نگاهی به برترین‌های تنیس‌ جهان در آستانه فصل جدید

Image caption در سال ۲۰۱۳ رافائل نادل در ده تورنمنت موفق شد قهرمان شود

از نیمه دوم ژانویه سال ۲۰۱۴ هفته اوپن استرالیا، اولین گرند اسلم تنیس سال آغاز می‌شود و تنیس‌بازان مشهور دنیا یک بار دیگر پیش چشم میلیون‌ها هوادار این رشته به میدان می‌روند.

حالا دیگر دوره آمادگی پیش فصل پایان یافته و ورزشکاران این رشته مشغول شرکت در تورنمنت‌های دستگرمی هستند. غول‌های تنیس از مدت‌ها قبل خودشان را برای نبردی دیگر آماده کرده‌اند.

در حالی که رافائل نادال و نوواک جوکوویچ، مردان شماره یک و دو این رشته بیشتر زمان پیش فصل را به شرکت در مسابقات نمایشی گذراندند، اندی ماری آخرین روزهای مصدومیت‌اش را پشت سر می‌گذاشت و راجر فدرر سخت‌تر از همیشه تمرین ‌کرد.

پس از این که ماری موفق شد با مربی‌گری ایوان لندل در دو گرند اسلم قهرمان شود، جوکوویچ و فدرر نیز از الگوی او پیروی کردند و دو قهرمان سابق تنیس را به عنوان مربی استخدام کردند؛ جوکوویچ، بوریس بکر را به خدمت گرفت و فدرر با استفان ادبرگ به توافق رسید.

متن زیر نگاهی دارد به شش تنیس‌باز برتر مرد جهان که مثل سال گذشته از بخت‌های اصلی قهرمانی در رقابت‌های امسال هستند.

۱- رافائل نادال

اواسط سال ۲۰۱۲ زانویش بدجوری مصدوم شد و هفت ماه نتوانست مسابقه دهد.

رافائل نادال اما سال گذشته برگشت و پوست حریفان‌اش را کند! این اسپانیایی در سال ۲۰۱۳ توانست در ده تورنمنت (شامل دو گرنداسلم: اوپن فرانسه و آمریکا) قهرمان شود، صاحب رکورد ۵۷ برد و ۷ باخت شد و بار دیگر به صدر رده‌بندی برترین تنیس‌بازان جهان جای گرفت.

حالا باید دید بدن نادال ۲۷ ساله و به خصوص زانویش به او اجازه می‌دهد تا خودش را به رکورد قهرمانی در ۱۷ گرند اسلمِ فدرر نزدیک کند یا نه؟ گذشته از زانوی آسیب پذیر، جدی ترین رقیب این تنیس‌باز چپ دست، جوکوویچ است که در فینال دو گرند اسلم سال ۲۰۱۳ از او شکست خورد. نادال تا به حال قهرمانی در ۱۳ گرند اسلم را تجربه کرده است.

۲- نواک جوکوویچ

«هیولای بلگراد» در سال گذشته دو چهره داشت.

اگر بخواهیم نیمه پر لیوان را نگاه کنیم، این تنیس‌باز صرب توانست در هفت تورنمنت (شامل اولین گرند اسلم فصل در استرالیا) قهرمان شود و رکورد عالی ۷۴ پیروزی و ۹ شکست را ثبت کند.

او همچنین سال را با ۲۴ پیروزی پیاپی و قهرمانی در فینال تور جهانی تنیس تمام کرد. اما در نیمه خالی لیوان، او در دو گرند اسلم (نیمه نهایی پاریس و فینال نیویورک) به نادال باخت و صدر جدول رده بندی جهانی تنیس را هم به او واگذار کرد.

«نوله» ضعف خاصی در بازی‌اش ندارد و فقط شاید بتواند کمی عملکرد‌ش هنگامی که جلوی تور می‌آید را بهتر کند.

۳- داوید فرر

فرر سال گذشته و در ۳۱ سالگی بهترین عملکرد دوران حرفه‌ایش را داشت.

