پرسپولیس و پروین مقابل سپاهان

حق نشر عکس isna
Image caption هفته گذشته علی پروین به مدیر عاملی تیم پرسپولیس منصوب شد

هفته های پایانی لیگ برتر ایران با حساسیت‌های زیادی دنبال می شود. هفته گذشته علی پروین اسطوره فوتبال ایران و پرسپولیس به مدیر عاملی تیم پرسپولیس منصوب شد. آقای پروین بدون تردید یکی از استثناهای فوتبال ایران به شمار می آید. او در دوران ورزشی خود در نقش مربی و بازیکن افتخارات فراوانی را برای فوتبال ایران و پرسپولیس رقم زده است. اما در ارتباط با توانایی های این مرد بزرگ در نقش مدیریت باشگاه پرسپولیس تا حدودی شک و تردید وجود دارد.

آقای پروین در سالهای دهه شصت همه کاره پرسپولیس بود. در آن مقطع زمانی پرسپولیس تمامی افتخارات فوتبال تهران را از آن خود کرد. اما نباید فراموش کنیم که فوتبال ایران در آن زمان با شرایط فعلی بسیار متفاوت است. بیشتر بازیکنان تیم ملی ایران در آنزمان در تیم پرسپولیس عضویت داشتند و بازی در این تیم آرزوی بزرگ برای بیشتر بازیکنان نخبه ایران به شمار می رفت.

فوتبال ایران در دهه شصت فوتبالی کاملا آماتور بود و پرسپولیس در کنار استقلال تیمهای بی رقیب فوتبال ایران و تهران بودند. اما در حال حاضر شرایط کاملا متفاوت است و بازیکنان این نسل فوتبال ایران با همتاهای دهه شصت خود تفاوت شخصیتی آشکاری دارند. همین موضوع می تواند دردسرهای آقای پروین را دو چندان کند.

نباید فراموش کنیم که آقای پروین در دو فصل گذشته تجربه ناموفقی را بعنوان مدیر در تیم استیل آذین سپری کردند.

آقای پروین بخوبی از شرایط پرسپولیس اگاهی دارد و خوب می داند که حواشی پرسپولیس می تواند هر مدیری را دچار بحران کند. علی پروین مردی فراموش نشدنی در تاریخ باشگاه پرسپولیس است. باید از این مرد بزرگ در جایگاه مناسبتری استفاده شود. اعتقاد دارم که اسطوره فوتبال ایران و پرسپولیس می تواند در نقش الگو وسمبل قرمز پوشان پایتخت بمراتب موثرتر از مدیر عاملی ایفای نقش کند.

بطور مثال سر بابی چارلتون بازیکن افسانه ای منچستر یونایتد در این تیم هیچ پست اجرایی ندارد. اما بعنوان سمبل این باشگاه حضوری پررنگ در تمامی دیدارهای منچستر دارد. بابی چارلتون درتمامی بازیها و سفرهای این تیم حضوری فعال دارد . وجود سر بابی چارلتون بعنوان تاریخچه باشگاه منچستر همواره به بازیکنان این تیم یاد آوری می کند که جانشین چه بازیکنان بزرگی شده اند. استفاده از آقای پروین در نقش مدیریتی و مشکلات فراوان اقتصادی باشگاهای ایران و خصوصا پرسپولیس می تواند این مرد بزرگ را به دردسرهای فراوانی بیاندازد.

حال نگاهی می اندازیم به بازیهای حساس هفته ۲۵ لیگ برتر فوتبال ایران که در روز جمعه در شهرهای مختلف ایران پی گیری می شود.

پرسپولیس – سپاهان

پرسپولیس در آزادی به دیدار سپاهان می رود. دایی در این بازی تنها به پیروزی می اندیشد. در صورت پیروزی پرسپولیس می تواند یکبار دیگر خود را درصف مدعیان قهرمانی قرار دهد. قرمزپوشان در چند بازی گذشته نتایج خوبی کسب نکرده اند. مشکل اصلی پرسپولیس در گلزنی است. همانطوری که در ماه های گذشته اشاره کردم تیمی که بدنبال قهرمانی است نیازمند بازیکنی است که بتواند نتیجه بازی را عوض کند.اینچنین بازیکنانی در فوتبال به مچ وینر معروف هستند.پرسپولیس فاقد چنین بازیکنی در ترکیب تیمی خود است. گلزن برتر این تیم سید صالحی است که تنها توانسته دراین دوره از لیگ ۶ گل بثمر برساند.یعنی ۰.۲۵ گل برای هر بازی که معادل هر چهار بازی یک گل است.این آمار بخوبی ضعف گلزنی پرسپولیس را نشان می دهد.نقطه مثبت پرسپولیس درمیانه میدان است. ترکیب موفق خلعتبری،مسلمان و صادقیان می تواند در دیدار روز جمعه نتیجه بازی را به نفع قرمزپوشان تغییر دهد. دایی می تواند با حضور محمد نوری در سیستم تهاجمی خود تجدید نظرکند. استفاده از خلعتبری و یا صادقیان در نقش فوروارد کاذب یکی از راهکارهایی است که می تواند پرسپولیس را در این بازی مهم به پیروزی برساند.

سپاهان در بهترین شرایط خود مقابل پرسپولیس قرار می گیرد. سپاهان در فاز تهاجمی و با وجود بازیکنان سرعتی همچون شریفی می تواند مدافعین مرکزی و نسبتا کند پرسپولیس را به دردسر بیاندازد. نقطه ضعف سپاهان درجناح چپ این تیم است. با حضور همیشگی پاپی و حاج صفی در حمله این جناح می تواند مورد توجه هافبکهای پرسپولیس قرارگیرد. کانالهای موجود بین مدافع مرکزی و مدافع سمت چپ سپاهان فضایی است که پاشنه آشیل سپاهان محسوب می شود. هر دو تیم بدنبال پیروزی هستند و شکست هر یک از دو تیم، آنان را از صف مدعیان قهرمانی خارج می کند.

