فوتبال ایتالیا: سری آ؛ ادامه ماه عسل سیدورف

حق نشر عکس Getty Images

آث میلان که هفته گذشته پس از شکست در مقابل اودینزه از جام حذفی ایتالیا به کنار رفت، با شکست کالیاری با نتیجه ۱-۲ به دومین پیروزی خود با کلارنس سیدورف، مربی هلندی این تیم، دست پیدا کرد.

میلانی‌ها در نیمه اول صاحب موقعیت‌های خطرناک متعددی شدند، اما مهاجمان آث میلان نتوانستند تور دروازه کالیاری را پیدا کنند.

در دقیقه ۲۸، اشتباه مارکو املییا، دروازه‌بان آث میلان، باعث گشوده شدن دروازه تیم مهمان شد. او پاس رو به عقب مدافعان میلان را با یک ضربه بد به موریسیو پینیلا تقدیم کرد.

پینیلا، مهاجم اهل شیلی کالیاری، با یک پاس در عمق هم‌تیمی اش مارکو ساو را در موقعیت خطرناکی قرار داد، تا این مهاجم ۲۶ ساله پس از یک حرکت زیبا دنیئله بونرا، مدافع آث میلان، و دروازه‌بان این تیم را فریب دهد و با ضربه‌ای دقیق تور دروازه تیم مهمان را به لرزه در آورد.

شاگردان سیدروف که در ادامه بازی باز هم موفق نشده بودند از فرصت‌های خطرناک استفاده کنند، تا اواخر بازی همچنان یک بر صفر عقب بودند.

اما، دو گل در سه دقیقه نتیجه بازی را به نفع 'روسونری' عوض کرد. در دقیقه ۸۶، ماریو بالوتلی، مهاجم سابق منچستر سیتی، با یک ضربه ایستگاهی ماهرانه بازی را برابر کرد.

سه دقیقه بعد، جیام‌پائولو پتزینی، مهاجم ایتالیایی آث میلان، کرنر ارسالی کیسوکه هوندا را راهی دروازه تیم میزبان کرد تا راه‌راه‌پوش‌ها با سه امتیاز کامل بازی راهی میلان شوند.

در فصل جاری، این اولین بار است که سرخ و سیاه‌های شهر میلان دو پیروزی متوالی را در لیگ ایتالیا کسب می‌کنند.

آث میلان با ۲۸ امتیاز از ۲۱ بازی، در رتبه نهم جدول قرار دارد.

یوونتوس، یک هفته بد در رم

حق نشر عکس Reuters
Image caption یورنتیه ۹ گل در سری آ به ثمر رسانده

یوونتوس که هفته گذشته پس از شکست خوردن با نتیجه ۰-۱ در دیدار با آ اس رم از جام حذفی ایتالیا حذف شده بود، در بازگشتش به استادیوم اولمپیکو رو در روی لاتزیو قرار گرفت.

شاگردان آنتونیو کونته امیدوار به سیزدهمین پیروزی متوالی خود بودند، اما پس از گذشت ۲۴ دقیقه از نیمه اول، یک بازیکن و یک گل از لاتزیو عقب بودند.

جیانلویجی بوفون، دروازه‌بان با تجربه تورینی‌ها، پس از خطا روی میروسلاو کلوزه با کارت قرمز داور از بازی اخراج شد.

آنتونیو کاندروا از روی نقطه پنالتی مارکو استوراری، جانشین بوفون، را به سوی غلط فرستاد تا آبی‌ها ۰-۱ از تیم مهمان پیشی بگیرند.

با وجود داشتن یک بازیکن کم‌تر، یوونتوس سهم بیشتری از مالکیت توپ را در اختیار داشت، و در دقیقه ۶۰ بازی موفق فرناندو یورنته بازی را ۱-۱ برابر کرد.

کارلوس ته‌وز، ستاره آرژانتینی سیاه و سفیدهای تورین، با یک پاس در عمق سباستین لیشتاینر را در سمت راست زمین صاحب توپ کرد، و سانتر او با ضربه سر مهاجم اسپانیایی بلند قد 'بانوی پیر' راهی دروازه لاتزیو شد.

از ۲۰ اکتبر سال گذشته تا به حال، این اولین بار است که یوونتوس موفق به کسب هر سه امتیاز بازی نمی‌شود.

از سوی دیگر، پس از پشت سر گذاشتن یک دوره بدون پیروزی در ۶ بازی، لاتزیو در سه بازی از ۵ دیدار اخیرش به پیروزی دست یافته.

این تیم با ۲۸ امتیاز از ۲۰ بازی، تیم دهم سری آ است.

دومین تساوی متوالی ناپولی

در چند هفته اخیر، سه تساوی در ۵ بازی باعث شده تا ناپولی به طور پیوسته از صدر جدول سری آ فاصله بگیرد. مردان رافائل بنیتز که هفته گذشته پس از کسب تساوی ۲-۲، امتیاز بازی را با بولونیا تقسیم کرده بودند، این هفته هم نتوانستند در رویارویی با کیه‌وو هر سه امتیاز بازی را از آن خود کنند.

جنارو ساردو، مدافع ۳۴ ساله تیم مهمان، پس از یک‌ودو با سیریل تره‌ئو با با شوت محکم و دیدنی دروازه رافائل، دروازه‌بان برزیلی ناپولی را باز کرد.

