انتقاد شدید سپ بلاتر از مراحل آماده سازی جام جهانی برزیل

Image caption سپ بلاتر در گفتگویی با یک روزنامه سوئیسی از تاخیر در روند آماده سازی پروژه‌های جام جهانی به شدت انتقاد کرده است

سپ بلاتر، رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال از تاخیر در روند آماده‌سازی پروژه‌های عمرانی مرتبط با جام جهانی برزیل انتقاد کرد. آقای بلاتر گفته که تا به حال هیچ کدام از میزبانان جام جهانی، اینقدر از برنامه آماده‌سازی عقب نبوده‌اند.

در حال حاضر از ۱۲ ورزشگاه میزبان بازی‌های جام جهانی، عملیات ساخت شش ورزشگاه تا پایان مهلت پیش بینی شده که ۳۱ دسامبر ۲۰۱۳ بود، به پایان نرسیده است، این تاخیر تاثیر منفی بر روی روند آماده سازی در هتل‌ها، فرودگاه‌ها و جاده‌ها می‌گذارد.

رئیس فیفا در گفتگو با یک روزنامه سوئیسی گفته است:" برزیل تازه به این پی برده است که آماده سازی و برگزاری جام جهانی چه معنایی دارد و خیلی دیر کارهای مربوط به آن را آغازکرده است."

آقای بلاتر با انتقاد شدید از برزیل گفته است: "از زمانی که من کارم را در فیفا آغاز کردم تا به حال هیچ کشوری تا به این اندازه از برنامه آماده سازی عقب نبوده، مسئله دیگر این است که هیچ کشور میزبان جام جهانی هفت سال برای آماده‌سازی زمان نداشته است."

به گفته آقای بلاتر، حتی آفریقای جنوبی که ثروت کمتری نسبت به برزیل داشت و مجبور بود با عجله کارهای عمرانی مربوط به جام جهانی را سریع انجام دهد، برنامه ریزی بهتری نسبت به برزیل داشت.

با توجه شرایط فعلی به نظر می‌رسد عملیات عمرانی سه ورزشگاه جام جهانی برزیل، در نیمه آوریل به پایان برسد و این در حالی است که رقابت‌های جام جهانی تنها چند هفته بعد یعنی در ۱۲ ژوئن افتتاح می‌شود.

با وجود تاخیر در برنامه زمان بندی فیفا برای آماده سازی ورزشگاه‌های جام جهانی، سپ بلاتر در اوایل ماه دسامبر تاکید کرد که "برنامه جایگزینی" برای وضعیت پیش آمده ندارد.

ورزشگاه کورینتیانس در شهر سائوپائولو که میزبان بازی افتتاحیه بین برزیل و کرواسی و همچنین فینال جام جهانی است، پس از سقوط جرثقیل و مرگ دو نفر از کارگران با مشکلات فراوانی روبرو است.

سپ بلاتر همچنین در گفتگوی خود پیش بینی کرده که همانند تابستان امسال، اعتراض‌های مختلفی همزمان با جام جهانی انجام شود: "من در این مورد خوش بین هستم، در نتیجه نگران این مسئله نیستم. اما در هر حال ما می‌دانیم مثل اتفاق‌هایی که در جریان جام کنفدراسیون‌ها در برزیل پیش آمد، بار دیگر و همزمان با جام جهانی ناآرامی و اعتراض‌هایی برگزار خواهد شد."

او در ادامه گفته است: "این اعتراض‌ها در زمان جام جهانی بیش از هر زمان دیگر دغدغه ما خواهد بود، اما تصور من این است که فوتبال در امان خواهد بود، فکر نمی‌کنم برزیلی‌ها مستقیما به فوتبال حمله کنند چرا که فوتبال برای آنها مذهب است."