لیگ برتر ایران؛ فوتبالی که تماشاگر ندارد

Image caption تراکتورسازی و سپاهان در بازی حساس از هفته نوزدهم در تبریز مقابل یکدیگر قرار خواهند گرفت

هفته ۱۹ لیگ برتر فوتبال ایران در روزهای پنج شنبه و جمعه در شهرهای مختلف ایران از سر گرفته می شود. رقابت نزدیک تیم‌های صدر حدول موجب شده تا لیگ با هیجان بیشتری نسبت به سالهای گذشته پی گیری شود.

اما نکته قابل توجه در لیگ فوتبال ایران کمبود تماشاگران و کیفیت پایین بازی‌هاست. درحالی که بیشتر تیم‌های بزرگ و پرطرفدار با امتیازات نسبتا برابر در کورس قهرمانی قرار دارند و قاعدتا بازهای آنان می تواند حساس و هیجان انگیز باشد اما تماشاگران فوتبالدوست ایرانی از این بازی‌ها کمتر استقبال می کنند.

مسئولان لیگ و فدراسیون فوتبال ایران باید در این مورد چاره ای بیاندیشند. مشکلات رفاهی استادیوم‌ها و زمین نامناسب که یکی از دلایل اصلی کیفیت پایین مسابقات است این مسائل به همراه گرانی بلیط از دلایل اصلی استقبال کم تماشاگران درلیگ امسال است.

بر طرف کردن مشکلات رفاهی و زمین نامناسب نیازمند برنامه ریز طولانی مدت است اما سوال اصلی اینجاست به چه دلیل بلیط مسابقات لیگ برتر گران شده است؟

مسئولان فوتبال ایران باید شرایطی فراهم کنند تا تماشاگران بیشتری وارد استادیوم‌های فوتبال شوند. گرانی بلیط مسابقات درحالی که استقبال تماشاگران فوتبال هر روز کمتر از پیش می‌شود نشانگر عدم اطلاعات کافی مسئولان از صنعت فوتبال است.

تماشاگران از مهمترین ارکان فوتبال درتمام دنیا محسوب می شوند. لیگ حرفه ای فوتبال ایران در بیش ازیک دهه گذشته نه تنها موحب افزایش کیفی فوتبال ایران نشده، بلکه تا حدود زیادی باعث کم شدن مشتاقان فوتبال در استادیوم‌های ورزشی شده است که این موضوع می‌تواند زنگ خطری جدی برای آینده فوتبال ایران باشد.

بازی‌های مهم هفته نوزدهم لیگ برتر:

تراکتور- سپاهان

مهمترین بازی این هفته لیگ را دو تیم بزرگ شهرستانی در تبریز برگزار می کنند. سپاهان تا حدودی از صف مدعیان قهرمانی فاصله گرفته است.

اگر سپاهان نتواند در این بازی امتیازی کسب کند حتی برای کسب سهمیه آسیایی در سال آینده نیز دچار مشکل می‌شود. سپاهان مشکلات فراوانی دارد.

در چند سال گذشته کمتر سپاهان تا این حد بی برنامه و ضعیف بوده، دربازی گذشته سپاهان سعی داشت تا با پاس‌های بلند و استفاده از قدرت سر زنی هادی عقیلی مدافع مرکزی خود به گل برسد تاکتیکی که تا به‌حال در سپاهان سابقه نداشته است.

کرانچار باید هرچه زودتر تیم را از بحرانی که گرفتار آن شده خارج کند. سپاهان در هفته‌های آینده باید در بازی‌های مقدمانی لیگ قهرمانان اسیا شرکت کند و مطمئنا با این شرایط نمی تواند نماینده شایسته ای برای فوتبال ایران باشد.

تراکتور برخلاف سپاهان شرایط خوبی دارد. این تیم در بازی گذشته مقهور بازی خوب وبی‌نقص ذوب آهن شد و نتوانست به پیروزی برسد.

تراکتور در میانه میدان از مرتضی اسدی در نقش یکی از دو هافبک دفاعی در سیستم ۱-۳-۲-۴ استفاده می‌کند. این بازیکن باتجربه نشان داده که در این پست توانایی لازم را ندارد.

زمانی که تراکتور به ۲-۴-۴ لوزی تغییر سیستم داد و اسدی در قلب دفاع قرار گرفت و علی کریمی به بازی اضافه شد، حرکت تیمی تراکتورسازی بسیار روانتر و منظم‌تر شد.

کلید این بازی در دستان هافبک‌های دو تیم است و با توجه به اینکه هر دو تیم با سیستمی مشابه بازی می کنند شانس پیروزی تراکتور به‌مراتب بیشتر از حریف اصفهانی‌اش است.

سپاهان با تمامی مشکلات حریف دست و پا بسته ای برای تراکتور نیست و این بازی بهترین فرصت برای کرانچار و بازیکنانش است تا بتوانند با پیروزی در این دیدار از بحران خارج شوند.

پرسپولیس- سایپا

صدرنشین لیگ، پنج شنبه در تهران میزبان سایپا است. سایپا با مربی ترک‌تبار خود فیرات تا پیش از تعطیلات نیم فصل شرایط خوبی داشت.

نارنجی پوشان کرجی بعد از شروع نیم فصل دوم نتوانستند بردی به دست بیاورند و در سه دیدار گذشته تنها موفق به کسب ۲ امتیاز شده اند.

خط دفاعی قدرتمند سایپا در باز‌ی‌های گذشته تبدیل به نقطه ضعف آنها شده است. سایپا شرایط خوبی ندارد. سجاد شهباززاده از روزهای اوج خود فاصله گرفته و خط هافبک سایپا با وجود روزبه شاه علی دوست و ابراهیم صادقی نمی توانند به مانند نیم فصل اول به کمک خط دفاعی خود بیایند.