اما، تیم میزبان که در هشت بازی گذشته شکست نخورده بود، در اواخر بازی صاحب گل تساوی شد.

رائول آلبییول، مدافع اسپانیایی ناپولی که در تابستان سال گذشته از رئال مادرید به آبی‌ها پیوست، از درون محوطه جریمه سانتر لورنزو اینیسنیه را راهی دروازه کیه‌وو کرد.

پس از این تساوی، ناپولی که موفق به کسب ۴۴ امتیاز شده، ۱۲ امتیاز از صدر جدول فاصله دارد.

رم در تکاپوی کورس اسکودتو

حق نشر عکس AP
Image caption ژروینیو یکی از بهترین بازیکن‌های رم در فصل جاری است

با توجه به تساوی یوونتوس در روز شنبه، آ اس رم به دنبال استفاده از این فرصت برای کاهش فاصله‌اش با تیم صدرنشین جدول بود.

شاگردان رودی گارسیا که هفته گشته یوونتوس را در جام حذفی شکست داده بودند، مهمان هلاس ورونا بودند، تیمی که پس از بازگشت به سری آ در نیم‌فصل اول جاری بهتر از حد انتظار بازی کرده و در نیمه بالای جدول قرار دارد.

در لحظات آخر نیمه اول، برتری تیم مهمان با گل ادم لیاییچ مورد پاداش قرار گرفت.

ژروینیو، بازیکن سابق آرسنال، پس از جا گذاشتن چند مدافع هلاس ورونا و نفوذ به محوطه جریمه، ادم لیاییچ را صاحب توپ کرد، تا او با یک ضربه از راه نزدیک دروازه تیم میزبان را باز کند.

در آغاز نیمه دوم، هلاس ورونا که به دنبال اجتناب از سومین شکست پی‌در‌پی بودند، با ضربه محکم امیل هالفریسون، هافبک ایسلندی، از پشت محوطه جریمه صاحب یک گل شدند.

ده دقیقه بعد از گل ورونا، پایتخت‌نشین‌ها بار دیگر با درخشش ژروینیو صاحب گل شدند.

بازیکن اهل ساحل عاج قرمزهای شهر رم، در محوطه جریمه‌ای شلوغ موفق شد یک فرصت شوت‌زنی برای خودش فراهم کند، و با ضربه‌ای زمینی تور دروازه رافائل، دروازه‌بان ورونا، را به لرزه در آورد.

در دقیقه ۸۲ بازی، پس از خطای الخاندرو گونزالز روی توروسیدی، بازیکن یونانی رم، رم صاحب یک ضربه پنالتی شد.

'ال کاپیتانو' فرانچسکو توتی از روی نقطه پنالتی سومین گل رم را به ثمر رساند، تا قرمزهای شهر رم به سه امتیاز مهم دست پیدا کنند.

رم با ۵۰ امتیاز از ۲۱ بازی، و شش امتیاز کم‌تر از یوونتوس، در رده دوم جدول سری آ قرار دارد.

اولین هت تریک اکوولانی

حق نشر عکس AP

در یکی از دیدنی‌ترین دیدارهای هفته ۲۱ سری آ که با نتیجه ۳-۳ بین تیم‌های فیورنتینا و جنوا به پایان رسید، آلبرتو اکوولانی، هافبک فیورنتینا، اولین هت تریک خود را به ثمر رساند.

در دقیقه ۲۷ بازی، آلبترتو جیلاردینو، مهاجم سابق آث میلان از روی نقطه پنالتی اولین گل جنوا را به ثمر رساند. ۵ دقیقه بعد، این بار نوبت فیورنتینا بود که صاحب پنالتی شود.

آکوولانی، بازیکن سابق لیورپول، بازی را ۱-۱ مساوی کرد. دو دقیقه بعد، لوکا انتونینی پس از تک به تک شدن با دروازه‌بان فیورنتینا بار دیگر دروازه 'ویولا' را باز کرد.

در دقیقه ۴۲، پس از اینکه مدافعان جنوا موفق نشدند توپ را از محموطه جریمه‌شان دور کنند، آلبرتو اکوولانی با یک ضربه زمینی بازی را ۲-۲ برابر کرد.

در دقایق آغازین نیمه دوم، اکوولانی کرنر بورخا والرو را پس از برخورد با هم‌تیمی‌اش وارد وارد دروازه جنوا کرد، اما داور به اشتباه گل را به خاطر آفساید بودن مردود اعلام کرد.

با وجود این، اکوولانی در دقیقه ۵۷ بازی موفق شد صاحب اولین هت تریک خود بشود.

پاس در عمق واکین، هافبک اسپانیایی فیورنتینا، در محوطه جریمه به شماره ۱۰ بنفش‌ها رسید، و اکوولانی با یک ضربه محکم توپ را وارد دروازه جنوا کرد.

با وجود این، ۳ گل او نتوانست ۳ امتیاز بازی را از آن تیم میزبان کند.

در دقیقه ۷۷، کرنر تیم جنوا با ضربه سباستین دی‌مایو، مهاجم ایتالیایی، وارد دروازه فلورانسی‌ها شد، تا هر دو دیم در پایان یک دیدار پر گل امتیازهای بازی را تقسیم کنند.

فیورنتینا با ۴۱کسب امتیاز از ۲۱ بازی، و سه امتیاز کم‌تر از ناپولی، در رده چهارم جدول سری آ قرار دارد.

مطالب مرتبط