المپیک زمستانی در سایه ماده نیروزایی که قابل تشخیص نیست

حق نشر عکس d

آژانس بین‌المللی مبارزه با دوپینگ از کشف ماده نیروزای جدیدی خبر داده است که با آزمایشات دوپینگ فعلی قابل تشخیص نیست.

گفته می‌شود این ماده توسط دانشمندان روسیه تولید شده و در المپیک زمستانی سوچی ۲۰۱۴ برای فروش به شرکت کنندگان عرضه می شود.

ادعا شده است که این ماده نیروزا به نام (Full Size MGF) از سوی یکی از دانشمندان آکادمی علوم در مسکو به خبرنگاری عرضه شده است که به طور مخفیانه برای یک شبکه خبری آلمانی گزارش تهیه می‌کرده است.

دیوید هاومن، دبیر کل آژانس بین‌المللی مبارزه با دوپینگ می گوید: "این مسئله که این ماده تنها روی حیوانات آزمایش شده است بسیار شوک آور و نگران کننده است."

او در ادامه گفت: "این کاملا باورنکردنی است که یک دانشمند روس بتواند چنین کاری بکند."

دانشمند مذبور به خبرنگار آلمانی که گزارش خود را در هفته جاری از شبکه WDR پخش کرد گفته بود که هزینه "آماده سازی" یک ورزشکار برای المپیک زمستانی حدودا ۱۰۰ هزار یورو است.

آژانس مبارزه با دوپینگ معتقد است یک چهارم مواد نیروزایی که در جهان تولید می‌شود در بازار سیاه عرضه می شود، مسئله‌ای که تلاش‌های آژانس برای جلوگیری از استفاده این نوع مواد در ورزش را تضعیف می کند.

دیوید هاومن در یک کنفرانس خبری که امروز، پنجشنبه ۶ فوریه در سوچی برگزار شد، جزئیات فروش غیر قانونی مواد نیروزا را ارائه داد.

او همچنین خبر داد که انواع محصولات و مواد جدیدی که هنوز در دست آزمایش است، از شرکت‌های داروسازی دزدیده می شوند.

آقای هاومن در این باره گفت: "ما با شرکت های داروسازی قرار گذاشته ایم که هرگاه از عرضه هر نوع دارویی در بازار سیاه با خبر شدیم، به آنها اطلاع دهیم."

سر کریگ ریدی، رئیس جدید آژانس مبارزه با مواد مخدر به ورزشکارن هشدار داد که قوانین جدید اجازه می دهد تا نمونه خونی که در این المپیک زمستانی از آنها گرفته شده تا ۱۰ سال آینده و با توسعه تکنیک های جدید آزمایشی، مرتب مورد آزمایش قرار گیرد تا آن دسته از ورزشکارانی که تقلب کرده اند بالاخره به دام بیفتند.

انتظار می‌رود در طول المپیک زمستانی سوچی حدود ۲۵۰۰ آزمایش انجام شود و بعد از پایان مسابقات هم ۱۲۰۰ آزمایش "هدفند" دیگر انجام خواهند شد.

بیست و دومین دوره بازی‌های المپیک زمستانی در سوچی، روسیه، از فردا ۷ فوریه آغاز شده و تا ۲۳ فوریه ادامه خواهد داشت.