هفته استعفاها در فوتبال ایران

حق نشر عکس MEHR

فوتبال ایران در هفته گذشته شاهد اتفاقات گوناگونی بود. استعفای مدیرعامل پرسپولیس و مربیان تراکتورسازی تبریز و مس کرمان نمونه‌ای از این اتفاقات است.

محمد رویانیان نزدیک به سه سال مدیریت تیم پرطرفدار پایتخت را به عهده داشت. رویانیان در این مدت با تزریق پول‌های گزاف و هنگفت و برنامه‌ریزی‌های بلند مدت و تا حدودی جاه طلبانه قصد داشت پرسپولیس را به باشگاهی چون یکی از باشگاه‌های حرفه‌ای در فوتبال اروپا تبدیل کند.

رویانیان باید می‌دانست که ثبات مدیریتی مهمتریت فاکتور رسیدن به چنین جایگاهی در فوتبال است که متاسفانه در فوتبال ایران به هیچ عنوان رعایت نمی شود.

او برای بیشتر فوتبال دوستان غریبه‌ای بیش نبود که حتی نام پیشکسوتان فوتبال ایران را نیز به درستی نمی دانست. اما بدون شک او در این مدت کارهای ارزشمندی نیز برای پرسپولیس انجام داده است.

تامین هزینه‌های سرسام آور باشگاه بزرگی مانند پرسپولیس، استخدام بازیکنان و مربیان برتر فوتبال ایران، ارتباط با باشگاه‌های بزرگ اروپا و دعوت از آنان نمونه‌ای از کارهای رویانیان در این سه سال است.

نباید فراموش کنیم که پرسپولیس و استقلال از سازمان‌های وابسته به وزارت ورزش هستند و در واقع دولت مالک این دو باشگاه به شمار می‌رود. با تغییر و تحولات دولت احتمال جابجایی مدیران این دو باشگاه نیز وجود دارد.

بنابراین برنامه ریزی برای اهداف بلند مدت در این دو باشگاه بی معنی است. با این وجود تا زمانی که این دو باشگاه تحت نظارت وزارت ورزش اداره می‌شوند باید منتظر چنین اتفاقاتی باشیم.

موضوع دیگر در این هفته استعفا چند باره مجید جلالی بودکه سرانجام توسط مدیران باشگاه تراکتورسازی نیز مورد قبول قرار گرفت.

جلالی در متن استعفا خود به نکته جالبی اشاره کرد. او معتقد بود که درشرایط فعلی نمی تواند از لحاظ فنی هیچ کمکی به تیم تراکتور کند.

اعتقاد دارم که در شرایط امروز فوتبال ایران بیشتر مربیان حال حاضرلیگ شرایطی مشابه آقای جلالی دارند. مسائل و مشکلات حاشیه‌ای پیرامون باشگاه‌های فوتبال ایران توان فنی تیم‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

ثبات و آرامش مهمترین فاکتور موفقیت تیم فوتبال است. اگرباشگاهی نتواند چنین خصوصیاتی را در تیم خود ایجاد کند با داشتن بهترین و بزرگترین بازیکنان نیز نمی تواند به نتایج خوبی دست پیدا کند.

پرسپولیس سال گذشته و تراکتور فعلی نمونه‌ای بارز از این تیم‌ها هستند. در مقابل استقلال با از دست دادن بهتربن بازیکنانش و مشکلات فراوان اقتصادی و کمبودهای فنی توانسته این آرامش و ثبات را در تیمش برقرارکند و در نهایت نیز در صدر جدول لیگ قرار گیرد.

موضوعی دیگر که در هفته گذشته در صدر اخبار قرارگرفته کناره گیری پرویز مظلومی از مس کرمان است. مس در سال جاری با مجتبی تقوی، محمود یاوری و پرویز مظلومی نتوانست به نتایج خوبی دست پیدا کند.

درنهایت لوکا بوناچیچ مربیگری این تیم را به عهده گرفته است.

