فولاد در بهترین شرایط برای قهرمانی

حق نشر عکس fooladfc

به غیر از فولاد دیگر تیم‌های مدعی قهرمانی در لیگ برتر شرایط بسیار دشواری پیش رو دارند. پرسپولیس بعد از روی کارآمدن علی پروین هنوز نتوانسته مطالبات و دستمزدهای عقب افتاده بازیکنان این تیم را پرداخت کند. به همین دلیل تمرینات این تیم چند روزی به‌دلیل اعتصاب بازیکنان تعطیل بود.

پرسپولیس بعد از پیروزی مقابل سپاهان در شرایط بسیار خوبی قرارگرفته است، قرمزپوشان به تیم‌های صدر جدول نزدیک شده اند. با توجه به بازی مستقیم تیم‌های مدعی قهرمانی شرایط این تیم نسبت به دیگران به مراتب بهتر است.

اما موضوعات حاشیه ای در اطراف این تیم موجب شده تا پرسپولیس در هفته گذشته بیشتر از آنکه به‌فکر مقابله با حریف آینده اش باشد درگیر مسائل مالی بازیکنانش بود.

سپاهان پس از پیروزی مقابل ذوب آهن یک بار دیگر توانسته موقعیت خود را بالای جدول بهتر کند. تغییرات ناگهانی در سطح مدیریتی این باشگاه نشان از نبود ثبات در این تیم است، موضوعی که درگذشته کمتر دراین تیم خوب اصفهانی مشاهده می شد.

استقلال به رغم مشکلات مالی توانسته تا حدود زیادی توانسته مسائل حاشیه ای خود را کنترل کند. آبی پوشان مشکلات فنی فراوانی دارند که می‌تواند درآینده به این تیم ضربه بزند. تراکتور بعد از راهیابی به فینال جام حذفی تمامی تمرکز خود را معطوف به این بازی می کند و همین موضوع می تواند این تیم را از صف مدعیان قهرمانی لیگ تا حدود زیادی خارج کند.

نفت یکی دیگر تیم مدعی، به‌رغم تمامی شایستگی ها فاقد پتانسیل لازم برای قهرمانی است. شایدکسب سهمیه آسیایی مهمترین و دست یافتنی ترین هدف این تیم جوان باشد.

با توجه به مشکلات ذکر شده فولاد بهترین شرایط برای قهرمانی درلیگ برتر را دارا است.فولاد از لحاظ فنی بدون تردید بهترین تیم حال حاضر فوتبال ایران است.

این تیم مدیریت بسیار آگاه و توانمندی دارد که توانسته در چند سال گذشته تیم بسیارخوبی را به فوتبال ایران معرفی کند .آرامش و تمرکز کافی به همراه نقاط مثبت فنی و تاکتیکی این تیم می‌تواند آنان را پیش از پیش به مقام قهرمانی درلیگ برتر امیدوارکند. مسئولان و مربیان فولاد باید از این موضوع حداکثر استفاده را کنند.

بازی‌های مهم هفته بیست و ششم لیگ برتر فوتبال ایران:

پرسپولیس – فجر سپاسی

یکشنبه در شیراز فجر میزبان پرسپولیس است. جوانان فجر از کاندیداهای اصلی سقوط به شمار می آیند. محمود یاوری مربی با تجربه فجر خود نیز نتوانسته تا به‌حال این تیم را از انتهای جدول نجات دهد. این بازی آخرین شانس فجر برای بقا در لیگ است.

اگر جوانان شیرازی در این دیدار به سه امتیاز بازی دست پیدا کنند می توانند به بقا در لیگ امیدوار باشند. بازی مقابل تیم‌های بزرگ پایتخت بهترین فرصت برای جوانان گمنامی مانند بازیکنان فجر است تا بتوانند توانایی های خود را به فوتبال ایران ثابت کنند.

همین موضوع و شرایط نه چندان مناسب فجر در انتهای جدول می تواند روز سختی را برای پرسپولیس رقم زند. پرسپولیس در بازی با سپاهان تیمی کاملا منظم و با برنامه نشان می داد. محمد عباس زاده بازیکن شمالی پرسپولیس نشان داد که می تواند جانشین بسیار خوبی برای دیگر مهاجمان گل نزن پرسپولیس باشد.

قرمز پوشان درهفته گذشته تمرینات منظمی نداشتند و بازی مقابل تیمی که درحال سقوط است نیز می‌تواند این تیم را درشیراز به دردسر بیاندازد.

نفت تهران – تراکتور سازی

یکی دیگر از بازی‌های مهم این هفته را دو تیم تراکتور و نفت در تهران برگزار می کنند. شکست نفت در هفته گذشته موجب شد تا این تیم نتواند به رغم نتایج نه جندان خوب فولاد و استقلال به صدر جدول برسد.

