لیگ برتر فوتبال ایران؛ پرسپولیس اول، استقلال دوم

Image caption محمدرضا خلعتبری تک گل پرسپولیس مقابل ملوان را به ثمر رساند

در مهمترین بازی‌های هفته بیستم لیگ برتر ایران، پرسپولیس پس از هشت سال در انزلی مقابل ملوان به پیروزی رسید و صدرنشین باقی ماند و در تهران استقلال با یک گل داماش را شکست داد و به رده دوم لیگ برتر صعود کرد.

چهارمین پیروزی متوالی سرخ‌پوش‌ها

پرسپولیس در ورزشگاه تختی انزلی به مصاف تیم ملوان رفت. سرخ‌پوشان پایتخت که در این بازی به دنبال کسب سه امتیاز برای ادامه صدر نشینی بودند از همان ابتدای مسابقه بازی را تهاجمی آغاز کردند.

بازیکنان علی دایی با تنها گل محمدرضا خلعتبری تیم میزبان را شکست دادند تا چهارمین پیروزی متوالی خود را در چند هفته اخیر به دست بیاورند.

در دقیقه ۱۰ بازی، پاس عمقی پیام صادقیان در محوطه جریمه ملوان، خلعتبری را در موقعیت تک به تک با دروازه‌بان ملوان قرار داد، و او هم با ضربه‌ای دقیق تنها گل بازی را وارد دروازه ملوان کرد.

ملوان در ادامه و پس از دریافت گل، حملات متعددی را روی دروازه پرسپولیس طراحی کرد ولی مهاجمان این تیم نتوانستند از موقعیت‌های به دست آمده استفاده کنند.

دراگان اسکوچیچ، سرمربی ملوان، بعد از پایان بازی از وضعیت زمین مسابقه انتقاد کرد. او گفت:"این زمین برای گاوبازی خوب است نه فوتبال."

تیم پرسپولیس که در نیم فصل اول امتیازهای زیادی را خارج از خانه از دست داده بود، موفق شد با شکست ملوان برای دومین هفته متوالی هر سه امتیاز بازی خارج از خانه را از آن خود کند.

علی دایی، مربی پرسپولیس، در گفت‌وگوی مطبوعاتی بعد از بازی گفت: "تیم ما به دنبال قهرمانی در لیگ برتر است و ما به هدف‌مان فکر می‌کنیم هر چند که هدف‌مان بسیار سخت است. امسال یکی از سخت‌ترین سال‌های لیگ است زیرا تیم‌ها با اختلاف امتیاز کم به هم چسبیده‌اند."

پس از این باخت، ملوان با ۲۷ امتیاز از ۲۰ بازی در رتبه هشتم جدول قرار گرفته است.

صعود استقلال به رده دوم

با توجه به نزدیکی امتیازها در صدر جدول، استقلال هم به دنبال کسب پیروزی در بازی خانگی‌اش مقابل داماش گیلان بود.

هر دو تیم در ابتدای بازی سعی داشتند با کنترل میانه میدان، حملات خود را روی دروازه حریف طراحی کنند. استقلال در نهایت در دقیقه ۴۰ بازی توانست دروازه تیم میهمان را باز کند.

حنیف عمران زاده در آخرین دقایق نیمه اول موفق شد توپ ارسالی امیرحسین صادقی را با ضربه سر وارد دروازه میلاد فراهانی، دروازه‌بان داماش کند.

در نیمه دوم، هر دو تیم با ارایه بازی بی هدف نتوانستند موقعیت خاصی روی دروازه یکدیگر ایجاد کنند. در نیمه اول دو تیم بازی بهتری را به نمایش گذاشتند.

امیر قلعه نویی پس از پایان بازی در مورد عملکرد تیم‌اش گفت: "بازی برای ما تنها سه امتیازش خوب بود. چیزی حدود ده دقیقه الی یک ربع فوتبال بازی کردیم که به گل رسیدیم. بعد از آن یکی دو موقعیت داشتیم اما با تیم مورد نظر خودمان فاصله داشتیم."

از سوی دیگر افشین ناظمی، سرمربی داماش که تیم‌اش در چند هفته گذشته با مشکلات مالی متعددی درگیر بوده است، درباره بازی مقابل استقلال گفت: "با وجود مشکلاتی که داشتیم، خوب بازی کردیم. وقتی وارد زمین می شویم دیگر به مشکلات بیرونی فکر نمی کنیم و به فکر مسائل فنی هستیم. بازیکنانم هر چه در توان داشتند داخل زمین گذاشتند."

استقلال با کسب پیروزی مقابل داماش، ۳۸ امتیازی شد و به رده دوم جدول لیگ صعود کرد.

تساوی تراکتور سازی در کرمان، پیروزی سپاهان در اصفهان

تراکتورسازی که در آغاز نیم فصل با شکست پرسپولیس به صدر جدول صعود کرده بود، هفته گذشته در تبریز مغلوب سپاهان شد.

بازیکنان تراکتورسازی این هفته در کرمان میهمان مس بودند، تیم میزبان خیلی زود روی حرکت ادینهو به گل رسید. در دقیقه ۷ بازی پاس رو به عقب ادینهو به احمد حسن زاده رسید و او هم با ضربه ای دقیق دروازه تراکتورسازی را باز کرد.

بازیکنان مجید جلالی در دقایق اضافه بازی روی حرکت علی کریمی، سرانجام گل تساوی را وارد دروازه مس کردند.

در دیگر بازی حساس این هفته که در وضعیت تیم‌های بالای جدول تاثیر داشت، سپاهان در ورزشگاه فولاد شهر اصفهان، سه بر صفر فجرسپاسی را شکست داد. در این بازی مهدی شریفی دو گل و علی کریمی یک گل برای سپاهان زدند.

سپاهان با این برد، سی و سه امتیازی شد ولی به دلیل تساوی تراکتورسازی و مس نتوانست به رده پنجم جدول صعود کند.

در دیگر بازی های مهم امروز نفت تهران که پیش از بازی‌های هفته بیستم با پرسپولیس هم امتیاز بود و تنها به خاطر تفاضل گل در رده دوم جدول قرار داشت، مقابل استقلال صنعتی خوزستان به تساوی بدون گل دست یافت و با توجه به پیروزی استقلال به رده سوم سقوط کرد.

فولاد خوزستان دیگر تیمی که همراه با پرسپولیس، استقلال و نفت جزء چهار تیم بالای جدول است، در اهواز میزبان یکی از سه تیم انتهای جدولی یعنی راه آهن بود. با وجود بازی سریع و حملات خطرناک دو تیم، این بازی در پایان بدون گل به پایان رسید.

فولاد با این تساوی ۳۶ امتیازی شد و در رتبه چهارم جدول لیگ باقی ماند.