نادال-فدرر، تکرار کلاسیک‌ترین مسابقه دهه‌ی اخیر

حق نشر عکس s
Image caption این سی و سومین بار است که رافائل نادال در مقابل راجر فدرر قرار می گیرد

به همان اندازه که گرمای هوا در هفته دوم اوپن استرالیا کم‌تر شد، گرمای رقابت‌ها بالاتر رفت. ابتدا سره‌نا ویلیامز و ماریا شاراپووا حذف شدند و به دنبال آن نواک جوکوویچ و ویکتوریا آزارنکا، مدافعین عنوان قهرمانی راهی خانه شدند. اما حالا باید منتظر «کلاسیک‌ترین» دیدار یک دهه اخیر تنیس جهان در نیمه‌نهایی باشیم: رافائل نادال در مقابل راجر فدرر.

نادال با دستی مجروح توانست گریگور دیمیتروف، که به اعتقاد بسیاری فدررِ آینده تنیس است را به سختی و با نتیجه ۱-۳ شکست دهد. فدرر نیز که به نظر می‌رسد با نمایش لرزان پارسال کیلومترها فاصله دارد، در دیگر دیدار مرحله یکچهارم‌ نهایی توانست اندی ماری را ۱-۳ ببرد. برنده چهار دوره اوپن استرالیا حالا در دو بازی پشت سر هم دو بازیکن جزو ۱۰ نفر اول را شکست داده ، کاری که فصل پیش در طول یک سال موفق به انجام آن شد.

حالا می‌توان نتیجه کارهای استفان ادبرگ، مربی فدرر را در زمین بهتر دید. بازی این ستاره سوئیسی تهاجمی‌تر شده، بیش‌تر روی تور می‌آید و در نتیجه روی رالی‌هایش هم کنترل بهتری دارد. فدرر تنها دو روز پس از نمایشی تهاجمی جلوی جو ویلفرد سونگا، مقابل قهرمان ویمبلدون هم با همان جرات و جسارت حمله کرد. این تنیس‌باز سوئیسی جلوی ماری ۴۹ حضور موفق جلوی تور داشت. فدرر در سرویس‌هایش نیز مثل دوران اوج بود. او که بیش‌تر از این‌که «محکم» سرویس بزند، «دقیق» سرویس می‌زند، جلوی حریف بریتانیایی‌اش ۷۷ گیم از ۷۹ گیمی که سرویس زد را برد. دارنده ۱۷ گرند‌اسلم به این ترتیب با یازدهمین حضور متوالی‌اش در نیمه‌نهایی اوپن استرالیا به همه نشان داد هنوز تمام نشده.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ستانیسلاو واورینکا توانست به حکومت سه ساله نواک جوکوویچ در ملبورن پارک پایان دهد

نادال نیز که فصل گذشته یکی از بهترین ‌سال‌های دوران حرفه‌ایش را پشت سر گذاشت، برای کسب چهاردهمین گرند‌اسلم‌اش خیز برداشته. گذشته از تمام مهارت‌های فنی، مهم‌ترین سلاح نادل، مثل گذشته سخت‌کوشی‌اش است. تنیس بازی که «تاول‌های دردناک» دست ‌چپ‌اش موجب شد، در بازی با دیمیتروف سرعت سرویس‌هایش ده درصد آرام‌تر شود، اما بازهم آن‌قدر خوب بود که جوان اول تنیس جهان را شکست دهد.

حالا فدرر باید در دیداری که شاید بتوان گفت از فینال هم مهم‌تر است، برای سی و سومین بار جلوی نادالی بایستد، که حالا برترین تنیس‌باز جهان است. آخرین باری که این دو نفر در یک گرند‌اسلم باهم بازی کردند، سال ۲۰۱۲ در ملبورن پارک بود. نادال آن بازی را برد و در فینال جلوی جوکوویچ ایستاد تا طولانی‌ترین فینال یک گرند‌اسلم در تاریخ را برگزار کند. هرچند که پس از مسابقه‌ای که سه ساعت و پنجاه و سه دقیقه طول کشید، این جوکوویچ بود که برنده از زمین بیرون آمد.

