شاکی‌ها و متهم‌های تبانی در لیگ کشتی آزاد ایران

Image caption تیم کشتی ثامن الحجج سبزوار در مسابقه پایانی استیل آذین را مغلوب کرد و به قهرمان مسابقات لیگ برتر کشتی آزاد ایران شد

لیگ برتر کشتی آزاد ایران به سومین قهرمانی متوالی ثامن الحجج سبزوار انجامید. این تیم در مسابقه فینال با حضور وزیر ورزش و هفت هزار تماشاگر در سالن آزادی تهران موفق شد استیل آذین را مغلوب کند. استیل آذین در مرحله گروهی و در هر دو مسابقه رفت و برگشت، ثامن الحجج را برده بود.

گاتسالوف ستاره تیم ثامن الحجج بعد از پیروزی در آخرین کشتی که منجر به قهرمانی تیمش شد، عدد سه را به نشانه هت تریک سبزواری‌ها به هواداران نشان داد.

در لیگ پر حاشیه امسال غیر از او، قهرمانان سرشناس دیگری از روسیه، بلاروس، اوکراین، ترکیه و گرجستان حضور داشتند اما ملی‌پوشان ایران با دستور رسول خادم از حضور در لیگ بازماندند.

پیش از شروع مسابقات، چند کشتی‌گیر که با استیل‌آذین قرارداد داخلی امضا کرده و پیش پرداخت هم دریافت کرده بودند راهی سبزوار شدند.

با شکایت استیل آذین رضا افضلی، پرویز هادی، یاسر حیدرقلی‌نژاد، احسان امینی، مسعود کمروند و مصطفی آقاجانی سه جلسه محروم شدند و محسن کاوه سرمربی ثامن الحجج هم‌ با پنج جلسه محرومیت مواجه شد. اما باشگاه استیل آذین با ارسال بیانیه‌ای از شکایت خود صرف نظر کرد.

بحث تبانی در همان مرحله گروهی مطرح شد و سرپرست تیم رستم‌کلا مدعی شد ابراگیم آلداتوف و آلن زاسیف کشتی‌گیران اوکراینی تیمش با ثامن‌الحجج سبزوار تبانی کرده‌اند. اسماعیل انواری گفت: "مدارکی را برای اثبات موضوع به فدراسیون کشتی داده اما اقدامی برای رسیدگی به پرونده آنها صورت نگرفته است."

پژمان درستکار مربی ثامن الحجج هم ضمن رد اظهارات او پاسخ داد:«این توهمات نخ‌نما شده و خریداری ندارد. از طرفی پیروزی ما در آن دیدار قطعی شده بود و نیازی به برتری در دیدار ۱۲۰ کیلو نداشتیم. اگر می‌خواستیم چنین کاری انجام دهیم کشتی‌گیر ۸۴ کیلوگرم آنها را می‌خریدیم.»

در ادامه مسابقات و در دور نهایی، تیم خونه به خونه بابل مغلوب ثامن الحجج سبزوار شد و از راهیابی به فینال بازماند.

اسدالله رضایی سرپرست که سرپرست پیشین سازمان لیگ و دبیر سابق فدراسیون کشتی هم هست، گفت: «روز وزن‌کشی شعبانووا را پیدا نکردیم. گاتسالوف هم گفت از او خبر ندارد. سپس در هتل متوجه شدیم از یک اتاق‌ صدای شعبانووا می‌آید که با چند نفر به زبان روسی صحبت می‌کند. گاتسالوف هم همراه شعبانووا داخل اتاق بود. چرا گاتسالوف به ما دروغ گفت؟"

"روز مسابقه همه دیدند که او که ظرف ۴۰ ثانیه پنج امتیاز پیش افتاد اما در تایم دوم به حریف نه چندان مطرحش ۸ امتیاز داد. در حالی‌که پیش از این شعبانووا اصرار می‌کرد من را مقابل استیل‌آذین قرار بدهید. شعبانووا اقرار کرد که مترجم تیم ثامن الحجج پیشنهاد رشوه ۴۰ هزار دلاری داده اما ظاهراً او مبلغ ۵۰ هزار دلار را مطرح کرده.»

علی شعبانووا اهل بلاروس و نفر سوم مسابقات جهانی بوداپست است. ابعاد ماجرا زمانی از حدود گمانه زنی‌ها فراتر رفت که مسئولین تیم خونه به خونه، در بررسی عکس‌های داخل موبایل شعبانووا، تصاویری یافتند که نشان می‌داد او دسته‌ای دلار در اختیار دارد.

مشخص نشد بابلی‌ها چگونه به موبایل کشتی‌گیر تیمشان دسترسی پیدا کردند اما به هر طریق آنها این تصاویر را ضمیمه شکایت خود به فدراسیون کشتی کرده‌اند.

هواداران این تیم هم در فیسبوک، صفحه‌ای تشکیل داده و خواستار پیگیری موضوع هستند. رضا یزدانی دارنده دو مدال طلای جهانی و سرمربی این تیم هم گفته است: "با تیم ثامن الحجج در یک هتل بودیم. مترجم تیم حریف با کشتی‌گیر خارجی ما دیدار کرد و حتی او را به اتاق خودشان برد. سعی کردم جلوگیری کنم اما شعبانووا گفت ما هم‌ زبانیم و می‌خواهیم صحبت کنیم. مراجع باید رسیدگی کنند. می‌دانم که به کشتی‌گیر ما پیشنهاد دادند."

اسماعیل حسن‌زاده مدیرعامل خونه به خونه بابل هم گفت: "شعبانووا کتباً به مسئولان کمیته انضباطی عنوان کرد که تیم حریف ۵۰ هزار دلار به من پیشنهاد داده اما من نگرفتم. تیم ما باید در فینال کشتی می‌گرفت و قهرمان می‌شد اما سوم شدیم. از مسئولان می‌خواهم که این موضوع را تا انتها پیگیری کنند چون تبدیل به معضل شده و همه می‌دانند کار چه کسانی است."

فارس نیوز در گزارش خود نوشت: «در پایان مسابقه شاهد اتفاقات ناخوشایندی در خارج از سالن بودیم. به نحوی که مسئولان خونه به خونه و هواداران این تیم در اعتراض به ماجرای تبانی، حتی درگیری فیزیکی با کشتی‌گیران تیم حریف پیدا کردند.»

ثامن الحجج سال ۱۳۹۰ با هدایت محسن کاوه روبروی خونه به خونه بابل قرار گرفت و با برتری ۶-۱ به نخستین قهرمانی رسید. شکست دو قهرمان جهان مهدی تقوی و رضا یزدانی همچنین ناکامی هر دو کشتی‌گیر روسی تیم بابل، باعث شد شاگردان غلامرضا محمدی از رسیدن به قهرمانی باز بمانند.

پارسال هم این دو مربی به فینال رسیدند. این بار غلامرضا محمدی سرمربی پرسپولیس بود اما جام باز هم به تیم محسن کاوه رسید. حالا سومین قهرمانی ثامن الحجج، با اعتراض دو تیم مازندرانی مواجه است.

نادر شکری مسئول کمیته انضبازی فدراسیون کشتی در این باره گفته است: "این موضوع بعد از برگزاری از طرف سرپرست تیم خونه به خونه به ما اعلام شد. از او پرسیدیم آیا مدرکی دارد یا خیر؟ اگر نتوانند اثبات کنند، افترا خواهد بود. چنانچه این موضوع اثبات شود با کسی رودربایستی نداریم و قطعاً برخورد خواهیم کرد."