او برای اولین بار توانست به فینال یک گرند اسلم برسد و به رتبه سوم رده بندی جهانی صعود کند.

فرر فصل گذشته صاحب رکورد ۶۱ برد و ۲۳ باخت شد. او گرچه تنها در دو تورنمنت قهرمان شد، اما ۸ نایب قهرمانی (شامل اوپن فرانسه) را نیز در کارنامه داشت.

فرر که یکی از بهترین بازگشت‌دهنده‌های دنیای تنیس است، بیش از هر چیز در جهان تنیس به خاطر روحیه جنگده‌اش مشهور است. او در سال ۲۰۱۴ کار سختی برای حفظ رتبه‌اش در رقابت با اندی ماری دارد.

۴- اندی ماری

ماری، اوپن آمریکا و جام دیویس را به دلیل جراحی کمرش از دست داد.

او می‌توانست در فینال تور جهانی تنیس در لندن شرکت کند، اما ترجیح داد تا خوب شدن کامل، صبر کند.

این اسکاتلندی ۲۶ ساله که در بین چهار تنیس‌باز برتر جهان، جوان‌ترین است در ۹ ماهی که در سال ۲۰۱۳ بازی کرد، ۴ بار قهرمان شد و رکورد ۴۳ پیروزی و ۸ شکست را ثبت کرد.

ماری گرچه در فینال اوپن استرالیا به جوکوویچ باخت، اما در ویمبلدون جبران کرد تا بریتانیایی‌ها پس از هفت دهه قهرمان این گرند اسلم خانگی شوند.

اگر ماری هم بازگشتی مثل نادال داشته باشد، سالی رویایی در پیش دارد، اما جراحی کمر در تنیس حرفه‌ای چیز خوش‌آیندی نیست.

بدترین کابوس برای ماری این است که کمر او در مسابقات و به خصوص روی زمین‌های سخت (هارد کورت) جواب ندهد.

۵- خوان مارتین دل‌پوترو

او که به خاطر قد ۱۹۸ سانتیمتری‌اش به «برج تاندیل» (زادگاهش) معروف است، بیش از حریفان، با مصدومیت درگیر است.

این آرژانتینی سال ۲۰۰۹ قهرمان اوپن آمریکا شد، اما سال بعد از آن با مصدومیت وحشتناک زانویش موجب شد از جمع ۲۰۰ تنیس‌باز برتر جهان خارج شود.

دل‌پوترو گرچه در دو گرند اسلم ابتدایی سال عملکرد موفقی نداشت، اما در ویمبلدون عالی کار کرد و تنها در طولانی‌ترین نیمه نهایی تاریخ این گرند اسلم که ۴ ساعت و ۴۳ دقیقه طول کشید، بازی را به جوکوویچ باخت.

این تنیس‌باز ۲۵ ساله به دلیل قد بلندش سرویس‌های بسیار قدرتمندی دارد و فورهندهایش هم عالی است. ضعف عمده دل‌پوترو بازی روی زمین‌های خاک رس است.

۶- راجر فدرر

پر افتخارترین تنیس باز تاریخ، بدترین سال حرفه ایش در یک دهه اخیر را گذراند. دارنده ۱۷ گرند اسلم در سال ۲۰۱۳ تنها توانست در تورنمنت نه چندان معتبر «هاله» در آلمان قهرمان شود.

رکورد سال ۲۰۱۳ این سوئیسی ۴۵ برد در مقابل ۱۷ باخت بود که برای یک تنیس‌باز درجه یک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

فدرر که به تازگی استفان ادبرگ را به عنوان مربی انتخاب کرده، در سال جدید ۳۳ ساله خواهد شد.

باید منتظر بود و دید فدرر در سال ۲۰۱۴ مانند اواخر سال قبل عالی بازی می‌کند و با انتخاب دقیق تورنمنت‌ها و تقسیم درست قوای بدنی‌اش به تعداد جام‌هایش اضافه می‌کند یا مثل اوایل سال گذشته نمایشی لرزان، مضطرب و بی اعتماد به نفس خواهد داشت.