چه کسی شایسته گرفتن توپ طلا است؟

Image caption از بین کریستیانو رونالدو، فرانک ریبری و لیونل مسی یک نفر به عنوان بازیکن برتر سال انتخاب خواهد شد

از بین سه نامزد نهایی توپ طلای سال ۲۰۱۳ یعنی کریستیانو رونالدو، لیونل مسی و فرانک ریبری یک نفر توپ طلا را به خانه خواهد برد. اما سوال اصلی اینجاست که کدام یک از این سه نفر شایسته دریافت توپ طلای سال ۲۰۱۳ است؟

کریستیانو رونالدو

سال ۲۰۱۳ پایان دوران سلطه رونالدو به عنوان گرانترین بازیکن سال بود؛ ولی آمار گلزنی او در سال گذشته نشان می‌دهد که احتمال اینکه او سال ۲۰۱۴ را با کسب توپ طلا آغاز کند، کم نیست.

ستاره پرتغالی باشگاه رئال مادرید در ۵۶ بازی برای باشگاه و تیم ملی کشور‌ش ۶۶ گل به ثمر رسانده که هشت هت تریک جزء این آمار است.

پیش از آنکه لیونل مسی مهاجم آرژاتینی بارسلونا چهار بار پشت سر هم برنده توپ طلای فیفا شود، کریستیانو رونالدو آخرین بازیکنی بود که در سال ۲۰۰۸ موفق به کسب این جایزه شد.

رونالدو در طول سال ۲۰۱۳ یکی از بهترین سال‌های فوتبالی خود را سپری کرد. او بیشترین شوت زده به داخل چهارچوب را در میان پنج لیگ اصلی اروپا، داشته است.

اما نکته اصلی در مورد عملکرد رونالدو در سال گذشته، تنها قدرت گلزنی نبوده، او در همین مدت ۱۵ پاس گل به هم تیمی‌هایش داده تا این نکته را به اثبات برساند که او علاوه بر گلزنی می‌تواند برای دیگر بازیکنان موقعیت گلزنی نیز بوجود بیاورد و این برای بازیکنی که معروف به خودخواهی و تک روی است، مسئله تحسین برانگیزی است.

کریستیانو رونالدو با وجود اینکه بازی‌های بیشتری را به نسبت دو نامزد دیگر انجام داده، البته در مقایسه با آنها کمترین پاس را به هم تیمی‌های خود داده است.

مصدومیت لیونل مسی در نوامبر ۲۰۱۳ که منجر به دوری دو ماهه او از میادین فوتبال شد، این فرصت را برای رونالدو فراهم آورد تا با نمایشی قابل توجه شانس خود را برای کسب توپ طلا بیش از پیش افزایش دهد.

پس از مصدومیت مسی در ماه نوامبر، رونالدو رکورد تعداد گل‌های زده او را در عرض یکسال در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا شکست، مهاجم رئال مادرید اولین بازیکن در تاریخ ۲۲ ساله این رقابت‌ها است که موفق زدن ۹ گل در مرحله گروهی می‌شود.

پیش از مصدومیت مسی در ماه نوامبر، سپ بلاتر رئیس فیفا در اظهار نظری گفت که شیوه بازی لیونل مسی را به کریستیانو رونالدو ترجیح می‌دهد و گفت "رونالدو بیشتر وقت خود را صرف آرایش موی‌اش می‌کند" و همین موضوع روی نحوه بازی او در داخل زمین تاثیر می‌گذارد.

رونالدو پس از صحبت‌های بلاتر و با توجه مصدومیت مسی در دو ماه پایانی سال ۲۰۱۳ عملکرد بی نظیری داشت، او بازی رفت و برگشت مرحله پلی آف مقابل سوئد با به ثمر رساندن ۴ گل یک تنه باعث صعود پرتغال به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل شد.

رونالدو با وجود تمامی نکات مثبت در یک سال گذشته، همراه با رئال مادرید تنها موفق به کسب سوپرجام اسپانیا شد چرا که این تیم در سال ۲۰۱۳ هم در لالیگا و هم در جام حذفی دوم شد.

