیم ملی ایران رقم خوردند.