احتمال رفتن خولیو ولاسکو؛ 'تا آخر این سفر با ما بمان'

حق نشر عکس volleyball.ir
Image caption خولیو ولاسکو در سه سال گذشته هدایت تیم ملی والیبال ایران را بر عهده داشته است.

خولیو ولاسکو مربی آرژانتینی تیم ملی والیبال ایران که در سال‌های گذشته همراه با این تیم به موفقیت‌های مختلفی دست یافته، به گفته رئیس فدراسیون والیبال آرژانتین برای هدایت تیم ملی والیبال این کشور به زادگاهش باز خواهد گشت.

خوان آنتونیو گوتیرز رئیس فدراسیون آرژانتین در گفتگویی با رونامه کلارین چاپ بوئنوس آیرس گفته است خولیو ولاسکو جانشین سرمربی فعلی تیم ملی والیبال این کشور خواهد شد.

رئیس فدراسیون والیبال آرژانتین به این روزنامه گفته است:" تنها هدف ما این است که ولاسکو جانشین خاویر وبر در راس تیم ملی والیبال آرژانتین شود و خود ولاسکو نیز این آرزو را دارد و نمی خواهد که تحقق آن بیش از این طول بکشد؛ خولیو می خواهد سرود ملی کشورش- آرژانتین - را هنگامی که جزئی از این تیم است، بشنود."

در ابتدای هفته جاری، سایت فدراسیون والیبال ایران با انتشار خبری اعلام کرد که فدراسیون والیبال آرژانتین به دنبال بازگرداندن ولاسکو است. در این خبر آمده بود؛ "که مردم و رئیس جمهور آرژانتین از فدراسیون والیبال" خواستار بازگرداندن ولاسکو به تیم ملی این کشور هستند.

گوتیرز در این گفتگو با اطمینان از بازگشت ولاسکو به آرژانتین صحبت کرده و معتقد است این مربی آرژانتینی "برای پول" به کشورش باز نمی‌گردد: " خولیو بخاطر پول به آر‍ژانتین نمی آید بلکه او می خواهد رهبری تیم ملی را که خود بخشی از آن است، بر عهده بگیرد. او با خانواده اش در آرژانتین مستقر خواهد شد اما فقط در طول دوران سرمربیگری و اردوها در اینجا خواهد بود."

رئیس فدراسیون والیبال آرژانتین گفته است که ولاسکو از فروردین ماه کار خود را با تیم ملی این کشور آغاز خواهد کرد و این به معنی خواهد بود که ولاسکو در آغاز فصل جدید مسابقات لیگ جهانی همراه با ایران نخواهد بود.

آقای گوتیرز در این باره به روزنامه کلارین گفته است:"ما با ولاسکو به پیشرفت های جدی برسر یک قرارداد سه ساله رسیده ایم که یک دوره المپیکی را در بر می گیرد چون او می خواهد این همکاری از مارس– فروردین- آینده شروع و تا بازیهای المپیک ریو دو ژانیرو برزیل در سال ۲۰۱۶ به پایان برسد."

پس از گمانه زنی‌ها درباره احتمال جدایی خولیو ولاسکو گروهی از هواداران تیم ملی والیبال ایران و خولیو ولاسکو با ایجاد صفحه‌ای در فیس بوک به نام "ما می خواهیم ولاسکو سرمربی ایران باقی بماند" از این مربی درخواست کرده‌اند که به کارش را با تیم ملی ایران ادامه دهد.

بسیاری از هواداران والیبال در برخی از پیام‌هایی که در این صفحه منتشر شده، از ولاسکو درخواست کرده اند که پس از مسابقات لیگ جهانی والیبال از تیم ملی والیبال ایران برود.

تیم ملی والیبال ایران همراه با ولاسکو دوبار قهرمان آسیا و در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار موفق به حضور در لیگ جهانی والیبال شد. تیم ولاسکو در این رقابت‌ها با پیروزی مقابل تیم‌های قدرتمندی مثل ایتالیا، کوبا و آلمان پدیده این مسابقات نام گرفت.

