فولاد بدنبال شکست پرسپولیس در اهواز

هفته ۲۲ لیگ برتر فوتبال ایران از روز شنبه در شهرهای مختلف ایران پی گیری می شود.

پرسپولیس و فولاد مهمترین بازی این هفته لیگ را در اهواز برگزار می کنند. فولاد بدنبال انتقام شکست بازی رفت است و پرسپولیس نیز نمی خواهد از رقابت برای قهرمانی جا بماند. جوانان اهوازی در نیم فصل اول لیگ در مقابل تیمهای مدعی نتایج خوبی کسب نکرده اند.

این تیم در مقابل تیمهای سپاهان،پرسپولیس،استقلال،نفت و تراکتور در نیم فصل تنها موفق به کسب یک امتیاز شده است.

فولاد برای اینکه بتواند امیدهای خود را برای قهرمانی زنده نگه دارد نباید بازی را واگذارکند. با شکست نفت و به رغم هر نتیجه ای در اهواز اگر استقلال بتواند همتای خوزستانی خود را شکست دهد پیش از داربی بزرگ پایتخت در صدر جدول جایگاه خود را حفظ می کند.

این موضوع میتواند از لحاظ روانی نقطه مثبتی برای شاگردان امیر قلعه نویی در بازی بزرگ هفته آینده باشد.

اما درهفته گذشته یکبار دیگر مسائل حاشیه ای پیرامون باشگاه تراکتورسازی به اوج خود رسید. برکناری مجید جلالی و درخواست دوباره از او برای ادامه همکاری نشان از نبود ثبات و برنامه ریزی در باشگاه بزرگ تراکتور است. برای موفقت یک مربی حمایت سه گروه بسیار مهم است. بازیکنان،تماشاگران و مدیریت باشگاه از عوامل اصلی این سه گروه هستند.

در حال حاضربه نظر می رسد که تماشاگران تبریزی علاقه ای به ادامه همکاری با آقای جلالی ندارند. اتفاقات حاشیه ای رخ داده درتمرینات این تیم موجب شد تا بازیکنان تراکتور برای ادامه تمرینات به تهران سفرکنند.

آقای جلالی روزهای پرتنشی را پیش رو دارد. درصورت کسب نتایج خوب و درخشان دربازیهای آینده شاید تماشاگران تا حدودی ناراحتی خود را پنهان کنند اما درصورت عدم نتیجه گیری در یک بازی سکوهای تماشاگران دوباره متشنج می شود.

همین موضوع می تواند آینده تراکتورسازی را در رقابت برای قهرمانی تحت شعاع قرار دهد.

بازیهای مهم این هفته لیگ برتر فوتبال ایران:

فولاد- پرسپولیس

مهمترین بازی این هفته را فولاد در اهواز مقابل پرسپولیس انجام می دهد. شکست سنگین فولاد دربازی رفت موجب شده است تا این بازی حساسیت بیشتری داشته باشد.

شاگردان حسین فرکی دوباره به روزهای اوج خود بازگشته اند. پیروزی در این دیدار می تواند از دو جنبه کمک فراوانی به این تیم درادامه کورس قهرمانی کند.

با شکست پرسپولیس علاوه براینکه فولاد میتواند یکی از تیمهای مدعی قهرمانی را از پیش رو بردارد طلسم عدم نتیجه گیری مقابل تیمهای مدعی در این فصل نیز شکسته می شود.

هر دو تیم با سیستم کاملا مشابه ۱-۳-۲-۴ مقابل یکدیگر قرار می گیرند.پرسپولیس در غیاب خلعتبری محروم مشکلات فراوانی دارد. همکاری خلعتبری،صادقیان و مسلمان کلید برتری پرسپوایس در بازیهای گذشته بود.

غیبت صادقیان مقابل نفت نشان دادکه در صورت عدم حضور هرکدام از این بازیکنان روند تاکتیکی پرسپولیس در زمان حمله مختل می شود.

پرسپولیس در این بازی کفشگری را نیز بدلیل مصدومیت دراختیار ندارد.کفشگری بازیکن جوانی است که همواره دراختیار تیم است. غیبت این دو بازیکن دردسرهای علی دایی در بازی روز شنبه است.

Image caption سپاهان برد تراکتور از شکست گریخت

فولاد در این بازی تنها بدنبال پیروزی است. هجوم همه جانبه فولاد می تواند در ادامه بسود پرسپولیس تمام شود. فولاد اگر بی مهابا فقط در فکر حمله باشد قرمز پوشان پایتخت از این موضوع میتوانند در زمان ضد حمله نهایت استفاده را کنند و به گل برسند.

فولاد نشان داده است در صورت دریافت گل در بازیهای مهم و خانگی اعتماد بنفس خود را از دست می دهد.نقطه قوت فولاد ارتباط خوب بختیار رحمانی و اسماعیل شریفات است.

شریفات با سرعت خوب خود و حرکت به فضای مابین مدافعین کناری و میانی توسط بختیاررحمانی به راحتی صاحب توپ می شود و می تواند دروازه پرسپولیس را به خطربیاندازد.

مدافعین کناری و مرکزی پرسپولیس در این مورد باید بسیار هوشیار باشند. فولاد باید مراقب حرکات انفرادی مسلمان و صادقیان باشد زیرا این دو بازیکن نشان داده اند که تحت هرشرایطی می توانند نتیجه بازی را تغیر دهند.