واورینکا اولین فینالیست مردان

استانیسلاو واورینکا که توانست به حکومت سه ساله نواک جوکوویچ در ملبورن پارک پایان دهد، با پیروزی جلوی توماس بردیچ از جمهوری چک برای اولین بار حضور در فینال یک گرند‌اسلم را تجربه می‌کند. این تنیس‌باز سوئیسی با نتایج ۳-۶، ۷-۶، ۶-۷ و ۶-۷ حریف‌اش را شکست داد. واورینکا که فصل گذشته برای اولین بار توانست با حضور درمسترز آخر فصل در لندن جایگاه خودش را بین بزرگان تنیس تثبیت کند، حالا اعتماد به نفس کافی برای ایستادن جلوی هر حریفی را دارد. واورینکا که پس از پیروزی در این مسابقه نمی‌توانست خوشحالی‌اش را پنهان کند، به جیم کوریر (تنیس‌باز نامدار بازنشسته) که برای مصاحبه با او داخل زمین رفته بود، گفت:«فوق‌العاده است. خیلی خوشحالم که اولین فینالم (در یک گرند‌اسلم) این‌جا است. برای پیروزی در این تورنمنت هر روز کار کردم. انتظار نداشتم به فینال یک گرند‌اسلم برسم، اما خب این اتفاق امشب و این‌جا افتاد.»

لی نا – سیبولکووا در فینال زنان

حق نشر عکس Getty
Image caption دومینکا سیبولکووا اولین بازیکن اسلواک است که به فینال اوپن استرالیا رسیده است

در بازی نخست مرحله نیمه‌نهایی بخش زنان اوپن استرالیا، لی نا توانست در مسابقه‌ای یک طرفه یوجین بوشار کانادایی را با نتایج ۲-۶ و ۴-۶ شکست دهد. لی نای ۳۰ ساله که قهرمانی اوپن فرانسه در سال ۲۰۱۱ را در کارنامه دارد، علاوه بر تجربه ‎‌بالایش، حریف را مقهور سرعت و ضربات لب‌ خط خود کرد. بوشار۱۹ ساله پدیده مسابقات امسال بود. این تنیس‌باز کانادایی با این که نفر ۳۱ رده‌بندی جهانی است در بازی قبلی‌اش توانسته بود آنا ایوانوویچی، را حذف کند که با پیروزی مقابل سره‌نا ویلیامز (نفر اول تنیس زنان جهان) به یکچهارم نهایی رسیده بود. ولی در بازی نیمه نهایی بوشار هم نتوانست حریف نفر چهارم رده‌بندی جهانی شود. لی نا در رقابت‌های امسال در زمانی مناسبی به اوج رسیده است. او که خیلی راحت در مسابقه نیمه‌نهایی برنده شد، در مرحله یکچهارم نهایی در حالی فلاویا پنه‌تا از ایتالیا را تنها طی ۶۷ دقیقه برد که در بازی قبلی جلوی اِکاترینا ماکاروا نیز در کم‌تر از یک ساعت به پیروزی رسید.

در دیگر بازی مرحله نیمه‌نهایی زنان هم بازی دومینکا سیبولکووا به آسانی توانست آگنیژکا رادوانسکا را شکست دهد. این تنیس‌باز اسلواک با نتایج ۱-۶ و ۲-۶ توانست بر حریف لهستانی‌اش غلبه کند. رادوانسکا با این که پیش از دیدر نیمه‌نهایی توانسته بود ویکتوریا آزارنکا، مدافع دو دوره قهرمانی اوپن استرالیا را شکست دهد و با این که در رقابت‌های رودررو ۱-۵ از حریف ۲۴ ساله‌اش جلو بود، اما به راحتی جلوی سیبولکووا شکست خورد تا یک تنیس‌باز نسبتاً گمنام به فینال اوپن استرالیا برسد.