ده چهره خبر‌ساز المپیک زمستانی سوچی

حق نشر عکس Getty

بازی‌های المپیک زمستانی در سوچی روسیه از 18 بهمن‌ماه آغاز می‌شود. گرچه ورزشکاران حاضر در این مسابقات بین کشور‌های صاحب ورزش‎‌های زمستانی، کاملاً شناخته شده هستند ولی در مقایسه با ستارگان حاضر در المپیک تابستانی شهرت زیادی ندارند. در این مطلب نگاهی شده به ده نفر از ستاره‌های نامدار المپیک سوچی:

اکسل لوند اسویندال

حق نشر عکس Reuters

این نروژی که در المپیک ونکوور هر سه رنگ مدال را گرفت، در سوچی هم از مدعیان اصلی است. اسویندال که دو بار در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ قهرمان کلی رقابت‌های جام جهانی شده، در شش مسابقه اخیر جام جهانی نیز همواره یکی از پنج نفر برتر اسکی سرعت بود. او با قهرمانی در ماده سرعت در سال ۲۰۱۳ تبدیل به تنها اسکی‌باز مرد در مسابقات آلپاین شد که در چهار دوره پیاپی رقابت‌های قهرمانی جهان، قهرمان شده است.

بوده میلر

حق نشر عکس Getty

با داشتن ۵ مدال المپیک، ۳۳ قهرمانی در رقابت‌های مختلف جام جهانی و ۲ قهرمانی کلی در جام جهانی (۲۰۰۵ و ۲۰۰۸)، پر‌افتخار‌ترین اسکی‌باز آمریکاست. دارنده مدال طلای المپیک ونکوور همچنین یکی از پنج مرد تاریخ جام جهانی اسکی است که توانسته در هر پنج رشته (مارپیچ، مارپیچ بزرگ، سوپر-جی، سرعت و ترکیبی) قهرمان شود. این اسکی‌باز کهنه‌کار که فصل گذشته مشغول مداوای زانوی مصدوم‌اش بود، در سوچی بار دیگر رقابت خواهد کرد.

هنریک لوند‌کویست

حق نشر عکس AP

نگین تاج المپیک سوچی بدون شک مسابقات هاکی روی یخ مردان است. دروازه‌بان باشگاه نیویورک رنجرز نیز بیش از هر چیز به دنبال تکرار قهرمانی المپیک به همراه سوئد است. او در المپیک زمستانی ۲۰۰۶ تورین توانست سوئد را به دومین قهرمانی‌اش در المپیک برساند. لوندکویست تنها دروازه‌بان تاریخ NHL (لیگ حرفه‌ای هاکی آمریکا) است که توانسته در هر هفت فصل ابتدایی حضورش در این لیگ به رکورد ۳۰ پیروزی برسد.

جولیا مَنکوسو

حق نشر عکس AP

طرفدارانش او را «سوپر جولز» صدا می‌کنند. منکوسو امیدوار است تا در سوچی تبدیل به اولین ورزشکار آمریکایی شود که در اسکی‌ آلپاین در سه المپیک متوالی برنده مدال می‌شود. او در المپیک تورین در مارپیچ بزرگ مدال طلا گرفت و در المپیک ونکوور هم در سرعت و هم در ترکیبی برنده مدال نقره شد. چیرو منکوسو، پدر جولیا زمانی که او پنج سال داشت به جرم قاچاق یک محموله ۱۴۰ میلیون دلاری ماری‌جوانا به زندان افتاد.

پاتریک چان

حق نشر عکس Getty

بهترین بخت کانادا برای کسب اولین مدال در پاتیناژ نمایشی مردان. او قهرمان سه دوره مسابقات قهرمانی جهان است.این ورزشکار هنگ‌کنگی تبار اخیراً نه تنها قهرمانی در یک گرند‌پری دیگر را به افتخارات‌اش اضافه کرد، بلکه با هفت امتیاز اختلاف نسبت به نزدیک‌ترین رقیب‌اش رکورد جهان را هم شکست. چان گذشته از پاتیناژ در رشته‌های تکواندو، تنیس، گلف و کوهنوردی هم مهارت دارد.

سارا هندریکسون

حق نشر عکس Reuters

پرش با اسکی زنان برای اولین‌بار است که وارد بازی‌های المپیک زمستانی شده و قهرمان جوان مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۳ یکی از شانس‌های کسب مدال طلای آن است. مصدومیت سخت زانو در تابستان موجب شد تا هندریکسون بیش‌تر فصل را از دست دهد، ولی او توانست خودش را به المپیک برساند. این اسکی‌باز متولد سالت‌لیک سیتی ۱۳ عنوان قهرمانی در جام جهانی را در کارنامه دارد.

سیدنی کرازبی

حق نشر عکس Reuters

از ۱۵ سالگی خودش را به عنوان ستاره هاکی روی یخ مطرح کرد. کرازبی در المپیک قبلی با زدن گل پیروزی بخش کانادا به آمریکا در وقت‌های تلف شده، مدال طلای بازی‌های ونکوور را به اردوی تیم‌اش برد. کاپیتان تیم ملی هاکی کانادا در سال ۲۰۰۷ نامزد قرار گرفتن در میان صد چهره تاثیرگذار مجله تایمز بود. او در سال ۲۰۱۰ گران‌ترین قرارداد تاریخ NHL را با شرکت «ریبوک» امضا کرد که سالانه یک میلیون و چهارصد هزار دلار برایش درآمد دارد.

تورا برایت

حق نشر عکس Getty

برایت که ساکن سالت‌لیک سیتی در آمریکاست، به دنبال دفاع از عنوان قهرمانی‌اش در سوچی است. او در المپیک ونکوور در بخش «هَف-پایپ» (بخشی که اسنوبورد‌باز‌ها در دو سوی پیستی منحنی - شکل نصف لوله - به هوا می‌پرند و حرکات نمایشی انجام می‌دهند) مدال طلا گرفت. او ماه گذشته با اعتراض به تصمیم کمیته ملی المپیک استرالیا، مبنی بر محرومیت ورزشکارانی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، جنجال زیادی به پا کرد.

ونسا می

حق نشر عکس AP

ویلولون‌نواز اعجوبه بریتانیایی سال گذشته سازش را در کمد گذاشت و کفش‌های اسکی‌اش را پوشید تا خودش را آماده رقابت در اسکی مارپیچِ المپیک زمستانی کند. ونسا می که از مادری انگلیسی و پدری تایلندی در سنگاپور متولد شده، برای سرزمین پدری‌اش در سوچی رقابت می‌کند. او سومین ورزشکار در تاریخ است که از کشور گرمسیری تایلند در المپیک زمستانی حاضر می‌شود.

یونا کیم

حق نشر عکس Reuters

دارنده مدال طلای المپیک ونکوور و قهرمان جهان در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۰۹. «ملکه یونا» که ماه گذشته برای ششمین بار قهرمان پاتیناژ نمایشی کشورش شد، در دوازده ماه گذشته از طریق جوایز و اسپانسر‌هایش ۱۴ میلیون دلار درآمد داشت تا نام او به عنوان ششمین زن ورزشکار پردرآمد در مجله «فوربز» اعلام شود. او تا به حال یازده بار رکورد کسب امتیاز در جهان را شکسته است.