استقلال تهران – استقلال خوزستان

استقلال خوزستان در تهران به دیدار همتای تهرانی خود می رود. استقلال خوزستان در بازی با فولاد چهره خوبی از خود به نمایش گذاشت.

بدون تردید ایمان مبعلی و میلاد میداودی از چهره های شاخص در بازی روز شنبه هستند که می توانند تیم سابق خود را دچار دردسرکنند. بازگشت سهراب بختیاری زاده به مرکز خط دفاعی خبر خوبی برای ویسی است.

استقلال خوزستان خوب می داند که نقطه قوت استقلال در ارسال از کناره ها است. استقلال در بیشتر بازیهای گذشته از این طریق توانسته حریفان خود را شکست دهد.

اگر شاگردان ویسی بتوانند تاکتیک مورد نظر استقلال را خنثی کنند میتوانند تا حدودی به کسب امتیاز امیدوار باشند.

استقلال هر روز با مشکلات جدیدی روبرو می شود. جدایی منتظری و مسائل حاشیه ای اطراف نکونام و برهانی باعث شده است تا هفته گذشته بیشتر خبرهای استقلال پیرامون این موضوع باشد.امیر قلعه نویی بخوبی می داند که باید تمام تمرکز خود را معطوف به بازیهای آینده استقلال کند.

عدم تمرکز در هفته های آینده میتواند روند رو به رشد استقلال را مختل کند. استقلال تیمی نسبتا متوسط از لحاظ فنی است اما بدلیل وجود بازیکنان و کادر فنی با تجربه بخوبی از موقعیتهای بدست آمده نهایت استفاده را می کند.

استقلال در یازده بازی گذشته متحمل شکست نشده و در هفت بازی تنها دو بار دروازه اش باز شده است.

امیر قلعه نویی بخوبی می داند که در کورس قهرمانی تقویت سیستم دفاعی به چه اندازه می تواند در تعیین قهرمان موثر باشد.

آبی پوشان پایتخت در این بازی سعی دارند تا با همان تاکتیکی همیشگی به گل برسند. با توجه به ضعف مدافعین استقلال خوزستان در توپهای هوایی و بازگشت عمران زاده که این روزها فرشته نجات استقلال است پیروزی استقلال دور از دسترس نیست.

سایپا- تراکتور

سایپا در کرج میزبان تراکتور است. سایپا دربازی گذشته درحالی که با دو گل از حریفش پیش بود درنهایت به مساوی تن داد. سجاد شهباززاده برخلاف نیم فصل اول درخشش چندانی ندارد اما کاوه رضایی و علی زینال زاده نشان داده اند که جانشینان شایسته ای برای او هستند.

نقطه قوت سایپا در زمان حمله است. هافبکهای این تیم بخوبی در زمان حمله به محوطه جریمه حریف اضافه شده و حمایت خوبی از تک مهاجم خود می کنند.

اما در مقابل این تیم در سیستم دفاعی ضعفهایی دارد. مدافعین سایپا به راحتی از جریان بازی خارج می شوند و در زمانهایی از بازی نیز بسیار مبتدی عمل می کنند.

اگر فیرات بتواند مشکلات خط دفاعی خود را برطرف کند سایپا حتی می تواند به کسب سهمیه آسیایی نیز امیدوار باشد.

تراکتور در بازی خارج از خانه بدنبال کسب سه امتیاز است. تراکتور درهفته گذشته تمرینات مناسبی نداشته است. همین مشکل می تواند بر نوع بازی این تیم تاثیرگذارباشد.

جلالی تمامی امیدش به کریم انصاریفرد است تا این بازیکن بتواند درمقابل هم تیمی های سابقش یکبار دیگر فرشته نجات جلالی شود.تراکتور درصورت شکست علاوه براینکه تا حدود زیادی از تیمهای مدعی فاصله می گیرد دوباره وارد بحران می شود.

سپاهان – داماش

سپاهان دوباره توانسته به تیمهای مدعی قهرمانی اضافه شود.سپاهان در چند بازی گذشته توانسته از بازیکنان جوانش نهایت استفاده را کند.این تیم در سه بازی به ۹ امتیاز دست یافته است و در این بازی خانگی نیز تنها به فکر پیروزی است.

مهدی شریفی در کنار علی کریمی زوج خط حمله سپاهان را تشکیل می دهند.دو بازیکن جوان که با دوندگی و تکنیک خوب خود هر خط دفاعی را دچار دردسر می کنند.

کرانچار علاقه خاصی به استفاده از دو مهاجم در سیستم تهاجمی دارد و بعد از گذشت ۲۱ هفته سرانجام توانست زوج خط حمله خود را پیدا کند. شریفی و کریمی نشان داده اند که جوانان با استعدادی هستند و با کسب تجربه می توانند مهره های ارزشمندی برای فوتبال ایران شوند.

داماش در چهار بازی گذشته تنها یک امتیاز کسب کرده است. این تیم شمالی همیشه رقیب سرسختی برای تمامی تیمهای لیگ برتری است. شاگردان ناظمی به هیچ عنوان از پیش بازنده نیستند.

پیروزی داماش در سال گذشته در چنین روزهای موجب شد تا سپاهان قهرمانی را از دست بدهد. سپاهان در این بازی به فکر سه امتیاز است و داماش نیز نمی خواهد به تیمهای انتهای جدول نزدیک شود.

مطالب مرتبط