قرعه‌کشی جام‌جهانی بسکتبال ۲۰۱۴؛ ایران با چه تیم‌هایی همگروه می‌شود؟

حق نشر عکس d
Image caption تیم ملی بسکتبال ایران در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی آسیا با پیروزی مقابل چین تایپه به مسابقات جام جهانی بسکتبال راه پیدا کرد

قرعه کشی جام جهانی بسکتبال ۲۰۱۴ امشب، سوم فوریه (چهاردهم بهمن) در بارسلون، اسپانیا تشکیل می شود تا تیم‌های شرکت‌کننده حریفان خود را بشناسند.

هفدهمین دوره مسابقات جام جهانی بسکتبال از ۳۰ اوت تا ۱۴ سپتامبر در نقاط مختلف اسپانیا (از جمله جزایر قناری) برگزار می شود.

فیبا (فدراسیون بین المللی بسکتبال) پیشتر تیم‌ها را در شش گلدان، هر کدام شامل ۴ تیم جای داده است.

تیم های شرکت کننده بعد از قرعه کشی به چهار گروه ۶ تیمی تقسیم خواهند شد.

سپس چهار تیم برتر از هر گروه به دور دوم مسابقات راه خواهند یافت.

ایران در گلدان سوم همراه با تیم های نیوزیلند، کره جنوبی و فیلیپین قرار دارد. در نتیجه در قرعه‌کشی نمی تواند حریف این سه تیم قرار گیرد.

رضا طاهری، کارشناس بسکتبال در گفتگویی با بخش فارسی بی‌بی‌سی گفت شانس تیم ایران در این دوره از مسابقات جام جهانی بسکتبال کاملا غیر قابل پیش بینی است.

او افزود: "این مسئله بستگی به آن دارد که در قرعه‌کشی امشب چه کسانی حریفان ایران از آب در آیند."

اما به گفته آقای طاهری مسئله مهم دیگری که عملکرد ایران در این دوره از مسابقات جام جهانی بستکبال را تحت تاثیر قرار خواهد داد انتخابات رئیس فدراسیون بسکتبال ایران است.

در حال حاضر محمد مشحون عهده دار این مقام است. او در سال ۱۳۸۱ رئیس منتخب فدراسیون بسکتبال ایران شد و ۱۲ سال است که در این مقام باقی مانده است.

طبق آیین نامه سازمان تربیت بدنی، آقای مشحون نمی تواند برای دور چهارم انتخاب شود.

اما آقای طاهری می‌گوید با توجه به اینکه انتخابات رئیس فدراسیون بسکتبال ایران حدودا دو ماه پیش از آغاز مسابقات جام جهانی برگزار می شود، این مسئله تاثیر زیادی بر عملکرد تیم ایران خواهد گذاشت.

آقای طاهری در این‌باره گفت: "تیم ملی ایران باید آماده‌سازی خود را در تابستان شروع کند. این تیم باید با سفر به اسپانیا، ایتالیا و اسلوانی با تیم‌های قدر این کشورها تمرین و مراحل آماده سازی را طی کند."

به گفته آقای طاهری تیم ایران بیش از هر چیز نیازمند برنامه ریزی دقیق و حمایت مالی است، در نتیجه برنامه‌ها و تصمیم گیری‌های رئیس فدراسیون جدید آن هم در آن مقطع زمانی از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است.

از سوی دیگر محمد بچیروویچ، سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران گفته است که امید دارد ایران را به مرحله دوم مسابقات برساند.

آقای طاهری اخیرا با این سرمربی ۵۳ ساله اهل اسلوونی درباره شانس ایران در این دوره از مسابقات صحبت کرد.

او از قول آقای بچیروویچ گفت: " اگر از برنامه‌هایی که من دارم حمایت شود، امید دارم که ایران را به مرحله دوم (در رقابت با ۱۶ تیم) برسانم."

آقای بچیروویچ که در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰ ترکیه، سرمربی تیم اسلوونی بود، در دوره ۱۳ ساله فعالیتش، مربیگری‌ ده تیم مختلف را در کشورهای اسلوونی، ایتالیا، ترکیه، اوکراین و بلژیک بر عهده داشته است.

او در فروردین ۱۳۹۱ سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران شد.

پس از هدایت تیم ملی جوانان اسلوونی (از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳) و تیم ملی بزرگسالان اسلوونی، این سومین تجربه مربی‌گری بسیرویچ در سطح تیم‌های ملی است.

در جام جهانی ۲۰۱۰، تیم ملی اسلوونی با مربیگری بچیروویچ، با پیروزی بر تیم‌های برزیل، کرواسی، ایران و تونس در گروه خود دوم شد، هر چند در یک چهارم نهایی حذف شد و به مقام هشتم رسید.

در آن رقابت ها ایران در رقابت‌های گروهی با چهار شکست و یک پیروزی حذف شد. این نخستین حضور ایران در جام جهانی بسکتبال بود.

مدافع عنوان قهرمانی این مسابقات تیم ملی آمریکا است که در سال ۲۰۱۰ در شهر استانبول در ترکیه بالاتر از ترکیه و لیتوانی به قهرمانی این مسابقات رسید.

فیبا (فدراسیون بین المللی بسکتبال) پیشتر تیم‌ها را در شش گلدان، هر کدام شامل ۴ تیم جای داده است.

گلدان اول بر اساس رده بندی فیبا تشکیل شده که در پرانتز ذکر شده است. بقیه گلدان‌ها بر اساس منطقه جغرافیایی و عوامل دیگر دسته‌بندی شده اند.

گلدان ۱

آمریکا (۱)

اسپانیا (۲)

آرژانتین (۳)

لیتوانی (۴)

گلدان ۲

آنگولا (۱۵)

فنلاند (۳۹)

سنگال (۴۱)

مصر(۴۶)

گلدان ۳

نیوزیلند (۱۹)

ایران (۲۰)

کره جنوبی (۳۱)

فیلیپین (۳۴)

گلدان ۴

صربستان (۱۱)

اسلوونی (۱۳)

کرواسی (۱۶)

اوکراین (۴۵)

گلدان ۵

برزیل (۱۰)

پورتوریکو (۱۷)

مکزیک (۲۴)

جمهوری دومینکن (۲۶)

گلدان ۶

یونان (۵)

ترکیه (۷)

فرانسه (۸)

استرالیا (۹)

مطالب مرتبط