آغاز رقابت‌های اوپن استرالیا؛ قرعه سخت نادال، راه آسان جوکوویچ

Image caption نواک جکوویچ تا به حال سه بار قهرمان مسابقات اوپن استرالیا شده است

اولین گرند اسلم امسال از دوشنبه در ملبورن پارک استرالیا آغاز شد و برترین تنیس‌بازان جهان مسابقات خود را برای رسیدن به جام قهرمانی آغاز کرده‌اند.

با قرعه کشی این مسابقات ستاره‌های این رشته حریفان‌شان را شناخته‌اند و آن‌چه بیش از هر چیز جلب توجه می‌کند، قرعه سخت رافائل نادال مرد شماره یک تنیس جهان، در مقابل راه آسان نواک جوکوویچ مرد شماره دو این رشته است.

نادال که اوپن استرالیای سال گذشته را به خاطر ابتلا به ویروس معده از دست داد، در همان نیمه از جدول حضور دارد که راجر فدرر، خوان مارتین دل‌پوترو، اندی ماری، جو ویلفرد سونگا و لیتون هیوییت هستند.

البته نادال چون سال گذشته در این مسابقات حاضر نبود، به ازای هر مرحله صعود، امتیاز کامل می‌گیرد و در صورت قهرمانی در این مسابقات فاصله‌اش را با نواک جوکوویچ، دست‌کم به ۳ هزار و ۷۲۰ امتیاز می‌رساند.

ولی جوکوویچ که پارسال قهرمان شده اگر امسال هم قهرمان شود هیچ امتیاز جدیدی نمی‌گیرد و اگر نایب‌ قهرمان هم شود ۸۰۰ امتیاز از دست می‌دهد و به این ترتیب هرچه زودتر حذف شود، امتیاز بیشتری از دست خواهد داد. فاصله دو نفر در حال حاضر ۹۲۰ امتیاز است.

نگاهی کوتاه به مدعیان قهرمانی در اوپن استرالیا:

بخش مردان

۱- رافائل نادال: پنج سال از آخرین قهرمانی این تنیس‌باز چپ دست در ملبورن گذشته، اما از سوی دیگر او قهرمان آخرین دوره اوپن آمریکا - گرند اسلم دیگری که روی زمین سخت (هارد کورت) انجام می‌شود – شده است. دارنده ۱۳ گرند اسلم در مرحله اول مسابقات باید با برنارد تومیچ از کشور میزبان بازی کند و در دور سوم احتمالا به مصاف گائل مونفلی فرانسوی (که هفته پیش در اوپن قطر به نادال باخت) خواهد رفت.

۲- نواک جوکوویچ: او مدافع سه دوره قهرمانی اوپن استرالیا است. «نوله» در آخرین مصاف، نادال را روی زمین سخت شکست داده و حالا که جدول راحتی پیش رویش است. باید منتظر ماند و دید این تنیس باز صرب با بوریس بکر، مربی جدید‌اش چقدر پیشرفت کرده است. جوکوویچ اگر امسال جام را بالای سر ببرد، تبدیل به اولین تنیس‌باز تاریخ خواهد شد که در چهار دوره پیاپی اوپن استرالیا به قهرمانی می‌رسد.

۳- داوید فرر: او روی کاغذ بخت سوم قهرمانی است، اما با توجه به سن و سالش در میان چهار تنیس باز برتر جهان و همین طور ضعف همیشگی‌اش در بازی روی زمین‌های سخت، شانس چندانی برای قهرمانی ندارد.

۴- اندی ماری: او در سه بار در چهار سال گذشته نایب قهرمان شده و در سال ۲۰۱۲ نیز به نیمه نهایی اوپن استرالیا رسید. اما با توجه به این که تازه کمرش را جراحی کرده و باختی که در دور دوم اوپن قطر (اولین تورنمنت‌اش پس از جراحی) جلوی فلورین مه‌یر داشت، بعید به نظر می‌رسد که همان ماری تابستان گذشته باشد.

۵- خوان مارتین دل‌پوترو: تنها تنیس‌باز غیر از چهار غول تنیس (فدرر، ماری، جوکوویچ و نادال) که در نه سال گذشته توانسته قهرمان یک گرند‌اسلم شود. او در تمرینات پیش فصل به سختی کار کرده و می‌تواند هر تنیس‌بازی را به دردسر بیاندازد.

۶- راجر فدرر: قهرمان سه دوره اوپن استرالیا، سال ۲۰۱۴ را خیلی قبراق آغاز کرد و منهای باخت‌اش در فینال مسابقات بریزبین به لیتون هیوئیت، نمایشی عالی داشت. او با قرعه چندان سختی روبرو نشده و جدی‌ترین حریف احتمالی او، اندی ماری در مرحله یکچهارم نهایی است.

بخش زنان

۱- سرنا ویلیامز: قدرت برتر و بی چون چرای تنیس زنان جهان در حال حاضر. ویلیامز سال گذشته در اوپن آمریکا و فرانسه قهرمان شد تا تعداد قهرمانی‌هایش در گرند‌اسلم‌ها را به ۱۷ برساند. او هفته گذشته در رقابت‌های بریزبین، که حکم دستگرمی اوپن استرالیا را دارد نیز قهرمان شد. اما فراموش نکنیم که این آمریکایی ۳۲ ساله، پارسال هم با همین اقتدار وارد اوپن استرالیا شد و در عین ناباوری در یکچهارم نهایی به اسلوان استفنز، تنیس‌باز جوان هموطن‌اش باخت و حذف شد.

۲- ویکتوریا آزارنکا: این تنیس‌باز ۲۴ ساله که مدافع دو دوره قهرمانی اوپن استرالیا است، محبوبیت زیادی در استرالیا دارد. در فینال سال گذشته تماشاگران حاضر در ملبورن پارک در مسابقه جلوی لی نا برای او سنگ تمام گذاشتند. بزرگ‌ترین مانع او در راه قهرمانی، سره‌نا ویلیامز است. آزارنکا در دیدارهای مستقیم تا به حال ۱۴ بار به ویلیامز باخته و تنها ۳ بار برنده شده.

۳- ماریا شاراپووا: مصدومیت، خیلی زود فصل ۲۰۱۳ را برای شاراپووا تمام کرد و بنابراین طرفداران این تنیس‌باز خوش‌سیمای روس نباید انتظار زیادی از او در ملبورن پارک داشته باشند. این تنیس‌باز ۲۶ ساله پیش از این یکبار در سال ۲۰۰۸ قهرمان این رقابت‌ها شده و در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۲ نیز به فینال رسیده است. نیمه خالی لیوان در مورد «ماشا» نمایش بسیار ضعیف‌اش جلوی ویلیامز است: ۱۴ شکست پیاپی از سال ۲۰۰۴ به این سو.

۴- لی نا: دوبار در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ نایب قهرمان اوپن استرالیا شده. بیش از هر چیز به سختکوشی معروف است، اما سخت بتواند بازیکنانی مانند ویلیامز یا آزارنکا را شکست دهد. رسیدن این چینی ۳۱ ساله به فینال با توجه به شمار بسیار زیاد بیننده‌های تلویزیونی در کشورش، دست‌کم مسئولان برگزاری بازی‌ها را خوشحال خواهد کرد.