گرمای طاقت فرسا در اولین گرند‌اسلم فصل

حق نشر عکس Reuters
Image caption فرانک دانسویچ که دچار گرمازدگی شده بود از کیسه یخ برای پایین آوردن دمای بدنش استفاده می‌کند

اعلام شرایط ویژه در ملبورن

اولین گرند‌اسلم این فصل تنیس جهان تقریبا به نیمه راه رسیده و به جای این که بازیکنان و تماشاگران از گرمای مسابقات لذت ببرند، از گرمای بیش از حد هوا "نیمه جان" شده‌اند. دو سه روزی است که هوای ملبورن بالای ۴۰ درجه سانتیگراد است و سازمان هواشناسی استرالیا نیز از ادامه روزهای داغ، خبر داده است. مسئولان برگزاری بازی‌ها ابتدا نسبت به این موضوع بی‌تفاوت بودند، اما وقتی یکی از بازیکنان و یک توپ جمع‌کن به دلیل گرما از حال رفتند، شرایط فرق کرد. به دنبال غش کردن فرانک دانسویچ، تنیس‌باز کانادایی بود که مسئولان سرانجام دست از مقاومت برداشتند. با اعلام "سیاست گرمای غیرعادی" که تنها در قوانین اوپن استرالیا وجود دارد، بازی‌هایی که در حال برگزاری بود تنها تا آخر همان سِت ادامه یافت و سایر رقابت‌های هوای آزاد نیز به بعد از ساعت شش به وقت محلی موکول شد. هرچند برنامه مسابقات دو ورزشگاه آرتور اَش و هیزنس که سقف متحرک دارند، سر جای خودش باقی ماند.

بازیکنان شاکی از گرما

حق نشر عکس Reuters
Image caption کامیلا جورجی، ماریا شاراپووا، که نیشیکوری، الیزه کورنه در حال استفاده از کمپرس یخ برای نجات از دمای بالای ۴۰ درجه

اما بازیکنان که قربانیان اصلی این شرایط هستند، نیز بیکار ننشستند، هم در مصاحبه‌ها اعتراض خودشان را نشان دادند و هم در حساب‌های توئتیر خود، علاوه بر انتشار عکس‌هایی "خیسِ عرق" به شکایت از شرایط پرداختند. نواک جوکوویچ، مرد شماره دو تنیس جهان و مدافع عنوان قهرمانی به همراه پاتریک رافتر، تنیس‌باز نامداری که پس از مدت‌ها دوباره به مسابقات بازگشته، عکس گرفت و نوشت: "در حالی که همه چیز این‌جا در حال سوختن است، من و پاتریک یک سرپناه پیدا کردیم تا به خودمان کِرِم ضد آفتاب بزنیم. مردم مراقب خودتان باشید!" کارولین ووزنیاکی، زن شماره یک پیشین جهان نیز گفت: " آب داخل بطری که کنار زمین گذاشته بودم در حال جوش آمدن بود و پلاستیک آن هم تغییر شکل داد." آنا ایوانوویچ، نفر ۱۴ زنان جهان نیز در توئیتر خود نوشت: "از یک تمرین در هوای بالای چهل درجه جان سالم بدر بردم." حتی اندی ماری نیز که به خاطر تطبیق بهتر با شرایط آب و هوایی استرالیا تمرینات پیش فصل‌اش را در فلوریدای آمریکا انجام داد، حتی برای گرفتن جایزه ورزشکار سال بی بی سی هم به لندن نیامد، از شرایط شاکی است: "بازیکنان بیهوش می‌شوند، توپ‌جمع‌کن‌ها بیهوش می‌شوند، تماشاگران بیهوش می‌شوند و این اصلا خوب نیست."

نیمرو کنار زمین

اما احتمالا جالب‌ترین واکنش نسبت به گرما را جو ویلفرد سونگا، تنیس‌باز شماره ۱۰ جهان داشت که گفت: "هوای ملبورن به قدری گرم است که می‌شود در هوای آزاد و بدون آتش نیمرو درست کرد!" یک عکاس فرانسوی هم کنار زمین دو تخم مرغ داخل ماهی‌تابه انداخت، تا نشان دهد او چندان هم بی ربط نمی‌گوید. سونگا نیز که پس از بردن توماز بلوچی زیر سقف ورزشگاه هیزنس خوشحال به نظر می‌رسید، پس از دیدن عکس هم‌وطن‌اش روی حساب توئیتر خود نوشت: "رفیق، می‌شه من هم یه استیک سفارش بدم!"

حذف دل‌پوترو

اما گذشته از گرمی هوا، شگفتی بزرگ مسابقات امسال حذف خوان مارتین دل‌پوترو، تنیس‌باز نامدار آرژانتینی در دور دوم اوپن استرالیا بود. قهرمان پیشین اوپن آمریکا با نتایج ۴-۶, ۶-۳, ۵-۷, ۶-۴, ۷-۵ به روبرتو باتیستا باخت و حذف شد. گرچه این بازی ۳ ساعت و ۵۳ دقیقه طول کشید، اما دمای ۲۷ درجه هوا، شرایط را قابل قبول نگه داشت. دل‌پوترو نیز پس از بازی بجای بهانه گرفتن به تمجید از حریف اسپانیایی‌اش پرداخت: "به نظرم در نزدیک به چهار ساعتی که در زمین بودیم، بازی خوبی کردیم. اما در تمام لحظات مهم بازی... او ضرباتی باورنکردنی زد." این هفتمین مسابقه باتیستا مقابل یکی از ده مرد برتر جهان بود که توانست برای اولین بار پیروز شود. دل‌پوترو که سال ۲۰۰۹ قهرمان اوپن آمریکا شد، رقابت‌های امسال را نیز خوب شروع کرده بود. او چندی پیش در مسابقات سیدنی که حکم رقابت‌های دستگرمی اوپن استرالیا را دارد، با پیروزی مقابل برنارد تومیچ قهرمان شد. همچنین در آخرین مسابقه‌ای که جمعه ۱۷ ژانویه برگزار شد، نواک جوکوویچ توانست در سه ست پیاپی و با نتایج ۳-۶، ۶-۳ و ۵-۷ بر دنیس ایستومین غلبه کند.