لیگ برتر ایران؛ تغییرات در نیمکت تیم‌های تبریزی

Image caption گسترش فولاد در صورت همکاری با خطیبی به رغم سقوط به لیگ یک نیز می‌توانست الگوی خوبی برای دیگر باشگاهای ایران شود.

هفته بیست و یکم لیگ برتر فوتبال ایران فردا از سرگرفته می‌شود. در هفته گذشته بیشتر خبرهای فوتبال در شهر تبریز بود.

رسول خطیبی مربی جوان و آینده دار گسترش فولاد از سمت خود کناره گیری کرد و مجید جلالی سرمربی تراکتور نیز قصد دارد بعد از بازی این هفته لیگ استعفا دهد.

گسترش فولاد در پایان هفته بیستم درمکان ۱۱ جدول قرار دارد .این رتبه برای تیمی که اولین حضور خود در لیگ برتر را تجربه می کند جایگاه نسبتا خوبی است.اما مسئولین و مدیران گسترش شرایطی را بوجود آوردند تا مربی تنها تیم جوان و نسبتا بومی لیگ مجبور به استعفا شود.

گسترش فولاد در صورت همکاری با خطیبی به رغم سقوط به لیگ یک نیز می‌توانست الگوی خوبی برای دیگر باشگاهای ایران شود.

گسترش و دیگر تیم‌های مشابه می‌توانند بعنوان باشگاه‌های تغذیه کننده نقش مهمی در پیشرفت فوتبال ایران ایفا کنند.برای نمونه فردین عابدی وبازیکنان جوانی همچون او که نمی‌توانند در تیم‌های بزرگی مانند استقلال جایگاه ثابتی پیدا کنند می‌توانند در گسترش فولاد تجربه خوبی کسب کنند.

شجاعت رسول خطیبی در استفاده از این جوانان ستودنی است.تراکتور نیز با مشکلات فراوانی روبرو است. مجید جلالی در این تیم احساس تنهایی می‌کند . مدیرانی که مسئولیت این تیم بزرگ را بعهده دارند شناخت درستی از فوتبال ندارند و بدون در نظر گرفتن عواقب حاصل از دیدگاه خود مجید جلالی را در صورت اولین شکست تهدید به اخراج می کنند.

متاسفانه فوتبال ایران راه خود را گم کرده است. مدیرانی که تنها به فکرموفقیت شخصی خود هستند و آینده کاری مربیان جوان و با تجربه‌ای مانند خطیبی و جلالی را زیر سوال می‌برند.

بیشتر مدیران باشگاهای لیگ برتر ایران تنها به دنبال اهداف کوتاه مدتی هستند که درنهایت لطمات جبران ناپذیری را به ساختار فوتبال ایران وارد می کند.

بازیهای مهم این هفته لیگ برتر فوتبال ایران:

پرسپولیس – نفت

پرسپولیس جمعه در استادیوم آزادی میزبان نفت تهران است.دیدار یحیی گل محمدی و علی دایی دوستان سابق و رقیبان فعلی فوتبال ایران از نکات دیدنی بازی فردا است.

گل محمدی شناخت خوبی از پرسپولیس دارد و در بازی رفت نیز موفق شد این تیم را شکست دهد.

هادی نوروزی بازیکن سابق پرسپولیس که سابقه کاپیتانی این تیم را نیز دارد روزهای خوبی را در نفت سپری می‌کند. نوروزی بعد از نیمکت نشینی در نیم فصل به نفت منتقل شده است و این بازی بهترین فرصت باری اوست تا شایستگی‌هایش را به دایی ثابت کند.

پرسپولیس در صدر جدول قرار دارد و نمی‌خواهد به راحتی این جایگاه را از دست بدهد. قرمزپوشان تمامی دیدارهای خانگی را با پیروزی پشت سرگذاشته‌اند و توانسته‌اند مشکلات بازی‌های خارج ار خانه خود را نیز برطرف کنند.

غیبت سید صالحی و خصوصا پیام صادقیان در نوع بازی این تیم در دیدار پیش رو بسیار تاثیرگذار است. خط دفاعی پرسپولیس صرفنظر از قدرت زیاد خط میانی نقطه برتری این تیم است.

سید جلال حسینی، بنگر، ماهینی و میثم حسینی خط دفاعی هماهنگی را درکنار نیلسون دروازه بان برزیلی این تیم تشکیل داده‌اند.تنها نقطه ضعف پرسپولیس کمبود سرعت در بین مدافعین مرکزی این تیم است.

هادی نوروزی با سرعت زیاد خود و آشنایی به نوع بازی مدافعین مرکزی پرسپولیس می‌تواند روز سختی را برای آنان رقم زند.

استقلال خوزستان- فولاد

جمعه فولاد و استقلال داربی شهر اهواز را برگزار می‌کنند. استقلال در بازی‌های خارج از خانه نتایج بهتری کسب کرده است. غیبت سهراب بختیاری زاده در استقلال خبر خوبی برای ویسی نیست.

در میانه میدان ایمان مبعلی مغز متفکر استقلال است. اگر مبعلی از جریان بازی خارج شود میلاد میداودی نیز در خط حمله تا حدود زیادی کم اثر می‌شود.فولاد بخوبی از این موضوع مطلع است.

بختیار رحمانی، غلامرضا رضایی و شریفات همواره در حمله شرکت می‌کنند و کمتر در یارگیری و کارهای دفاعی شرکت می‌کنند.در این صورت مبعلی با توجه به اینکه بیشتر در جلوی خط دفاعی خودی صاحب توپ می‌شود می‌تواند جریان بازی را دردست بگیرد. باید دید که آقای فرکی کدامیک از بازیکنان خط میانی خود را مامور مهار مبعلی می‌کند.

