رای کمیته انضباطی فوتبال در مورد پرونده بازی پرسپولیس-سپاهان

Image caption محسن قهرمانی داور بازی سپاهان و پرسپولیس هشت ماه از کلیه فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محروم شد

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران پس از گذشت ۳ ماه، رای مربوط به بازی پرسپولیس و سپاهان را صادر کرد و بر این اساس محسن قهرمانی ۸ ماه و مرتضی کریمی داور بازنشسته ۱۰ سال از کلیه فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محروم شدند.

در رای کمیته انضباطی فدارسیون فوتبال آمده که این نهاد با بررسی و تحقیقات همه جانبه به این نتیجه رسیده است که "برخی رفتارهای غیر ورزشی و سوء جریان مالی و اقدامات نامشروع از جمله ایجاد روابط ناسالم با برخی افراد از جامعه داوری و تلاش برای تطمیع آنان و پرداخت وجوه غیر قانونی توسط بعضی افراد مذکور در پرونده صورت گرفته است."

براساس حکم نهایی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، محسن قهرمانی داور بازی پرسپولیس و سپاهان به دلیل داشتن سابقه تخلف، ۸ ماه از کلیه فعالیت‌ مرتبط با فوتبال محروم شده است.

در این حکم آمده است: "محسن قهرمانی (داور فوتبال) که با رفتار غیر ورزشی و دون شان حرفه‌ای و ایجاد روابط غیر قانونی با برخی افراد، مرتکب اقدامات خلاف مقررات انضباطی و اخلاقی در فوتبال شده است، حسب دلایل موجود و اقرار ایشان در جریان رسیدگی، متخلف شناخته شده و مستنداً به ماده ۶۲ آئین‌نامه انضباطی فیفا مصوب ۲۰۱۱ میلادی و ماده ۲۱ قانون اخلاق فیفا مصوب سال ۲۰۱۲ میلادی و ماده ۴۰ آئین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال، به ۸ ماه محرومیت از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال و پرداخت مبلغ ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می‌شود."

مرتضی کریمی داور بازنشسته فوتبال و دیگر متهم این پرونده، که در جریان این پرونده، متهم به برقراری رابطه بین محسن قهرمانی و باشگاه‌ها به منظور تبانی شده بود، بر اساس حکم کمیته انضباطی فوتبال ۱۰ سال از حضور در کلیه‌های فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محروم است.

در بخش دیگری از این حکم به علی دایی سرمربی باشگاه پرسپولیس و محمد دایی برادرش به خاطر اینکه از موضوع "رفتارهای خلاف قانون" مطلع بودند و "مراجع ذی‍ربط" را مطلع نکرده‌اند، تذکر داده شده است.

درشهریور امسال و در هفته دهم لیگ برتر فوتبال ایران، سپاهان در فولادشهر میزبان پرسپولیس بود. میثم حسینی مدافع پرسپولیس در دقیقه ۵ این بازی با کارت قرمز مستقیم از زمین اخراج شد و در نهایت سپاهان میزبان این بازی را با نتیجه دو بر صفر از پرسپولیس برد.

اما نقطه آغاز جنجال‌ها، کنفرانس مطبوعاتی پس از بازی و صحبت‌های علی دایی، سرمربی پرسپولیس بود.

علی دایی پس از این مسابقه گفت: "از قبل می‌دانستیم قهرمانی به آن طرف غش می‌کند." او در بخشی دیگری از صحبت‌هایش به صراحت محسن قهرمانی را به تبانی متهم کرد: "آقای قهرمانی، من شماره تلفن‌ها و شماره حساب‌ها را نمی‌دانم. اگر تو داوری من پروفسوری داوری دارم."

پس از صحبت‌های علی دایی پس از مسابقه و در برنامه ۹۰ تلویزیون ایران، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال از علی دایی و باشگاه پرسپولیس خواست اگر مدارکی در این مورد فساد محسن قهرمانی دارند به این کمیته ارائه کنند.

پرونده مربوط به محسن قهرمانی سر آغازی بود بر مطرح شدن اسامی دیگری که در سال‌های گذشته هم، متهم به تبانی شده بودند.