رقابت نادال و واورینکا در فینال اوپن استرالیا

حق نشر عکس Reuters

هفت سال پیش و در دور سوم اوپن استرالیای ۲۰۰۷ رافائل نادال ۲۰ ساله جلوی استانیسلاس واورینکا ایستاد، تا اولین دیدار از دوازده مسابقه این دو نفر در ورزشگاه "راد لیور" شکل بگیرد. آن روزها نادال ستاره‌ای بود که به نسبت سنش خیلی زود به اوج رسیده بود و واورینکا هم تازه داشت در تنیس جهان سری بین سرها در می‌آورد.

این دو تنیس‌باز باید در همان ورزشگاه و در فینال اولین گرند‌اسلم فصل باهم بازی کنند. حالا نادال مرد شماره یک تنیس جهان و یکی از بزرگ‌ترین تنیس‌بازان تاریخ است و واورینکا هم توانسته پس از سال‌ها از زیر سایه راجر فدرر بزرگ بیرون بیاید و تبدیل به برترین تنیس‌باز سوئیس شود.

این مسابقه بدون شک بزرگ‌ترین نبرد زندگی واورینکا است. ولی این تنیس‌باز ۲۸ ساله نشان داده که این روزها علاوه بر تمام مهارت‌های تنیسی، "غول‌کُشی" را هم خوب یاد گرفته؛ او در مرحله یک چهارم نهایی توانست نواک جوکوویچ، مدافع سه دوره قهرمانی اوپن استرالیا، را حذف کند.

او در فینال باید با نادالی بازی کند که پیش از این دوازده بار جلویش ایستاده و هر دوازده بار هم باخته است: "بارها با نادال بازی کرده‌ام و بارها هم باخته‌ام، ولی نمی‌‌خواهم بازهم این داستان تکرار شود. می‌دانم چه کار باید بکنم. می‌دانم که مجبورم تهاجمی بازی کنم، خیلی خوب سرویس بزنم و دائم او را زیر فشار قرار دهم."

"من دراوج دوران حرفه‌ای خود هستم. سال قبل فکر می‌کردم، بهتر بازی می‌کنم ولی گذشته از آن پارسال با فشار روانی بازی هم بهتر توانستم کنار بیایم. حالا پخته‌تر شده‌ام. بیست و هشت سالم هست و ده سالی می‌شود که در تورهای مختلف بازی می‌کنم. به نظرم حالا وقت‌ش است که بهترین تنیسم را بازی کنم."

تنیس‌باز چپ‌دست

حق نشر عکس aussieopensite

واورینکا سال‌ها بود که تا مراحل میانی تورنمنت‌ها بالا می‌آمد و آن‌جا به یکی از بزرگان می‌باخت و حذف می‌شد، ولی از آوریل گذشته و با استخدام مگنوس نورمن، به عنوان مربی‌اش پوست انداخت.

او حتی به دیدار نهایی مسترز مادرید هم رسید، هرچند که در فینال به نادال باخت. واورینکا این روزها آن‌قدر خوب کار می‌کند که توجه پیت سمپراس، دارنده ۱۴ گرند‌اسلم را هم جلب کرده: "حالا مطمئن‌تر شده و بیش‌تر خودش را نشان می‌دهد. او تجربه زیادی در چنین موقعیتی ندارد، اما دارد از در وارد می‌شود."

واورینکا که برای اولین بار به فینال یک گرند‌اسلم رسیده، امیدوار است تا پس از مسابقه روز یکشنبه تبدیل به اولین بازیکن پس از مایکل استیچ در ویمبلدون ۱۹۹۱ شود که با بردن بخت اول و دوم بازی‌ها، قهرمان می‌شود.

اتفاقی که راجر فدرر، رفیق قدیمی‌اش هم امیدوار است، بیفتد: "امیدوارم او برنده شود و بتواند تمام توانایی‌هایش را نشان دهد. هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم او نمی‌تواند رافا را ببرد. استَن در اولین فینال گرند‌اسلم زندگی‌اش است و این او را غیر قابل پیشبینی می‌کند و او هم از این امتیاز استفاده خواهد کرد."

ولی در آن‌سوی تور رافائل نادال هم به دنبال تاریخ‌سازی است. این اسپانیایی ۲۷ ساله که به خاطر مصدومیت زانو، رقابت‌های پارسال را از تلویزیون خانه‌اش در مایورکا دید، امسال می‌خواهد با کسب چهاردهمین گرند‌اسلم در کنار پیت سمپراس بایستد. او همچنین در صورت قهرمانی پس از راد لِیوِر و روی امرسون، تبدیل به سومین تنیس‌‌باز تاریخ خواهد شد که هر چهار گرند‌اسلم را دست‌کم دوبار برده است.

نادال هم می‌گوید برای قهرمانی در گرند‌اسلمی که به نسبت بقیه "کمتر" دوستش دارد، حسابی آماده است.

او یک بار در سال ۲۰۰۹ قهرمان اوپن استرالیا شده، اما مصدومیت‌هایی که در حین و یا قبل از اولین گرند‌اسلم سال همواره برایش رخ داده، مانع از تکرار این افتخار تا امروز شده است.

این تنیس‌باز چپ دست که سال گذشته قهرمان اوپن فرانسه و آمریکا شد، اکنون با تمام وجود به دنبال قهرمانی در استرلیا است: "بعد از این که سال گذشته این مسابقات را از دست دادم، حالا از این که به ورزشگاه راد لیور باز‌می‌گردم و می‌توانم در فینال بازی کنم حس خیلی خیلی خوبی دارم."

نادال که واورینکا را از دوران نوجوانی و زمانی که در تورنمنت‌های مختلف اروپایی بازی می‌کرد می‌شناسد، همچنین گفت: "او دوست خوبی است، یک بچه حسابی. خیلی خوشحالم که به فینال رسیده، چون لیاقت‌ش را داشت. می‌دانم که مسابقه خیلی خیلی سختی خواهد شد."

گرچه تاول دست چپ نادال کماکان او را اذیت می‌کند و با این که او دو مسابقه سخت و فرساینده را جلوی نیشیکوری و دیمیتروف پشت سر گذاشت، اما برد آسان جلوی فدرر به نادال کمک خواهد کرد تا با انرژی کافی در فینال بازی کند.

با توجه به این که واورینکا هم مثل فدرر با یک دست بک‌هند‌ می‌زند، به نظر می‌رسد که نادال تاکتیک مسابقه نیمه‌نهایی را بازهم تکرار کند: فورهندهای پیچ‌دار بلند و سرویس‌های کات‌دار روی بک‌هند حریف. اما بک‌هند‌های واورینکا به مراتب قدرتمند‌تر از فدرر است و باید دید این تاکتیک در فینال چقدر جواب می‌دهد.

آخرین باری که این دو تنیس‌باز باهم بازی کردند، اواخر سال گذشته میلادی و در مسترز آخر فصل در لندن بود که نادال آن بازی را در دو سِت پیاپی و طی دو ساعت و سیزده دقیقه برد.

اما نادال بهتر از هر‌کسی می‌داند با این که زمان زیادی از آن مسابقه نگذشته، ولی پیشرفت واورینکا در این مدت کوتاه حیرت‌انگیز بوده: "او بهتر از هر زمانی بازی می‌کند. مسئله این نیست که او می‌تواند یکی دو نفر را ببرد، بلکه در حال حاضر او قادر است هر‌کسی را شکست دهد. من مطمئنم که اگر بهترین بازی‌ام را نکنم، در سه سِت متوالی کارم را ساخته."