کمک ۱۶۰ هزار دلاری کاپیتان لیورپول به تحقیقات فاجعه هیلزبرو

حق نشر عکس Getty
Image caption استیون جرارد در زمان رخداد "فاجعه هیلزبرو" کم‌تر از نه سال سن داشت

استیون جرارد، هافبک میانی تیم ملی انگلستان و باشگاه لیورپول، ۹۶ هزار پوند (معادل ۱۶۰ هزار دلار) به گروه حمایت از خانواده‌های قربانیان فاجعه هیلزبرو اهدا کرد.

این گروه به همراه کمپین عدالت هیلزبرو برای کشف حقیقت "فاجعه ۱۹۸۹ هیلزبرو" فعالیت می‌کند.

"فاجعه هیلزبرو" به اتفاق غم‌انگیزی در فوتبال انگلستان گفته شد که منجر به کشته شدن ۹۶ هوادار فوتبال،در جریان بازی لیورپول و ناتینگهام فارست شد.

در این بازی که در تاریخ ۱۵ آوریل ۱۹۸۹ در مرحله نیمه نهایی جام حذفی انگلستان انجام شد، به دلیل ازدحام جمعیت در جایگاه تماشاگران و در خطر افتادن جان آنها، پلیس به داور بازی دستور داد که بازی را متوقف کند.

با وجود اینکه بازی بلافاصله متوقف شد و نیروهای امدادی، از جمله یک آمبولانس، وارد زمین شدند اما ۹۶ نفر از هواداران در این جادثه جانشان را از دست دادند و به این ترتیب بزرگترین حادثه استادیومی، در انگلستان، رقم زده شد.

جان پل گیلهولی جوان‌ترین کشته شده این حادثه بود. او که از بستگان نزدیک جرارد، کاپیتان لیورپول، بود در زمان این حادثه ۱۰ سال داشت و توانسته بود در آخرین دقایق قبل از شروع مسابقه بلیط بازی را تهیه کند.

جرارد در ارتباط با کمک مالی به گروه هیلزبرو گفت که "همیشه می‌خواسته این کار را انجام دهم" اما "منتظر زمان مناسب" بوده است.

او در ادامه گفت: "در عین حال این کار برای فرستادن پیام همبستگی هم انجام می‌شود".

کمک جرارد به این گروه درست قبل بازی اورتون و لیورپول، دو باشگاه لیورپولی لیگ برتر انجام گرفت.

او از طرف خودش و ساکنان لیورپول از هواداران اورتون به خاطر حمایتشان تشکر کرد و گفت: حمایت اینچنینی باعث ایجاد اتحاد [بین شهروندان لیورپول] می‌شود.

"فاجعه هیلزبرو" تنها حادثه اتفاق افتاده بر اثر ازدحام جمعیت در استادیوم فوتبال نیست، اما رکورد بیشترین کشته را در بین حوادث مشابه دارد.