تساوی بارسلونا و آتلتیکومادرید به نفع رئال

Image caption بارسلونا و آتلتیکومادرید به ترتیب در رتبه‌های اول و دوم لالیگاه قرار دارند

رویارویی صدرنشینان لیگ اسپانیا یعنی بارسلونا و اتلتیکو مادرید که به ترتیب در رتبه‌های اول و دوم لالیگا قرار دارند، شنبه شب در استادیوم ویسنته کالدرون شهر مادرید، به مصاف یکدیگر رفتند که این مسابقه در پایان با نتیجه صفر بر صفر پایان یافت.

تا قبل از این مسابقه هر دو تیم با ۴۹ امتیاز از مجموع هجده بازی تاکنون دوشادوش یکدیگر درصدر جدول پیش رفته اند و بارسلونا فقط با پنج تفاضل بیشتر در گل‌های زده و خورده مقام اول را حفظ کرده است. به همین خاطر در پوشش خبرهای مربوط به این مسابقه بسیاری آن را " ال کلاسیکو" نیمه زمستانی این فصل توصیف می کردند، لقبی که معمولا به رویارویی دو حریف قدر و قدیمی در لیگ اسپانیا یعنی بارسلونا و رئال مادرید اطلاق می شود.

با این نتیجه اکنون بارسلونا و اتلتیکو مادرید هر دو با ۵۰ امتیاز از مجموع نوزده بازی و صرفا به خاطر تفاوت در تفاضل گل به ترتیب در مقام اول و دوم جدول باقی خواهند ماند. شاید این نتیجه را بتوان یک پیروزی برای رئال مادرید دانست چرا که اگر فردا در مسابقه خود به پیروزی برسد، فاصله خود را با صدرنشین های جدول را به سه امتیاز کاهش خواهد داد.

اتلتیکو مادرید با ترکیب همیشگی و به اعتباری بهترین بازیکنان خود به زمین آمد. بارسلونا اما با ساختار اصلی خود در خط دفاع و میانی و با بهره گیری از بازگشت ویکتور والدز دروازه بان اصلی تیم، بازی را شروع کرد ولی دو مهاجم اصلی خود یعنی لئو مسی و نیمار را روی نیمکت داشت.

هر چند مسی پس از دو ماه مصدومیت هفته پیش در اولین مسابقه خود به خوبی ظاهر شده بود ولی به نظر می رسد که خراردو مارتینو مربی بارسلونا می خواست توپخانه اصلی تیم را برای نیمه دوم مسابقه حفظ کند چون در برابر تیمی قرار گرفته بود که علاوه بر کیفیت خوب بازی طی سال‌های اخیر، از قدرت بدنی و تلاش جمعی بازیکنان پر شوری برخوردار است.

نیمه اول با نتیجه صفر بر صفر به پایان رسید. در مجموع دو طرف بازی پایاپای را در این نیمه به نمایش گذاشتند. در دقایق پایانی نیمه اول بارسلونا توانست شیوه بازی مطلوب خود یعنی حفظ توپ با پاس های ظریف و هوشمندانه را به حریف تحمیل کند و کنترل توپ در خط میانی را به دست بگیرد. هر چند در مواردی توانایی اتلتیکو مادرید در پس گرفتن توپ از بازی سازان بارسلونا در خط میانی، به آنها امکان داد ضد حملات برق آسایی را روی دروازه حریف طراحی کنند.

نیمه دوم با ورود لئو مسی به جای آندرس اینیستا آغاز شد ولی به نظر می رسید که ستاره بارسلونا در همان دقایق اول نیمه دوم پس از یک برخورد فیزیکی با دیه گو کوستا مهاجم اتلتیکو مادرید، کمی آسیب دیده است.

کنترل سرخ و سفیدها بر بازی و به خصوص ربودن توپ در خط میانی و افزایش حملات به دروازه بارسلونا در نیمه دوم بیشتر شد. در اواسط نیمه دوم و در دقیقه ۶۷ ، نیمار به جای الکسی سانچز به خط حمله بارسلونا اضافه شد و همین باعث شد تحرک و کنترل توپ در خط حمله بارسلونا بیشتر شود. ولی این کنترل دیری نپایید و حملات اتلتیکو دوباره شروع شد. از دقیقه ۷۵ به بعد هر دو طرف موقعیت های بیشتری خلق کردند که در میان آنها شوت مسی در دقیقه ۸۱ خطرناک ترین آنها بود.