در این بین سوالی که تا حدودی زیادی برایم بی جواب مانده است قبول مربیگری مس توسط آقای مظلومی بود. با توجه به اینکه تجربه شاگردی آقای مظلومی را داشتم و از توانایی های فنی این مربی نیز به خوبی آگاهی دارم اما معتقدم که آقای مظلومی در سال گذشته و امسال در انتخاب تیم‌های خود تا حدودی عجله به خرج دادند.

تیم‌های آلومینیوم هرمزگان و مس کرمان هر دو در شرایط بسیار بدی به سر می بردند و قبول مربیگری این دو تیم ریسک بسیار زیادی داشت. اما آقای مظلومی بدون در نظر گرفتن این مشکلات کارنامه مربیگری خود را زیرسوال بردند.

باید به نمونه ای از این اتفاقات در فوتبال جزیره اشاره کنم. در فصل ۲۰۰۹ و هجده هفته مانده به پایان لیگ برتر نیوکاسل در خطر سقوط قرار داشت. مدیریت باشگاه از تری ونه بلز سرمربی سابق تیم ملی انگلیس و استرالیا دعوت به همکاری کرد.

ونه بلز از باشگاه نیوکاسل برای قبول این مسئولیت دو هفته فرصت خواست. درنهایت ونه بلزبا بررسی تمامی جوانب و بازی‌های پیش روی این تیم، پیشنهاد مربی‌گری را رد کرد.

او اعتقاد داشت که نمی‌تواند این تیم را از خطر سقوط نجات دهد. در پایان فصل همانطوری که این مربی بزرگ حدس زده بود نیوکاسل با آلن شیرر به یک دسته پایین تر سقوط کرد. پرویز مظلومی پس از جدایی از استقلال کارنامه درخشان مربیگری خود را تا حدود زیادی زیرسوال برده است.

نگاهی به بازیهای حساس این هفته لیگ برتر

استقلال – ذوب آهن

حق نشر عکس isna

استقلال یک شنبه در تهران به دیدار ذوب آهن می رود. آبی پوشان موفق شدند سه شنبه گذشته در بازی‌های حذفی ذوب اهن را در اصفهان شکست دهند. استقلال به خوبی از توانایی بازیکنانش حداکثر استفاده را می‌کند.

در فوتبال ایران کمتر تیمی توانایی حفظ توپ را دارد بازی فیزیکی و درگیرانه می تواند موجب برتری هر تیمی در لیگ فوتبال ایران شود. استقلال با وجود بازیکنانی مانند تیموریان، ساموئل، عمران زاده، نوری، صادقی، قاضی و اکبرپور که دربازی فیزیکی تبحر دارند توانسته کمبودهای فنی و تاکتیکی خود را پوشش دهد.

در فوتبال روز دنیا سیستم دفاعی منظم از مهمترین ابزار موفقیت یک تیم است. مربیان استقلال به خوبی از این موضوع اطلاع دارند و سعی می‌کنند تا با اتخاذ سیستمی کاملا تدافعی ابتدا دروازه خود را بسته نگه دارند و در موقعیتی مناسب دروازه حریفان را باز کنند.

تمامی بازیکنان استقلال از وظیفه خود در زمانی که صاحب توپ نیستند آگاهی دارند و کمتر به تیم‌های مقابل اجازه خودنمایی می‌دهند. با وجود رحمتی درون دروازه اشتباه احتمالی مدافعین استقلال نیز جبران می شود.

این ویژگی‌ها باعث شده است تا استقلال در ده بازی گذشته تنها یک گل دریافت کند. ذوب آهن در بازی حذفی سعی داشت تا با سیستم ۳-۳-۴ و حفظ توپ استقلال را تحت فشار قرار دهد. سینا عشوری در میانه میدان نقش بازیکن درگیرشونده را به عهده داشت.

این بازیکن روز خوبی را پشت سرگذاشت اما به تنهایی توان مقابله با تیموریان و هافبک‌های قدرتمند استقلال را نداشت. ایمانی و حدادی فر دو هافبک دیگر ذوب آهن کمتر توانستند درجریان بازی صاحب توپ شوند.