مس کرمان – استقلال

مس در کرمان میزبان استقلال است. استقلال به هیچ عنوان حال و روز خوبی ندارد. بیشتر بازیکنان کلیدی این تیم مصدوم و محروم هستند. تنها نقطه قوت استقلال روحیه شکست ناپذیری این تیم است. استقلال با تمامی مشکلاتی که با آن دست به گریبان است در روز بد خود نیز بازی را واگذار نمی کند. آبی پوشان در بازی گذشته مقابل ذوب آهن یکی از ضعیفترین بازیهای خود را به نمایش گذاشتند و در حالی که در دقایق پایانی بازی نیز از حریف عقب بودند سرانجام توانستند یکبار دیگر در ضربات ایستگاهی به گل برسند. خسرو حیدری مصدوم است و تیموریان بهترین بازیکن حال حاضر این تیم نیز بدلیل محرومیت این دیدار را ازدست داده است.

نبود این دو بازیکن شرایط استقلال را به مراتب سخت تر از گذشته می کند. بازیکنانی که این روزها در ترکیب اصلی استقلال قرار می گیرند بیشتر درنقش بازیکنان ذخیره جذب این تیم شده اند.این موضوع می تواند بهترین فرصت برای آنان باشد تا بتوانند توانایی های خود را به کادر فنی استقلال ثابت کنند. تنها نقطه مثبت استقلال از لحاظ فنی درضربات ایستگاهی است. امیر قلعه نویی با وجود عمران زاده توانسته از این تاکتیک حداکثر استفاده را کند.

مس با لوکا بوناچیچ نیز نتوانست در دیدار گذشته به امتیازی دست پیدا کند. مشکلات خط دفاعی مس پس از ۲۴ هفته همچنان پا برجاست. در بیشتر گلهایی که مس دریافت می کند تعداد مدافعین این تیم کمتر از مهاجمین تیمهای مقابل است. این موضوع کاملا نشانگر ضعف سیستم دفاعی مس است. لوکا در این زمان کوتاه نمی تواند تمامی مشکات فنی این تیم را برطرف کند. تنها فاکتوری که دراین مقطع می تواند به یاری مس بیاید بازگشت روحیه مبارزه طلبی این تیم است که شاید بتواند مس را از سقوط نجات دهد.

تراکتورسازی – داماش

تراکتورسازی با تونی به دیدار داماش می رود. مدیران تراکتور یکبار دیگر تونی را به نیمکت مربیگری این تیم بازگرداندند. تونی سال گذشته به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کرده بود. جدا شدن این مربی کاملا برخلاف نظر تماشاگران پرشور آذری بود. به همین دلیل با نتایج نه چندان مناسب جلالی و فشار تماشاگران این مربی پرتغالی به تیم سابقش بازگشت. حضور تونی دراین دیدار میتواند شوک مثبتی باشد تا تراکتور به روزهای خوب خود بازگردد. داماش در بحرانی ترین شرایط مقابل تراکتور قرار می گیرد. مشکلات مالی سرانجام این تیم خوب شهرستانی را از پای درآورد. افشین ناظمی با کمترین امکانات توانسته بود تا چند هفته گذشته این تیم را درمیانه جدول حفظ کند. مدیریت باشگاه داماش به مانند سالهای گذشته بهترین راه فرار از بحران را در تغییر سرمربی می داند. ناظمی بهمراه دیگر مربیان سالهای گذشته این تیم قربانی سیاست غلط مدیریت باشگاه داماش شده اند. داماش با بازگشت تونی و آشتی دوباره تماشاگران روز سختی را درتبریز پیش دارد.

سایپا – فولاد

دو تیم جوان و کاملا تاکتیکی فوتبال ایران درکرج به دیدار یکدیگر می روند. فولاد فقط به پیروزی می اندیشد.کسب سه امتیاز در این بازی می تواند فولاد را یک قدم به قهرمانی نزدیک کند. جوانان اهوازی در چند بازی اخیرخود بمراتب بهتر ازگذشته بازی می کنند. بنظر می رسد که بازیکنان جوان فولاد سرانجام به مرز خودباوری رسیده اند. قهرمانی درلیگ برتر برای بازیکنان فولاد دیگر امری دست نیافتنی نیست. فولاد از لحاظ فنی تنها تیم نسبتا استاندارد فوتبال ایران است.

نوع بازی این تیم کاملا برنامه ریزی شده وبا هدف است.قلب تپنده فولاد بدون تردید بختیار رحمانی است. بختیار بعنوان مدیر و رهبر نقش خود را بخوبی ایفا می کند و با گلزنی های خود ناجی فولاد دراین فصل نیز قلمداد می شود.

نبود پریرا در پیشانی خط حمله فولاد تا حدود زیادی احساس می شود. در صورت بازگشت این بازیکن فولاد بمراتب خطرناکتر از گذشته می شود. سایپا در کرج نمی خواهد بازنده میدان باشد. بازیکنان جوان سایپا بازیهای نسبتا خوبی از خود بنمایش می گذارند. اشتباهات فردی بازیکنان این تیم یکی از دلایل اصلی شکستهای سایپا در دیدارهای گذشته است که موجب شده تا این تیم امتیازیات زیادی را از دست بدهد. تقابل جوانان تکنیکی دو تیم در بازی روز جمعه بسیار دیدنی خواهد بود.