انتقاد میشل پلاتینی از عدم اعطای توپ طلا به فرانک ریبری

حق نشر عکس AP
Image caption میشل پلاتینی و فرانک ریبری در مراسم اهدای جوایز جام باشگاه‌های جهان در مراکش

میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا معتقد است که فرانک ریبری برای دریافت توپ طلای ۲۰۱۳ فیفا شایسته تر از کریستیانو رونالدو بوده است. او خواسته که شیوه رای گیری برای تعیین بهترین بازیکن سال، به رویه سابق خود یعنی تحت نظارت نشریه فرانس فوتبال باز گردد.

پلاتینی گفته است که معیارها برای کسب این جایزه‌ها تغییر کرده و همین باعث ناکامی فرانک ریبری در کسب توپ طلای جهان شده است.

او در گفتگو با نشریه اکیپ فرانسه گفت: "من از اینکه ریبری به عنوان بازیکن برتر سال انتخاب نشد ناامید شدم."

پلاتینی با انتقاد از شیوه فعلی انتخاب بازیکن سال، پیش بینی کرده که در سال‌های آتی این جایزه تنها بین رونالدو و مسی دست به دست شود: "سال آینده دوباره مسی و رونالدو برای کسب جایزه بهترین بازیکن با هم رقابت خواهند کرد و در عرض چند سال ترکیب افرادی که این جایزه را به دست آورده‌اند به این شکل می‌شود؛ کریستیانو، مسی، مسی، کریستیانو."

رئیس یوفا گفته است: "بیش از ۵۰ سال است که جایزه توپ طلا بر اساس عملکرد بازیکنان در زمین بازی به بهترین بازیکن اهدا می‌شود ولی امروز بیشتر عملکرد کلی بازیکنان مد نظر قرار می‌گیرد و این مسئله مشکل اصلی این جایزه است."

میشل پلاتینی در فاصله سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ سه بار پشت سرهم موفق به کسب جایزه بهترین بازیکن سال شد.

فرانک ریبری به همراه بایرن مونیخ در فصل گذشته، پنج جام را کسب کرد. این ستاره فرانسوی یکی از اجزای اصلی حملات این تیم بوده و ۱۸ گل برای این تیم به ثمر رسانده است.

او پیش از تعطیلات زمستانی بوندس لیگا، به همراه بایرن مونیخ رکورد شکست ناپذیری را در این رقابت‌ها را به ۴۱ بازی رساند.

ریبری همچنین نقش تعیین کننده‌ای در صعود تیم ملی فرانسه به جام جهانی برزیل داشت، او در پنج بازی ۴ گل برای تیم ملی فرانسه به ثمر رساند و در یک بازی تاریخی در پاریس، با پیروزی ۳ بر صفر مقابل اوکراین به جام جهانی ۲۰۱۴ صعود کرد.

فرانک ریبری در فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۲ به عنوان بهترین بازیکن سال اروپا انتخاب شد.