اوزه‌بیو، اسطوره فوتبال پرتغال درگذشت

Image caption اوزه‌بیو یکی از اسطوره‌های فوتبال پرتغال است

اوزه بیو داسیلوا فریرا، بازیکن افسانه‌ای تیم ملی فوتبال پرتغال و آقای گل جام جهانی سال ۱۹۶۶، در سن ۷۱ سالگی درگذشت.

او در سال ۱۹۴۲ در موزامبیک که در آن زمان مستعمره پرتغال بود به دنیا آمد. اوزه بیو ۶۴ بار پیراهن تیم ملی پرتغال را به تن کرد و ۴۱ گل ملی به ثمر رساند.

او در باشگاه بنفیکا هم به عنوان مهاجم بازی می کرد. اوزه بیو در جام جهانی سال ۱۹۶۶ انگلستان با به ثمر رساندن ۹ گل آقای گل شد که ۴ گل از این ۹ گل را به تیم کره شمالی زد.

او را یکی از بهترین بازیکنان فوتبال تمام دوران ها می دانند. اوزه بیو در طول دوران فوتبال حرفه ای اش، در ۷۴۵ بازی رسمی ۷۳۳ گل به ثمر رساند.

در یکسال گذشته بارها به علت عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده بود. مهاجم سابق تیم ملی پرتغال به خاطر قدرت حمل توپ و دریبل‌های خیره‌ کننده‌اش مشهور بود. او در سال ۱۹۶۵ جایزه سال بازیکن اروپا را کسب کرد.

اوزه‌بیو همراه با بنفیکا در سال ۱۹۶۲ قهرمان جام اروپا شد و در فینال سال ۱۹۶۸ و در ورزشگاه ویمبلی، با این تیم در فینال جا اروپا مقابل منچستریونایتد شکست خورد.

او در مدت حضور ۱۵ ساله خود در بنفیکا، ده بار قهرمان لیگ و ۵ بار قهرمان جام حذفی پرتغال شد.

کریستیانو رونالدو کاپیتان تیم ملی پرتغال با ادای احترام به اوزه‌بیو در توئیتر خود نوشته است:" اوزه‌بیو همیشه جاودان خواهد ماند، روحت شاد."

لوئیس فیگو هافبک سابق تیم ملی پرتغال هم در توئیتر خود نوشت:" او سلطان فوتبال بود، مرگ او ضربه بزرگی برای همه ماست."

ژوزه مورینیو سرمربی چلسی درگذشت او یکی از "چهره‌ای ماندگار" پرتغال دانست. او در گفتگویی با یکی از شبکه‌های تلویزیونی پرتغال در مورد اوزه بیو گفت:" فکر می‌کنم او جاودان خواهد ماند. همه ما می دانیم که او چه معنا و تاثیری روی فوتبال و به خصوص فوتبال پرتغال داشت."

مورینیو در ادامه درباره گفته است:" او نه تنها منبع الهام بلکه حتی پس از پایان دوران حرفه‌ای فوتبالش، الگویی کاملی برای ارزش‌ها، اخلاق و درک فوتبال بود."

به گزارش سایت فدراسیون فوتبال ایران، ایم فدراسیون، کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی، سیموئز دستیار اول سرمربی، کادر فنی و بازیکنان تیم ملی بار اسال پیامی درگذشت اوزه‌بیو را به خانواده او تسلیت گفتند.