فولاد به شرایط خوب خود بازگشته است و پیروزی در این دیدار می‌تواند همچنان آنها را درکورس قهرمانی قرار دهد.

تراکتورسازی – فجر

Image caption تراکتور در تبریز تنها بدنبال پیروزی است.

تراکتور در تبریز میزبان فجر است.فجرفصل بسیار دشواری را سپری می‌کند. محمود یاوری با تجربه گران‌بهای خود نیز نتوانسته است مشکلات این تیم جوان را برطرف کند. هیچ مربی نمی‌تواند بدون بازیکنان با کیفیت در فوتبال موفق شود.

تنها فاکتور دوندگی ضامن موفقیت یک تیم نیست. بازیکنان جوان و کم تجربه فجر از لحاظ استاندارد در حد و اندازه لیگ برتر نیستند و آقای یاوری برای نجات این تیم کار سختی را پیش رو دارد.

تراکتور در تبریز تنها بدنبال پیروزی است. احتمالا این بازی آخرین بازی مجید جلالی در نقش سرمربیگری است. جلالی در مصاحبه‌ای عنوان کرده است که درپایان این بازی قصد دارد استعفا کند. همین موضوع می‌تواند حاشیه‌هایی را در این بازی بوجود بیاورد.

علی کریمی نسبتا آماده است و کریم انصاری‌فرد نیز گلزن اول تراکتور در هفته‌های اخیر است. تنها مشکل تراکتور در سیتم دفاعی این تیم خصوصا در جناح راست است. فخرالدینی به رغم بازیهای درخشان و حضور مثبت و تاثیرگذار در حمله به پاشنه آشیل تراکتور تبدیل شده است.

در بازی‌های گذشته بیشتر گل‌هایی که تراکتور دریافت کرده است از فضای پشت مدافع راست این تیم است. تراکتور در بازی روز شنبه فقط بدنبال پیروزی است .

صبا – سپاهان

صبا و سپاهان توانسته‌اند بازی‌های هفته گذشته را با پیروزی پشت سر بگذارند. صبا سرانجام توانست با مرفاوی در تبریز به سه امتیاز شیرین دست پیدا کند.

مرفاوی در بازی‌های گذشته بیشتر بازیکنان کلیدی‌اش را بدلیل مصدومیت در اختیار نداشته است.

در صورت حضور این بازیکنان و تجربه گرانبهای عنایتی صبا می تواند به پیروزی در مقابل سپاهان امیدوار باشد.

سپاهان توانسته از شرایط نابسامان خود تا حدود زیادی خارج شود. خبر خوب برای زردپوشان بازگشت سوکای به تمرینات این تیم است. در صورت آمادگی این بازیکن خط حمله سپاهان به‌ مراتب خطرناکتر از پیش می‌شود.

نکته بسیار مهم در سپاهان بازی گرفتن از جوانانی همچون مهدی شریفی و علی کریمی است. شریفی بازیکن تیم ملی جوانان ایران در بازی گذشته فرشته نجات این تیم بود.او توانست دو بار دروازه فجر را باز کند و بدون تردید مرد برتر بازی بود.

کرانچار باید زودتر به جوانان اعتماد می‌کرد.شاید بکارگیری بازیکنان جوان و با انگیزه وبازگشت سوکای و نویدکیا بتواند سپاهان را یکبار دیگر به جایگاه اصلی خود بازگرداند.

استقلال – راه آهن

استقلال جمعه در تختی به دیدار راه آهن می‌رود. راه آهن توانسته تا حدودی از سه تیم انتهای جدول جدا شود و قصد ندارد دوباره به منطقه سقوط بازگردد. راه آهن در هفته گذشته موفق شد در اهواز و مقابل فولاد به یک امتیاز حساس دست پیدا کند که نشان از بهبود سیستم دفاعی این تیم است.

ابراهیم زاده بخوبی می‌داند که درفوتبال وقتی توان پیروزی ندارید نباید بازی را واگذار کنید. به همین دلیل راه آهن سعی می‌کند در این بازی ابتدا بدنبال حداقل امتیاز باشد و در صورت ایجاد موقعیت بتواند به استقلال ضربه بزند.

استقلال بعد از مدت‌ها باز‌ی‌های زیبایی را از خود به‌نمایش می‌گذارد. استفاده از توانایی بازیکنان هنر امیر قلعه‌نویی در مربیگری است. در چند بازی گذشته استفاده از ضربات ایستگاهی و سانتر از جناحین وقدرت سرزنی عمران زاده کلید پیروزی استقلال بود.

در این بازی عمران زاده محروم است و منتظری نیز از استقلال جدا شده است. بنظر می رسد که مشکلات استقلال تمامی ندارد.استقلال در این بازی تنها صادقی را درمرکر خط دفاعی دارد و احتمالا ساموئل تنها گزینه مورد نظر در این پست است.

استقلال بازیکنان با تجربه‌ای دارد که می‌توانند هر لحظه نتیجه بازی را تغییر دهند. تیموریان ،نکونام ،حیدری و برهانی نمونه‌ای از این بازیکنان هستند. با توجه به غیبت قاضی اگر قلعه‌نویی اعتماد بیشتری به برهانی کند این بازیکن می‌تواند گره گشای مشکلات استقلال در خط حمله باشد.