بازیکنان جوان و با تجربه نفت تیمی کاملا با برنامه نشان می دهند. نوع بازی این تیم بر مبنای قدرت خط میانی است. در فوتبال پیروزی و شکست در دستان بازیکنان خط میانی است. یحیی گل محمدی نیز از این موضوع کاملا آگاهی دارد و سعی می کند تا درتمامی بازی‌هایش قدرت هافبک‌های خود را به تیم مقابل دیکته کند.

هافبک‌های تراکتورسازی اگر بتوانند خط میانی نفت را خنثی کنند کریم انصاری‌فرد و سعید دقیقی نشان داده اند که می توانند تراکتور را به گل برسانند. تقابل کامیابی نیا،امیری و قربانی جوانان جویای نام نفت در مقابل کریمیان ،کریمی و کیانی هافبک‌های با تجربه تراکتور از نکات دیدنی این بازی است.

فولاد- ملوان

فولاد در اهواز میزبان تیم اوج گرفته ملوان است. ملوان در بهترین شرایط تیمی قرار دارد. اسکوچیچ به‌خوبی توانسته تفکرات تاکتیکی خود را در تیم جوان و با انگیزه ملوان پیاده کند.

قوی سپید انزلی در هفته گذشته توانست تیم مدعی نفت تهران را با دوگل شکست دهد که نشان از قدرت خوب ملوان در هفته های اخیر است. بازگشت امیر حسین فشنگچی و قدرت رهبری مازیار زارع در کنار گلزنی های دغاغله از مهمترین دلایل پیروزی های این تیم است.

با تمامی این اوصاف نباید از بازی‌های خوب و موثر شاهین ثاقبی بازیکن جوان ملوان به‌سادگی گذشت. این بازیکن نشان داده که آینده روشنی را در پیش دارد.

فولاد در اهواز تنها به پیروزی می اندیشد. بعد از شکست مقابل تراکتور درجام حذفی تمامی امیدهای فولاد به لیگ دوخته شده است. پیروزی در این دیدار می تواند مسیر قهرمانی این تیم را تا حدود زیادی هموار کند.

بدون شک بختیار رحمانی ،شریفات وغلامرضا رضایی در کنار پریرا و آرش افشین می توانند هر تیم را دچار دردسر کنند.

استقلال – سایپا

استقلال در آزادی به دیدار سایپا می رود. سایپا درمیانه جدول لیگ جا خوش کرده است. فیرات سرمربی این تیم از جایگاه فعلی سایپا چندان خشنود نیست.

سایپا تیمی جوان با برنامه و تاکتیک پذیر است و اگر بتواند ترکیب تیمی خود را برای سال آینده حفظ کند مطمئنا می تواند رقیب جدی برای تمامی تیم‌های فوتبال ایران باشد.

بازیکنانی همچون کاوه رضایی، سجاد شهباز زاده و علی زینالی در سال‌های نه چندان دور می توانند از بازیکنان تاثیرگذار فوتبال ایران باشند. نوع بازی سایپا برمبنای حفظ توپ در زمان حمله و پرسینگ به بازیکن صاحب توپ در زمان دفاع است.

با توجه با جوانی بازیکنان سایپا این تاکتیک تا حدودی در این تیم موثر است. اما اشتباهات فردی بازیکنان سایپا تمامی زحمات این تیم را در زمان‌هایی از بازی تحت شعاع قرار می دهد. استقلال در آزادی با تاکتیک همیشگی خود بازی می کند.

مشکل اصلی استقلال نبود تعادل و توازن در آرایش تیمی آنان است. نوع بازی بازیکنان این تیم تا حدود زیادی مشابه یکدیگر است. به همین دلیل انعطاف تاکتیکی در این تیم اصلا مشاهده نمی شود.

برای مثال اولادی ،قاضی و اکبرپور تا حدود زیادی شبیه به یکدیگر بازی می کنند و باید یکی از این سه نفر در ترکیب استقلال قرارگیرد اما به دلیل کمبود بازیکن امیر قلعه نویی ناچار است از هر سه این بازیکنان در یک زمان استفاده کند.

استقلال تنها درصورتی میتواند موفق شود که سیستم دفاعی خود را به مانند چند هفته گذشته تقویت کند و در ضربات ایستگاهی و با استفاده از قدرت سرزنی مدافعان بلند قامت خود به گل برسد.

اگر دروازه آبی پوشان دراین بازی گشوده شود پیروزی استقلال دراین بازی بسیار دشوار به نظر می رسد.