بازی اتلتیکو در ده دقیقه پایانی تهاجمی تر شد و در مقابل بارسلونا با تعویض آخر و ورود یک بازیکن خط میانی به جای یک مهاجم ( پدرو رودریگز) سعی در حفظ نتیجه داشت. در نهایت بازی حساس دو تیم با نتیجه بدون گل به پایان رسید.

سابقه رویارویی دو باشگاه در سالهای اخیر

در تمام هفت مسابقه قبلی این دو باشگاه در چهارچوب لالیگا بارسلونا پیروز شده است. در دو سال گذشته "سوپر کاپ" تک مسابقه پایان فصل بین قهرمان لیگ برتر و قهرمان جام حذفی ، بین این دو باشگاه با نتیجه مساوی به پایان رسید. در سال ۲۰۱۲ نتیجه صفر بر صفر بود و در سال ۲۰۱۳ نتیجه یک بر یک بود.

در سه دیدار قبلی دو تیم در استادیوم آتلتیکو مادرید همواره بارسلونا این تیم را با نتیجه دو بر یک شکست داده بود. باشگاه آتلتیکو مادرید در این فصل در تمام سیزده مسابقه ای که در خانه انجام داده است پیروز شده بود.

و بالاخره این آمارها را نمی توان بدون اشاره به لئو مسی کامل کرد. ستاره آرژانتینی بارسلونا در چهارده مورد از مسابقات قبلی در مقابل آتلتیکو مادرید هفده گل وارد دروازده این تیم کرده بود.

نگاهی به لیگ برتر فوتبال اسپانیا در فصل جاری

سه باشگاه بارسلونا قهرمان فصل قبل لالیگا، اتلتیکو مادرید قهرمان جام حذفی فصل گذشته، و رئال مادرید نایب قهرمان لیگ ، از آغاز فصل جاری در جدول لیگ جایگاه‌های اول تا سوم را در اختیار داشتتند.

برخی از تحلیلگران فوتبال اروپا معتقدند که لیگ برتر اسپانیا به خاطر دو قطبی بودن، بسیار خسته کننده و قابل پیش بینی شده است. اما در دو سال اخیر پیوستن اتلتیکو به مدعیان قهرمانی یعنی بارسلونا و رئال مادرید تا حدی این شرایط را تغییر داده است.

در عین حال صدرنشینان لیگ برتر اسپانیا را می توان جزو موفق ترین باشگاه‌های اروپایی دانست چون از مجموع بازی‌های خود بیشترین امتیازها را کسب می کنند. به عنوان مثال در لیگ برتر انگلستان سه باشگاه صدر نشین از ۲۱ بازی حدود ۴۵ تا ۴۸ امتیاز کسب کرده اند. در صورتیکه صدرنشینان لیگ برتر اسپانیا از مجموع ۱۹ بازی حدود ۵۰ امتیاز دارند.

باشگاه بارسلونا این فصل را با مربی جدید خود خراردو مارتینو و خرید یک مهاجم جدید یعنی نیمار ستاره برزیلی فصل جدید را شروع کرد. لئو مسی در دو ماه گذشته به خاطر مصدومیت شدید دور از میدان بازی مشغول درمان بود. با وجود همه این تغییرات به نظر می رسد که بارسلونا توانسته است برتری و ویژگی های فوتبال خاص خود را حفظ کند.

اتلتیکو مادرید به قول مربی آرژانتینی خود دیه گو سیمیونه در برابر دو باشگاه حریف که متمول و مشهور هستند بر استحکام و یکپارچگی تیم ، قدرت بدنی و عطش بازیکنان برای نبرد و پیروزی تکیه کرده، این باشگاه بدون صرف هزینه زیاد دیه گو کوستا مهاجم برزیلی را به خدمت گرفته که در این فصل در غیاب مسی و دوشادوش کریستیانو رونالدو در صدر گلزن های لیگ اسپانیا است.

رئال مادرید فصل اخیر را با جایگزین کردن آنچلوتی مربی ایتالیایی به جای ژوزه مورینیو شروع کرد و با پرداخت ۱۰۰ میلیون یورو برای خرید گرت بیل از باشگاه انگلیسی تاتنهام یک بار دیگر قدرت مالی خود را نسان داد. با این همه به نظر می رسد که باشگاه رئال مادرید از یکپارچگی و هماهنگی که دو حریف خود تاکنون نشان داده اند ، برخوردار نیست.