برنی اکلستون، رییس مسابقات فرمول یک، به پرداخت رشوه متهم شد

حق نشر عکس d
Image caption برنی اکلستون می گوید که او قربانی حق‌السکوت شده است

دادگاهی در شهر مونیخ آلمان، برنی اکلستون، رئیس مسابقات اتوموبیل‌رانی فرمول یک را به پرداخت رشوه متهم کرده است.

آقای اکلستون متهم است که ۴۵ میلیون دلار به یک بانکدار آلمانی پرداخته است. این بانکدار پیشتر به جرم قبول رشوه به زندان محکوم شد و اکنون در حبس به سر می‌برد.

دادستانی آلمان ادعا کرده است که رشوه به این منظور پرداخت شده تا آقای اکلستون بتواند بخشی از سهام فرمول یک را به شرکت سهامداری مورد نظر خود منتقل کند.

او اقرار کرده است که به گرهارد گربیکوسکی پول پرداخت کرده اما انکار می کند که این پول رشوه بوده است. آقای اکلستون همچنین گفته است که او قربانی حق‌السکوت شده است.

پرونده شکایت از اکلستون توسط شرکت رسانه ای 'کانستنتین مدین' مطرح شد. این شرکت ادعا می کند که در سال ۲۰۰۶ فروش سهام فرمول یک از بانک بایرن لاندسبانک به شرکت خصوصی سی‌وی‌سی، منجر به ضررهای هنگفتی برای آنها شده است.

آقای اکلستون می گوید که این پول را پرداخت کرد زیرا آقای گریبکوسکی تهدید کرده بود که جزئیاتی نادرست در مورد تعهدات مالیاتی آقای اکلستون برملا کند.

گفته شده است که این "رشوه" بین ژوئیه ۲۰۰۶ تا دسامبر ۲۰۰۷ پرداخت شده است.

اما وکیل آقای اکلستون گفته است که پرداخت رشوه هیچوقت صورت نگرفته است.

دادگاه این دو را متهم کرده است که سهام فرمول یک را عمدا با ارزشی کمتر فروخته‌اند تا کنترل برگزاری مسابقات در دست آقای اکلستون باقی بماند.

دادگاه محاکمه آقای اکلستون احتمالا در اواخر آوریل برگزار می شود.

اکلستون، ۸۲ ساله حدود یک دهه است که ریاست فرمول یک را بر عهده داشته است.

روز پنجشنبه آقای اکلستون در گفتگویی با روزنامه هاندلسبات در آلمان گفت که می خواهد بی‌گناهی‌اش را ثابت کند و به همین دلیل حاضر نشده است خارج از دادگاه با پرداخت پول به کانستنتین مدین و بایرن لاندسبانک پرونده را حل و فصل کند.

آقای اکلستون افزود حتی آقای گریبکوسکی قصد داشت کاری کند که روند تحقیقات مالیاتی در مورد او آغاز شود، باز هم بهتر بود به او (گریبکوسکی) پولی پرداخت نمی‌کرد.