آقای تقوی مربی ذوب آهن سعی می‌کند تا در این بازی نیز با میلاد غریبی و مرتضی تبریزی در کنار محسن بیاتی نیا خط دفاعی استقلال را تحت فشار قرار دهد.ذوب آهن در این بازی به دنبال امتیاز است و استقلال نیز نمی خواهد صدر جدول را از دست بدهد.تجربه و اعتماد بنفس بازیکنان استقلال و شرایط خوب این تیم کفه ترازو را بنه فع آبی پوشان سنگین تر می کند.

تراکتورسازی- ملوان

حق نشر عکس mehr

تراکتور یکشنبه در انزلی به دیدارملوان می رود. بدون تردید اسکوچیچ یکی از مربیان برتر لیگ امسال است. مربی صربستانی ملوان به خوبی توانست بحران‌های ابتدایی فصل را پشت سربگذارد.

اسکوچیچ به عنوان اولین مربی غیر بومی در تاریخ فوتبال ملوان نتایج بسیار خوبی کسب کرده است.ملوان به رغم از دست دادن دروازه بان خارجی خود پاشنکو و همینطور مصدومیت امیر حسین فشنگچی که از بازیکنان ارزشمند ملوان به شمار می‌رفتند توانست به روند رو به رشد خود ادامه دهد.

مازیار زارع درمیانه میدان نبض بازی را دراختیار دارد. در کنارزارع با تجربه جلال رافخایی نیز عصای دست اسکوچیچ است. در بازی گذشته مهدی دغاغله مرد برتر میدان بود.بازیکن جنوبی ملوان توانایی های فنی بالایی دارد اما هیچ وقت نتوانسته به جایگاه واقعی خود در فوتبال ایران دست پیدا کند.

تراکتور همانطور که جلالی گفته است تنها نیاز به آرامش دارد. این تیم با وجود بازیکنانی همچون کریمی، کریمیان، انصاری‌فرد، کیانی و دقیقی می‌تواند هرتیمی را دچار مشکل کند. تراکتور با غلامرضا باغ آبادی که از بازیکنان خوب دهه شصت فوتبال ایران به شمار می‌آید در این بازی به دنبال امتیاز است.

تراکتور کار دشواری را درانزلی پیش دارد.اگر تراکتوربتواند دروازه اش را بسته نگه دارد می تواند به پیروزی امیدوار باشد.

سپاهان – استقلال خوزستان

حق نشر عکس fcperspolis

سپاهان یک شنبه دراصفهان با استقلال دیدار می‌کند. استقلال تا حدود زیادی از انتهای جدول فاصله گرفته است. عبدالله ویسی در مقابل تیم سابق خود به دنبال یک امتیاز است. استقلال تیمی نسبتا بومی است که توانسته دراولین حضور خود درلیگ برتر به نتایج خوبی نیز دست پیدا کند.

ویسی مربی است که اعتقاد زیادی به تاکتیک تیمی دارد. در تمامی تیم‌هایی که ویسی مسئولیت آنها را به عهده دارد نظم و سازماندهی مناسب از ویژگی‌های مهم تیم‌های تحت مربیگری او است.

ویسی به خوبی از نوع بازی سپاهان آشنایی دارد و همین موضوع می تواند به او وتیمش کمک کند. سپاهان در صورت پیروزی به مکان سوم جدول صعود می‌کند.

زرد پوشان اصفهانی سرانجام توانستند به تیم‌های مدعی قهرمانی اضافه شوند. کرانچار با اعتماد به جوانانی همچون امیرحسین کریمی، علی کریمی، حسین مرادمند و مهدی شریفی توانسته از بحران خارج شود.

بدون شک مهدی شریفی مرد اول خط حمله سپاهان در این هفته‌ها است. بازیکن تیم ملی نوجوانان ایران با گلزنی‌های خود در پنج بازی گذشته توانسته سپاهان را به مسیر درست بازگرداند. مطمئنا در بازی‌های آینده تیم‌های مقابل به دنبال خنثی کردن این بازیکن با استعداد هستند.

کرانچار باید دراین مورد به این بازیکن جوان کمک کند تا او بتواند به درخشش خود درفوتبال ایران ادامه دهد. سپاهان باید مراقب میداودی و مبعلی باشد زیرا این دو بازیکن نشان داده اند که میتوانند درهر شرایطی جریان بازی را به نفع تیم خود تغییر دهند.