شگفتی بزرگ در اوپن استرالیا؛ سرنا ویلیامز حذف شد

حق نشر عکس Getty
Image caption سرنا ویلیامز قهرمان پنج دوره مسابقات اوپن استرالیا است

سرنا ویلیامز قهرمان پنج دوره مسابقات تنیس اوپن استرالیا با شکست مقابل آنا ایوانوویچ در دور چهارم از این رقابت‌ها کنار رفت و به این ترتیب، بزرگ‌ترین شگفتی این مسابقات تا امروز رقم خورد.

ایوانوویچ که در چهار مسابقه قبلی خود با سرنا ویلیامز حتی یک سِت هم نگرفته بود، در حالی مقابل نفر یک زنان جهان ایستاد که ویلیامز ۲۵ مسابقه قبلی خود را با پیروزی پشت سر گذاشته بود. ویلیامز این بازی را خوب شروع کرد و سِت اول را هم برد، اما این حریف ۲۶ ساله‌اش بود که در ادامه بهتر کار کرد و توانست مسابقه را با نتایج ۶-۴، ۳-۶ و ۲-۶ ببرد.

با این باخت امیدهای ویلیامز برای قرار گرفتن در کنار کریس اِوِرت و مارتینا ناوراتیلوا که ۱۸ گرند‌اسلم در اختیار دارند، از بین رفت.

ویلیامز همچنین با شکست مقابل ایوانوویچ، نتوانست به وعده مربی‌اش، پاتریک موراتوگولو، عمل کند و برنده هر چهار گرند‌اسلم امسال شود؛ کاری که اشتفی گراف، همسر آندره آغاسی و دارنده ۲۲ گرند اسلم در سال ۱۹۸۸ کرد. باخت ویلیامز نه تنها ایوانوویچ را خوشحال کرد، بلکه شانس ویکتوریا آزارنکا و لی نا را نیز برای قهرمانی در اولین گرند‌اسلم فصل را تاحد زیادی بالاتر برد.

ویلیامز ۳۱ ساله پس از بازی دلیل اصلی باخت‌ را کمر آسیب دیده‌اش دانست، مصدومیتی که به گفته او نزدیک بود منجر به کنار کشیدن‌اش در مسابقه دور سوم جلوی دانیلا هانچوا نیز شود:

"یک قدم مانده بود که کنار بکشم. من یک جنگجوی تمام عیار هستم. در این مسابقه هم اشتباهات زیادی داشتم. ضرباتی را خراب کردم که معمولا نمی کنم. سال‌ها بود که این گونه ضربات را خراب نمی‌کردم."

حق نشر عکس Getty
Image caption ایوانوویچ باید با بوچین بوچارد تنیس باز نوزده ساله کانادایی روبرو شود.

ویلیامز که قهرمان پنج دوره اوپن استرالیا است، سال گذشته نیز با مصدومیت قوزک پایش مشکل داشت و سرانجام نیز در مرحله یک چهارم نهایی حذف شد.

این تنیس‌باز آمریکایی که آخرین بار در سال ۲۰۱۰ در ملبورن پارک قهرمان شده، سال گذشته عالی کار کرد. او پارسال در ۱۱ تورنمنت شمال اوپن فرانسه و آمریکا قهرمان شد.

ویلیامز گفت:«باختم، ولی مسئله‌ای نیست. مهم این است که می‌دانم خیلی بهتر از آن‌چه امروز انجام دادم، بازی کنم، برای همین هم ناامید نیستم. مطمئن هستم که سطح بازی‌ام ۱۰ برابر بهتر از چیزی است که امروز نشان دادم.»

بهترین نمایش ایوانوویچ در اوپن استرالیا به سال ۲۰۰۸ باز‌می‌گردد که تا فینال این تورنمت بالا رفت؛ همان سالی که قهرمان اوپن فرانسه شد و در صدر رده‌بندی جهانی نیز جای گرفت.

این پیروزی بدون شک بهترین برد ایوانوویچ در یک گرند‌اسلم پس از قهرمانی‌اش در فرانسه بود.

ایوانوویچ پس از پیروزی مقابل ویلیامز گفت:"به خودم باور داشتم. امروز یک جور خاصی اعتماد به نفس‌ام بالا رفته بود. یک‌سری کارها را خیلی خوب انجام دادم و تا آخر مسابقه او را زیر فشار نگه داشتم."

او در مرحله بعدی باید با یوجین بوچارد، تنیس‌باز ۱۹ ساله کانادایی بازی کند. اما در دیگر دیدار مهم این روز تنیس زنان، لی نا، بخت شماره چهار قهرمانی توانست در یک بازی آسان حریف روس‌اش، اِکاترینا ماکارووا را با نتایج ۲-۶ و ۰-۶ شکست دهد.

در بخش مردان نیز، نواک جوکوویچ مرد شماره ۲ تنیس جهان و مدافع چهار دوره قهرمانی اوپن استرالیا به یک پیروزی آسان دست یافت.

جوکوویچ توانست فابیو فونینی را با نتایج ۳-۶، ۰-۶ و ۲-۶ شکست دهد و به مرحله یکچهارم نهایی برسد. این تنیس‌باز ایتالیایی دوست قدیمی «نوله» بود و رفاقت این دو به دوران نوجوانی‌شان باز می‌گردد.

جوکوویچ پس از پیروزی‌اش گفت:"می‌دانستم این پسر خیلی سریع است و اگر تمرکز کافی داشته باشد، می‌تواند هر حریفی را روی هر زمینی به دردسر بیاندازد. به همین دلیل هم اصلا او را دست کم نگرفتم و در حالی به زمین رفتم که برای هر چیزی آماده بودم."

در دیگر مسابقات مهم دور چهارم مردان نیز امروز داوید فرر، بخت ۳ قهرمانی توانست در یک مسابقه سخت با نتیجه ۷-۶، ۵-۷، ۲-۶ و ۱-۶ بر فلورین مه‌یر غلبه کند. توماس بردیچ نیز در سه سِت پیاپی و با نتایج ۲-۶، ۲-۶ و ۳-۶ کوین اندرسون را برد.