تدابیر شدید امنیتی در روسیه برای المپیک زمستانی سوچی

Image caption دولت روسیه بیش از سی هزار نیروی نظامی برای کنترل امنیت بازی‌های زمستانی سوچی به این منطقه اعزام کرده است

دولت روسیه یک ماه پیش از آغاز المپیک زمستانی سوچی، یکی از بزرگترین عملیات نظامی-امنیتی در تاریخ المپیک را برای تامین امنیت این بازی‌ها آغاز کرده است.

مسئولان دولتی با استقرار بیش از ۳۰ هزار پلیس و سرباز برای تامین امنیت المپیک زمستانی، دسترسی به این منطقه را محدود کرده‌اند.

مهمترین دغدغه برای برقرای امنیت در زمان برگزاری المپیک زمستانی احتمال حملات گروه های اسلامگرای منطقه قفقاز است.

مرد شماره یک تحت تعقیب دولت روسیه یعنی دوکو عمرف رهبر شورشیان چچن، پیکارجویان این گروه را تشویق کرده که المپیک زمستانی را هدف حملات خود قرار دهند.

دو حمله انتحاری در منطقه ولگاگراد که منجر به کشته شدن بیش از ۳۵ نفر شد، نگرانی‌های امنیتی در زمان برگزاری المپیک را تشدید کرده است.

در تحقیقات اولیه مشخص شد که عاملان این دو انفجار انتحاری، از شمال قفقار وارد شهر شده‌اند.

پس از این دو انفجار ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، دستور داد که تدابیر امنیتی المپیک زمستانی سوچی تشدید شود.

مناطق امنیتی

ولادمیر پوچکوف وزیر حوادث اورژانسی دولت روسیه با تشریح وضعیت امنیتی در زمان المپیک زمستانی گفته است: "از هفتم ژانویه همه نیروهای نظامی که مسئول تامین امنیت مهمانان المپیک در زمان برگزاری بازی‌های زمستانی هستند در وضعیت آماده باش کامل قرار خواهند داشت."

این مقام دولتی درباره امکانات دیگری که قرار است در زمان برگزاری المپیک سوچی به کار گرفته شود، گفته است: "تمام ابزار و امکانات لازم برای برقراری امنیت و حفاظت از شرکت کنندگان در این رقابت‌ها به کار گرفته خواهد شد، همچنین برای اطمینان بیشتر، سیستم کنترل و ردیابی فضایی هم راه اندازی می‌شود."

نیروهای دولتی روسیه دو منطقه امنیتی برای محافظت از بازی‌های زمستانی سوچی تعیین کرده‌اند.

منطقه یک یا "منطقه حفاظت شده" که در نزدیکی محل برگزاری مسابقات المپیک زمستانی است و دسترسی به این محدوده تنها برای افرادی که بلیت و یا کارت شناسایی معتبر داشته باشند امکان پذیر خواهد بود. منطقه دو یا "منطقه ممنوعه" که نقاطی وسیع در اطراف سوچی را در بر می‌گیرد.

وسایل نقلیه‌ای که شماره محلی نداشته و فاقد مجوز‌های ویژه عبور و مرور باشد، در دوران برگزاری المپیک زمستانی اجازه رفت و آمد در شهر را نخواهد داشت.