رقابت شانه به شانه استقلال و فولاد در صدر جدول لیگ برتر ایران

حق نشر عکس isna
Image caption آرش برهانی در بازی مقابل سایپا یک گل زد و یک پاس گل داد

در ادامه بازی‌های هفته بیست و ششم لیگ برتر ایران، استقلال با پیروزی مقابل ساپیا به صدر جدول لیگ بازگشت و دیگر تیم مدعی قهرمانی یعنی فولاد با شکست ملوان با آبی پوشان استقلال در امتیاز ۵۰ برابر شد و به دلیل تفاضل گل کمتر در رده دوم جدول قرار گرفت.

آبی پوشان استقلال که تا پیش از دو تساوی متوالی مقابل مس کرمان و ذوب آهن اختلاف امتیازی مناسبی با دیگر رقیبان خود داشتند، با توجه به پیروزی فولاد مقابل ملوان، برای ماندن در کورس قهرمانی باید سایپا را شکست می‌دادند.

استقلال تهران و سایپا در در نیمه اول با ارایه بازی محتاطانه، موقعیت خطرناکی روی دروازه یکدیگر نتوانستند ایجاد کنند. در همان دقایق ابتدایی نیمه اول بازی کاوه رضایی مهاجم جوان تیم سایپا، در موقعیتی تک به تک می‌توانست دروازه استقلال را باز کند اما ضربه نه چندان محکم او را مهدی رحمتی به راحتی در اختیار گرفت.

محمد قاضی در دقیقه ۲۳ روی ارسال تونی کاروالیو بازیکن برزیلی استقلال که در فصل نقل و انتقالات زمستانی به این تیم پیوسته، می‌توانست دروازه سایپا را باز کند ولی ضربه سر او را دروازه‌بان سایپا به راحتی در اختیار خود گرفت.

در ادامه نیمه اول استقلال با ارسال توپ های مسقیم قصد داشت دروازه ساپیا را باز کند ولی نتوانست موقعیت خطرناکی روی دروازه این تیم بوجود بیاورد.

در نیمه دوم بازی، استقلال با آوردن پژمان نوری به جای تونی کاروالیو، بازی را آغاز کرد. کاوه رضایی مهاجم سایپا در دقیقه ۵۰ بازی، روی کرنر ابراهیم شکوری ضربه سر خطرناکی را به سمت دروازه زد که توپ او با اختلاف کمی از کنار تیرک دروازه استقلال به بیرون زمین رفت.

اما شش دقیقه بعد از این موقعیت خطرناک تیم سایپا، استقلال موفق به زدن گل اول بازی شد؛ فرار هاشم بیک زاده از جناح چپ سایپا با پاس به بیرون او همراه شد و آرش برهانی از داخل محوطه شش قدم با یک بغل پا دروازه سایپا را باز کرد.

استقلال پس از زدن گل، بیشتر سعی داشت با دفاع، روی ضد حملات موقعیت ایجاد کند، از سوی دیگر سایپا برای مساوی کردن نتیجه حملاتی را روی دروازه تیم میزبان طراحی کرد.

کاوه رضایی مهاجم سایپا در دقیقه ۶۶ در موقعیتی تک به تک می‌توانست دروازه استقلال را باز کند ولی نتوانست ضربه‌اش را به سمت دروازه بزند.

استقلال در دقیقه ۷۴ روی حرکت آرش برهانی و پاس او دومین گل را هم به ثمر رساند؛ کبه که در دقیقه ۷۰ به جای مهدی نظری وارد زمین شده بود با یک ضربه دقیق اولین گل خود را برای استقلال وارد دروازه تیم میهمان کرد.

استقلال در ادامه می‌توانست گل سوم را هم به سایپا بزند ولی ضربه این بازیکن را دروازه‌بان سایپا دفع کرد. استقلال با پیروزی مقابل سایپا ۵۰ امتیازی شد و به دلیل تفاضل گل بهتر صدرنشین لیگ شد.

در دیگر بازی امروز پرسپولیس که در هفته گذشته با مشکلات مختلفی دست به گریبان بود درشیراز میهمان فجر سپاسی بود. عدم پرداخت حقوق معوقه بازیکنان پرسپولیس، باعث شد که بازیکنان این تیم هفته گذشته سه روز بر سر تمرین حاضر نشوند.

پرسپولیس پس از برد مقابل سپاهان امید دوباره‌ای برای قهرمانی در لیگ پیدا کرده بود و پیروزی مقابل فجرسپاسی می توانست این تیم را به جمع مدعیان قهرمانی باز گرداند.

سرخ پوشان پرسپولیس در نیمه اول با ارایه بازی کسل کننده، بیشتر سعی در بستن راه‌های نفوذ فجرسپاسی داشتند. از سوی دیگر حملات تیم میزبان هم با توجه به فشردگی دفاع پرسپولیس در یک سوم دفاعی این تیم راه به جایی نمی برد.

نیمه اول این بازی بدون اتفاق خاصی روی دروازه دو تیم با نتیجه بدون گل به پایان رسید. پرسپولیس نیمه دوم را با گل آغاز کرد.

در دقیقه ۵۰ پرسپولیس در سمت راست زمین فجرسپاسی یک ضربه کاشته به دست آورد و محسن مسلمان با ارسالی مناسب سید جلال حسینی را در موقعیت گلزنی قرار داد و مدافع پرسپولیس با ضربه سر، دروازه فجر سپاسی را باز کرد.

پس از گل پرسپولیس، تیم میزبان بازی را کاملا در دست گرفت و در دقیقه ۶۵ پس از چند موقعیت مناسبی که این تیم از دست داد، جلال الدین علی محمدی روی پاس محمد نزهتی، گل مساوی را به ثمر رساند.

پس از گل تساوی فجر سپاسی می توانست گل دوم را هم بزند ولی نیلسون دروازه‌بان پرسپولیس با واکنش‌های به موقع مانع از گلزنی بازیکنان فجر سپاسی شد.

در پایان پرسپولیس و فجر سپاسی ۱-۱ مساوی شدند، این مساوی فرصت بازگشت سرخ پوشان به جمع سه تیم بالای جدول را از این تیم گرفت.

در دیگر دو بازی مهم امروز دو مدعی دیگر قهرمانی این فصل یعنی فولاد خوزستان و نفت تهران مقابل ملوان بندر انزلی و تراکتورسازی تبریز قرار گرفتند.

نفت تهران که در چند هفته گذشته نتایج خوبی به دست نیاروده بود مقابل تراکتورسازی قرار گرفت و موفق شد این تیم را با نتیجه سه بر صفر شکست دهد و به جمع مدعیان قهرمانی این فصل لیگ برتر باز گردد.

در پایان هفته بیست و ششم، استقلال با ۵۰ امتیاز در صدرجدول، فولاد با ۵۰ امتیاز در رتبه دوم و نفت تهران با ۴۷ امتیاز در رده سوم جدول لیگ برتر ایران قرار دارند.