'تصمیمی در مورد تغییر زمان جام جهانی قطر گرفته نشده است'

فدراسیون بین‌المللی فیفا پس از انتشار اظهارات دبیرکل این سازمان درباره عدم برگزاری جام جهانی قطر در تابستان به سرعت به آن واکنش نشان داد و با رد این موضوع تاکید کرد که هنوز هیچ تصمیمی در این مورد گرفته نشده است.

فیفا تاکید کرده که تصمیم نهایی در مورد تاریخ برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر پس از جام جهانی برزیل و مشاوره با همه گروه‌ها اتخاذ خواهد کرد.

این واکنش پس از گفتگوی جروم والکه دبیرکل فیفا با رادیو فرانسه رخ داد. آقای والکه گفته بود: "جام جهانی قطر در ماه‌های ژوئن و ژوئیه برگزار نخواهد شد."

او پیشنهاد کرده بود که این رقابت‌ها در زمانی بین ۱۵ نوامبر تا ۱۵ ژانویه برگزار شود. سخنگوی فیفا درباره اظهار نظر جروم والکه گفته است که او "تنها نظر خود" را درباره این موضوع بیان کرده است.

سخنگوی فیفا گفته است: "موضوع تعیین تاریخ جام جهانی همچنان بحث اصلی نشست‌ها و مشورت‌های ادامه دار طرف‌های درگیر این رقابت‌هاست که در آن مجموعه کنفدارسیون‌ها، اعضای فدراسیون‌ها، لیگ‌ها، باشگاه‌‌ها، بازیکنان و همچنین حمایت‌کنندگان مالی فیفا حضور دارند."

این مقام فیفا تاکید کرده که فیفا در تعیین تاریخ جام جهانی عجله نخواهد کرد: "ما در مشورت با همه گروه‌های درگیر 0در این مساله عجله نخواهیم کرد و در صورت نیاز زمان لازم را برای بررسی تمامی عوامل تاثیر گذار در تصمیم‌گیری در نظر خواهیم گرفت."

سخنگوی فدراسیون بین المللی فیفا تاکید کرده تا قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ هیچ تصمیمی در این رابطه گرفته نخواهد شد: "طبق توافق اعضای کمیته اجرایی فیفا تا زمان برگزاری جام جهانی برزیل هیچ گونه تصمیمی درباره جام جهانی قطر گرفته نخواهد شد."

جیم بویس معاون سپ بلاتر گفته است که از اظهارنظر دبیرکل فیفا، "شگفت زده" شده است و تاکید کرده که کمیته اجرایی تصمیم نهایی را در مورد تاریح برگزاری جام جهانی قطر خواهد گرفت.

برگزاری مسابقات در دمای بیش از ۵۰ درجه تابستان قطر "خطرات جدی برای بازیکنان و همچنین هواداران خواهد داشت" و همین باعث افزایش نگرانی‌ها در این زمینه شده است.

جروم والکه در گفتگو با رادیو فرانسه گفته بود: "برگزاری مسابقات بین ۱۵ نوامبر تا آخر دسامبر بهترین زمان برگزاری مسابقات خواهد بود چرا که هوا در این زمان بسیار مناسب است. در این زمان دمای هوا در قطر همانند بهار اروپا به طور متوسط ۲۵ درجه سانتی‌گراد خواهد بود."

سپ بلاتر دو ماه پیش گفته بود تصمیم نهایی برای زمان برگزاری جام جهانی قطر در دسامبر ۲۰۱۴ گرفته خواهد می‌شود ولی برگزارکنندگان جام جهانی در قطر امیدوارند که این مسابقات در تابستان برگزار شود.

مطالب مرتبط