کمک اتحادیه فوتبال انگلستان به پیشرفت فوتبال در افغانستان

Image caption دیوید کامرون به همراه مایکل اوون ملی‌پوش سابق تیم ملی انگلستان به افغانستان سفر کرده بود

فوتبال افغانستان بعد از قهرمانی در مسابقات کشورهای جنوب آسیا و استقبال بی نظیر از سوی مردم و دولت، مورد توجه جهان قرار گرفته است.

سپ بلاتر رئیس فیفا در نشست سالانه فیفا، فوتبال افغانستان را یک الگو برای رشد و توسعه اجتماعی در کشورهای بعد از جنگ خواند و همچنان وعده داد که در زودترین فرصت به این کشور سفر خواهد کرد. پیش از این، میشل پلاتینی رئیس اتحادیه فوتبال اروپا هم در جریان سفری یک روزه به افغانتسان، با مقامات فوتبال این کشور گفت‌وگو کرده بود.

در کنار قهرمانی فوتبال افغانستان در کشورهای جنوب آسیا؛ صعود چشمگیر فوتبال افغانستان در رده بندی فیفا و برگزاری لیگ برتر فوتبال در این کشور توجه جهان را بیش از پیش به فوتبال افغانستان جلب کرده است.

قبل از آغاز دومین دوره لیگ برتر فوتبال افغانستان تعدادی از مربیان این لیگ از سوی سفارت بریتانیا در کابل برای حضور در دوره آموزشی یک هفته ای راهی دوبی امارات متحده عربی شدند و در آنجا زیر نظر مربیان لیگ برتر فوتبال انگلستان و باشگاه اورتون تحت آموزش قرار گرفتند که برگزاری این دوره آموزشی روزنه‌ای بود برای حمایت بیشتر بریتانیا از فوتبال افغانستان.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا همراه با مایکل اون بازیکن سابق باشگاه لیورپول و تیم ملی فوتبال انگلستان و سفیر اتحادیه فوتبال بریتانیا هفته گذشته برای گفت‌وگو با مقامات فدراسیون فوتبال به افغانستان سفر کردند.

اگرچه هدف اصلی بازدید کامرون شرکت در جشن کریسمس همراه با سربازان بریتانیایی مستقر در ولایت هلمند بود، اما آنچه حداقل در داخل افغانستان بازتاب بیشتری در رسانه ها و در میان مردم کشور داشت، اعلام آمادگی اتحادیه فوتبال انگلستان برای حمایت از فوتبال در افغانستان بود.

در این ملاقات سید علیرضا آقازاده سادات دبیر کل فدراسیون فوتبال، سید شفیق گوهری کمیشنر لیگ برتر فوتبال افغانستان و مجتبی فیض بازیکن تیم ملی فوتبال حضور داشتند.

به گفته دبیر کل فدراسیون فوتبال افغانستان، در این ملاقات درباره همکاری های جدید میان اتحادیه فوتبال و لیگ برتر انگلستان و فدراسیون فوتبال افغانستان با هدف حمایت از توسعه فوتبال افغانستان و فوایدی که این ورزش برای مردم افغانستان به ارمغان می آورد، صحبت شد.

آقای آقازاده در بخشی از صحبت‌های خود در مورد فوتبال انگلستان چنین گفت: "بریتانیا به نام مادر فوتبال شناخته می شود و دارای تعدادی از موفقترین تیم های فوتبال در جهان است. این همان حمایتی است که ما برای تحقق هدفمان یعنی راهیابی به جام جهانی ۲۰۲۲ نیاز داریم. این یک هدف بلند مدت است، ولی در جریان دو سال اخیر بازیکنان ما نشان داده اند که افغانستان از اراده خوبی برای برنده شدن برخوردار است."

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا هم، فوتبال افغانستان را یگانه گام برای نزدیکی مردم در این کشور دانست: "ما اغلب به ورزش به مثابه یک مسابقه می‌نگریم که در آن یک طرف یا برنده و یا بازنده می شود، ولی ورزش از یک نیروی عالی در متحد ساختن ملت ها و مردم برخوردار است که از آن تمام جوانب دخیل منفعت می برند. این در واقع چیزی است که فوتبال برای افغانستان به ارمغان آورده است. پیروزی افغانستان در جام جنوب آسیا توجه میلیون ها مردم را به خود جلب نمود و افغانها از تمام اقشار، محلات و مذاهب را با هم متحد ساخت و برای مردم جهان نشان داد که افغانها از روحیه عالی برخوردارند و افغانستان دارای استعدادهای خوبی است."

او درباره همکاری اتحادیه فوتبال انگلستان و فدراسیون فوتبال افغانتسان گفت: "همکاری عالی میان نهادهای ورزشی انگلستان و افغانستان این امید را می بخشد که فوتبال افغانستان در تمام سطوح پیشرفت کند و مبین تعهد قوی و محکم ما جهت کمک در ساختن یک افغانستان دارای صلح و ثبات نه تنها در میدان نبرد بلکه در میدان ورزش نیز هست."

در پایان این ملاقات توافق نامه ای میان دوطرف امضا شد که ملاقات بازیکنان تیم های ملی دو کشور، فراگیری مهارت های فوتبال توسط بازیکنان افغان در پارک سنت جورج انگلستان (مرکز ملی ورزش انگلستان که جدیداً ساخته شده است)، رشد ظرفیت و بالا بردن امکانات فوتبال در کشور از مهم ترین بخش های این توافق نامه است.

افزون بر این، هم افغانستان و هم انگلستان اظهار امیدواری کرده اند که در آینده نه چندان دوری شاهد مسابقه ای میان تیم های ملی فوتبال دو کشور در ورزشگاه مشهور ومبلی لندن باشند.

دیوید کامرون و مایکل اوون حتی در جریان بازدید از هلمند گفتند که این مسابقه می تواند در سال آینده میلادی به مناسبت پایان نقش رزمی نیروهای این کشور در افغانستان و با پیام حمایت جهانیان از آینده دولت و جامعه افغانستان برگزار شود.

به نظر اکثر کارشناسان فوتبال افغانستان، همکاری با اتحادیه فوتبال انگلستان می تواند تاثیری مثبت بر رشد فوتبال افغانستان داشته باشد. فوتبال افغانستان نشان داده است که می تواند رشد داشته باشد، ولی این رشد نیاز به حمایت و برنامه ریزی دقیق و درست دارد.