بازیکنان ناراحت، فدراسیون نامطمئن

بازیکنان تیم ملی والیبال ایران که در سه سال گذشته همراه با ولاسکو به موفقیت‌های متعددی دست پیدا کرده‌اند، واکنش‌های مختلفی به خبر احتمال بازگشت او آرژانتین داشته‌اند.

سعید معروف در گفتگو با خبرآنلاین گفته که تصوری از رفتن ولاسکو نداشته است: " معتقدم وجود او کنار تیم ما لازم است. البته ولاسکو هم آدم احساسی است. او خاطرات خوبی با ایران دارد و جدا شدن از ما برایش سخت است."

او مانند گروهی دیگر از کارشناسان والیبال، معتقد است که در صورت رفتن ولاسکو روند رو به رشد والیبال ایران ادامه پیدا خواهد کرد: "شاید ولاسکو ۸۰ درصد کمک کرد تا والیبال ایران مسیرش را پیدا کند اما والیبال ایران نشان داده متکی به‌ فرد نیست. فکر می‌کنم اگر سرمربی تیم برود و مربی بهتری بیاید آسیبی به ما نزند."

رحمان داودی یکی دیگر از بازیکنان تیم ملی والیبال، در ابتدا فکر می‌کرده که خبر جدایی خولیو ولاسکو از تیم ملی ایران "شایعه" است. او گفته است:" ولاسکو مربی فوق‌‌العاده‌ای است و تمام‌نشدنی. همه دوست دارند با تیم ایران بماند. چراکه سه سال موفقیت‌های چشمگیری با او داشتیم. هنوز جا دارد که او در ایران بماند. کاش بماند تا روند موفقیت‌های تیم ادامه پیدا کند."

فرهاد قائمی که یکی از بازیکنانی است که توسط ولاسکو به تیم ملی معرفی شد، گفته است که همه اعضای تیم ملی علاقه به ماندن مربی آرژانتینی دارند، او گفته است: "همه بچه‌ها دوست دارند ولاسکو بماند. هیچ وقت به رفتن او و آمدن مربی جدید فکر نکرده‌ام. ولاسکو خیلی زحمت‌ کشید و او به نکات ‌ریزی اشراف دارد که تأثیر زیادی روی نتیجه می‌گذارد."

او درباره رابطه ولاسکو و بازیکنان گفته است:" دوست دارم رفتن ولاسکو درست نباشد. ما حالا به اخلاق هم آشنا شده‌ایم. ارتباط خوبی بین بازیکنان و ولاسکو وجود دارد. به همین خاطر حرف که می‌زند می‌دانیم چه می‌خواهد."

فدراسیون والیبال ایران پس از انتشار خبر احتمال جدایی ولاسکو از تیم ملی احتیاط را رعایت کرد، محمود افشار دوست، دبیر این فدراسیون در گفتگویی با تایید درخواست فدارسیون آرژانتین از فدراسیون ایران برای به خدمت گرفتن ولاسکو گفت: "این موضوع حدود یک ماه قبل به صورت غیر رسمی مطرح شده بود اما حالا نامه‌ای از سوی ریاست فدراسیون والیبال آرژانتین آمده است. آنها می‌خواهند با توجه به اینکه ولاسکو تا پایان ۲۰۱۴ با ایران قرارداد دارد، به صورت دوستانه با حضور وی در تیم ملی آرژانتین موافقت کنیم. اما فعلا از نظر قانونی ولاسکو نمی‌تواند از تیم ملی ایران جدا شود."

اما دبیر فدراسیون والیبال امروز و پس از انتشار گفتگوی رئیس فدراسیون فوتبال آرژانتین درباره ادامه به کار ولاسکو با تیم ملی والیبال ایران مطمئن نیست: "ما به زور نمی‌توانیم ولاسکو را نگه داریم. اگر او را نگه داریم و تمرکز لازم را نداشته باشد برای تیم ایران کارایی لازم را ندارد. با این حال قرار است او روز ۲۵ بهمن ماه به تهران بیاید و از نزدیک با ولاسکو مذاکره خواهیم کرد."