فرانک ریبری

بایرن مونیخ با کسب ۵ جام در سال ۲۰۱۳ نام خود را به‌عنوان یکی از بهترین تیم‌ها در تاریخ فوتبال به ثبت رساند، حضور فرانک ریبری در ۵۲ بازی در سال گذشته نشان دهنده این است که بازیکن فرانسوی بایرن مونیخ نقش عمده‌ای در کسب این عناوین داشته است.

پیش از این ریبری گفته بود که نمی‌تواند از نظر تعداد گل‌های زده در هر بازی با رونالدو و مسی رقابت کند ولی آمار پاس گل او با ۱۸ پاس گل، سه پاس بیشتر از دو نامزد دیگر توپ طلای ۲۰۱۳ است، ریبری همچنین با ایجاد ۱۴۹ موقعیت گلزنی آمار قابل توجه‌ای نسبت به مسی و رونالدو دارد.

ریبری در سال گذشته، ۵۰ موقعیت گلزنی بیشتر از رونالدو روی دروازه حریفان ایجاد کرده، او همچنین ۲۶۱ ارسال را روی دروازه حریفان برای خط حمله بایرن مونیخ فرستاده است.

ستاره فرانسوی یکی از اجزای اصلی موتور خط حمله بایرن مونیخ بوده و ۱۸ گل برای این تیم به ثمر رسانده است. او پیش از تعطیلات زمستانی بوندس لیگا، به همراه بایرن رکورد شکست ناپذیری را در این رقابت‌ها را شکست و عدد ۴۱ بازی رساند.

ریبری همانند رونالدو نقش تعیین کننده‌ای در صعود تیم ملی فرانسه به جام جهانی برزیل داشت، او در پنج بازی ۴ گل برای تیم ملی فرانسه به ثمر رساند و در یک بازی تاریخی در پاریس، با پیروزی ۳ بر صفر مقابل اوکراین به جام جهانی ۲۰۱۴ صعود کرد.

در خارج زمین فوتبال فرانک ریبری اما روزهای خوبی را نداشته، او در ماه ژوئن سال ۲۰۱۳، به همراه کریم بنزما متهم به برقراری رابطه جنسی با روسپی زیر سن قانونی شد، قرار است دادگاه بررسی این اتهامات در امسال در فرانسه برگزار شود.

فرانک ریبری به‌عنوان بهترین بازیکن سال اروپا در فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۲ انتخاب شد.

لیونل مسی

لیونل مسی با وجود مصدومیت‌های مختلفی که در سال گذشته دچار آن شد توجه بسیاری را به خود جلب کرد. دارنده چهار توپ طلا به خاطر مصدومیت از ناحیه همسترینگ در دو ماه آخر ۲۰۱۳ از میادین فوتبال دور بود.

مسی به همراه بارسلونا برای بیست و دومین بار قهرمان لالیگا شد و مهاجم آرژانتینی بارسلونا در فصل گذشته ۴۶ گل به ثمر رساند.

او به اندازه ریبری در بایرن مونیخ نتوانست موفق به کسب جام شود ولی در این زمینه رکورد بهتری نسبت به رونالدو دارد. مسی در سال گذشته در ۱۹ بازی پشت سرهم موفق به گلزنی شد که رکوردی قابل توجه در لایگا محسوب می‌شود.

در یک سال گذشته، لیونل مسی علاوه بر مصدومیت در زندگی شخصی هم اوضاع بر وفق مراد او نبود. در ماه سپتامبر مسی و پدرش توسط دادگاهی در اسپانیا متهم به فرار مالیاتی شدند.

مسی همراه با تیم ملی آرژانتین به عنوان تیم اول منطقه آمریکای جنوبی به جام جهانی برزیل صعود کرد، او پس از لوئیز سوارز دومین گلزن منطقه آمریکای جنوبی بود.

برخی مسی را بهترین بازیکن تاریخ می‌دانند، بر اساس آمار دقت ضربات مهاجم بارسلونا در فصل گذشته ۶۰ درصد بوده و ۸۷ شوت به داخل چارچوب داشته است.

در سال گذشته، او در ۴۵ بازی ۴۲ گل به ثمر رسانده که آماری قابل تحسین برای ستاره آرژانتینی است، این آمار قابل توجه باعث می‌شود احتمال کسب توپ طلا توسط او برای پنجمین بار اتفاق دور از ذهنی به نظر نرسد.