ایران در المپیک‌‌های زمستانی

حق نشر عکس Getty
Image caption کاروان ایران در المپیک زمستانی ۲۰۱۰ونکوور کانادا

اولین دوره رقابت‌های المپیک زمستانی از سال ۱۹۲۴ و در مون‌بلانِ فرانسه آغاز شد، اما ایران تا المپیک هفتم و رقابت‌های ۱۹۵۶ کورتینا آمپزو در ایتالیا نماینده‌ای در این بازی‌ها نداشت.

اولین نمایندگان ایران در المپیک زمستانی، رضا بازرگان، محمود بگلو و بنیک امیریان بودند که پس از ژاپن بهترین نمایش را در میان تیم‌های آسیایی داشتند. بهترین عنوان این تیم را هم امیریان به دست آورد که در اسکی آلپاین و در بخش سرعت چهل و چهارم شد؛ رتبه‌ای که در این پنجاه و هشت سال کسی نتوانسته به آن برسد.

ایران که در المپیک بعدی غایب بود، در المپیک ۱۹۶۴ اینسبورگ اتریش با چهار اسکی‌باز آلپاین شرکت کرد که هیچ‌کدام نتوانستند در میان ۵۰ نفر برتر رشته خود قرار بگیرند. ایران در المپیک ۱۹۶۸گرونوبل فرانسه نیز با چهار اسکی‌باز شرکت کرد، که بهترین عنوان تیم، رتبه شصت و ششمی لطف‌الله کیا‌شمشکی در اسکی آلپاین سرعت بود.

در المپیک ۱۹۷۲ساپورو ژاپن هم مانند دو دوره قبل اسکی‌بازان ایران چهار نفر بودند که از همه بهتر فیض‌الله بند‌علی بود که در مارپیچ کوچک سی و دوم شد. پس از این دوره و به دنبال انقلاب سال ۱۳۵۷، وقفه‌ای ۲۲ ساله در حضور ایران در المپیک زمستانی افتاد.

ناگانو (ژاپن) ۱۹۹۸

برخلاف دوره‌های قبل که تیم‌ها تنها با دعوت کمیته بین‌المللی المپیک در بازی‌ها شرکت می‌کردند، از این دوره کشورها به دلیل افزایش شمار شرکت‌کننده‌ها، برای شرکت در المپیک باید سهمیه ورودی کسب می‌کردند.

تنها شرکت‌کننده ایران حسن شمشکی بود که در اسکی آلپاین و در مسابقات مارپیچ کوچک مسابقه داد و با کسب رتبه سی‌ام بهترین عنوان ایران در المپیک‌های زمستانی را به دست آورد. در این سال ایران همچنین برای اولین بار با صادق کلهر و داوود جیرودی در رقابت‌های پارا‌المپیک نیز شرکت کرد.

سالت‌لیک سیتی (آمریکا) ۲۰۰۲

تیم اسکی ایران در المپیک سالت‌لیک سیتی با دو ورزشکار، دو سرپرست و پنج همراه شرکت کرد.

باقر کلهر در اسکی آلپاین و مصطفی میرهاشمی در اسکی صحرانوردی نماینده‌های ایران در المپیک نوزدهم بودند که هیچ‌کدام در رده‌بندی نهایی مواد خود جایگاهی به دست نیاوردند. این برای اولین‌بار در تاریخ بود که ایران نماینده‌ای در اسکی صحرا‌نوردی داشت.

تورین (ایتالیا) ۲۰۰۶

ایران در این المپیک با علیداد ساوه شمشکی در اسکی آلپاین و مجتبی میرهاشمی در اسکی صحرانوردی شرکت کرد.

این برای اولین بار بود که ایران در دو رشته مارپیچ کوچک و بزرگ در اسکی آلپاین با حریفان رقابت می‌کرد. مربی تیم آلپاین ایران نیکول زول فرانسوی بود. علیداد ساوه‌شمشکی توانست در مارپیچ کوچک رتبه ۴۱ و در مارپیچ بزرگ رتبه ۳۶ را کسب کند. رتبه ۳۶ ساوه‌شمشکی در المپیک تورین بهترین عنوان ایران در مارپیچ بزرگ تا کنون است.

ونکوور (کانادا) ۲۰۱۰

ایران در المپیک ونکوور با چهار اسکی‌باز شرکت کرد. مرجان کلهر با شرکت در بازی‌های ونکوور تبدیل به اولین زن ایرانی حاضر در المپیک زمستانی شد.

او توانست در مارپیچ بزرگ در رتبه شصتم و در مارپیچ کوچک در رتبه پنجاه و پنجم قرار بگیرد. حسین ساوه‌شمشکی در مارپیچ بزرگ، هفتادم و در مارپیچ کوچک، چهل و یکم (بهترین عنوان کاروان ایران) شد.

پوریا ساوه‌شمشکی در مارپیچ بزرگ در رتبه شصتم و سید ستار صید در اسکی صحرانوردی در رتبه هشتاد و نهم ایستادند.

سوچی (روسیه) ۲۰۱۴

ایران در بیست و دومین دوره بازی‌های المپیک زمستانی با پنج اسکی‌باز شرکت می‌کند.

در اسکی آلپاین فروغ عباسی، محمد کیادربندسری، حسین ساوه شمشکی و در اسکی صحرانوردی نیز سید ستار صید و فرزانه رضا سلطانی نمایندگان ایران هستند.

اسکی‌بازان المپیک تورین این‌بار با لباس مربی‌گری به سوچی می‌روند. علیداد ساوه‌شمشکی مربی تیم آلپاین و مصطفی میرهاشمی مربی تیم صحرانوردی ایران است.

همچنین در حدود دو ماه قبل از المپیک، کریستوف ماتزی، مربی ۴۸ ساله فرانسوی نیز در کنار تیم آلپاین ایران قرار گرفت. پرچمدار کاروان ایران در المپیک سوچی نیز حسین ساوه‌شمشکی است.