با وجود بازیکنان تکنیکی پرسپولیس درمیانه زمین، اگر هافبک‌های سایپا نتوانند در کارهای دفاعی حضورپررنگ داشته باشند خط دفاع سایپا توان مقابله با این بازیکنان را ندارد.

پرسپولیس سرانجام توانست طلسم عدم پیروزی در بازی‌های خارج از خانه را بشکند. پیروزی پرگل این تیم مقابل مس در هفته گذشته یکی از بهترین نتایج قرمزپوشان در سال‌های اخیر است.

صرف نظر از بازی درخشان دروازه‌بان و خط دفاعی پرسپولیس باید به بازی عالی خط میانی آنان اشاره کرد که از عوامل اصلی پیروزی این تیم در بازی گذشته بودند.

ترکیب کفشگری و حقیقی به همراه خلعتبری، صادقیان و مسلمان می تواند هر تیمی را دچار دردسرکند. نکته قابل توجه در بازی پرسپولیس حرکات حساب شده و منظم هافبک‌های تهاجمی این تیم است.

در بازی گذشته هافبک‌های پرسپولیس بیشترین نقش را در زدن گل‌ها داشتند. این موضوع نشان دهنده حضور موفق آنها در زمان حمله است.

در هنگام دفاع خلعتبری به همراه مسلمان به کمک مدافعان کناری خود می آیند و در کارهای دفاعی نیز حضوری فعال دارند.

پیام صادقیان تنها هافبک پرسپولیس است که درنقش بازیکن آزاد کمتر در کارهای دفاعی شرکت می‌کند. او درنقش بازیکن شماره ۱۰در پشت تک مهاجم این تیم بیشتر بعنوان بازیساز در یک سوم زمین حریف انجام وظیفه می کند.

پرسپولیس در این بازی به‌دنبال جبران شکست بازی رفت است و اگر سایپا بتواند خط هافبک میزبان را مهار کند می تواند به کسب امتیاز امیدوار باشد.

صبا – استقلال

جمعه صبا درقم میزبان استقلال است. صمد مرفاوی از زمانی که مربیگری صبا را به‌عهده گرفته، موفق به کسب امتیاز نشده است. صبا تمامی امیدهایش به بازیکنان باتجربه اش رضاعنایتی در حمله و هادی شکوری در دفاع است.

در بازی گذشته این تیم مقابل فولاد سیستم دفاعی صبا بسیار ضعیف و شکننده بود. هافبک‌های این تیم در زمان دفاع بسیار کند عمل می کنند. در زمان‌هایی از بازی تعداد مهاجمان فولاد به‌مراتب بیشتر از مدافعان صبا بود.

مرفاوی باید در این مورد چاره‌ای بیاندیشد. بازگشت هافبک‌ها و کمک به خط دفاعی از اصول ابتدایی فوتبال است که متاسفانه هافبک‌های صبا دراین مورد بسیار ضعیف عمل می کنند.

استقلال با چراغ خاموش در میان مدعیان قهرمانی در حال حرکت است. آبی پوشان در بازی گذشته و در غیاب جواد نکونام کاملا بی خطر بودند. آندرانیک تیموریان تنها بازیکن استاندارد استقلال در این تیم است که وظیفه خود را به‌نحو شایسته انجام می‌دهد.

خسرو حیدری بعد از مصدومیت هنوز به فرم ایده آل نرسیده و مهاجمان استقلال راه دروازه حریفان را کاملا از یاد برده اند.

هر دو تیم از لحاظ تاکتیکی شرایط خوبی ندارند اما تجربه گران‌بهای بازیکنان استقلال و بازگشت جواد نکونام به ترکیب آبی پوشان می تواندبه یاری قلعه نویی بیاید.

در بازی گذشته نبود بازیکنی مثل نکونام که بتواند با تعویض بازی خط دفاعی و بازیکنان دونده فجر را از جریان بازی خارج کند یکی از مشکلات اصلی استقلال بود. تقابل امیرقلعه نویی با دستیار سابق خود صمد مرفاوی از نکان دیدنی بازی روز جمعه است.

داماش – فولاد

داماش در رشت مقابل فولاد قرار می‌گیرد. بازی در چمن مصنویی شهرستان رشت روی بازی تیم فولاد تاثیر منفی خواهد گذاشت و این موضوع می‌تواند به‌سود نماینده این شهر باشد.

فولاد بعد از پیروزی هفته گذشته، توانسته تا حدودی از بحران شود. فولاد در بازی مقابل صبا تیمی کاملا سرحال و با انگیزه به‌ نظرمی رسید. سرعت تیمی فولاد در بازی گذشته خیره کننده و چشمگیر بود.

غلامرضا رضایی و اسماعیل شریفات با سرعت غیرقابل تصور خود در کناره‌ها می توانند هر خط دفاعی را آزار دهند. حضور بختیار رحمانی در محوطه جریمه حریفان و بازیخوانی خوب این بازیکن موجب شده تا توانایی های خود را در گلزنی را نیز به فوتبال ایران ثابت کند.

داماش بعداز شکست تحقیر آمیز در داربی گیلان توانست در بازی خارج از خانه و مقابل نفت یکی از صدرنشینان لیگ برتر به یک امتیاز دست پیدا کند.

افشین ناظمی به‌تدریج به مربی قابل اعتمادی تبدیل شده است. او توانست به‌خوبی بحران ناشی از شکست داربی را مدیریت کند. داماش در این بازی بدنبال پیروزی است و فولاد نیز نمی‌خواهد از صف مدعیان فاصله بگیرد.